Příběh společnosti PEVE Construct tak stojí za pozornost – vznikla totiž jako odpověď na dlouhodobou poptávku velkých stavebních firem po spolehlivém dodavateli monolitických konstrukcí. Její zakladatel Patrik Prepsl přišel do stavebního průmyslu jako nováček z IT sektoru, což se paradoxně ukázalo jako významná výhoda.
V rozhovoru nám přiblíží, jak se mu podařilo vybudovat úspěšnou stavební firmu, která dnes realizuje prestižní projekty po celé České republice a nebojí se jak adaptovat, tak i přinášet inovace.
Mohl byste představit vaši společnost? Jak vlastně vznikla PEVE Construct?
Vznikli jsme vlastně docela zajímavým způsobem – z potřeby velkého generálního zhotovitele ALGON, který měl problém najít spolehlivého partnera pro monolitické konstrukce. Potýkal se s tím, že jeden dodavatel nezvládal více staveb najednou, další měl pokaždé jiné podmínky a ceny, někde se práce ani nerozběhly a jinde pracovala jen třetina slíbených lidí.
To musel být pro vás velký skok, když jste se rozhodl do toho jít...
To tedy byl! (smích) Já původně pocházím ze zcela jiného oboru – jsem kreativec, produktový a krizový manažer, mám za sebou řadu IT projektů, z nichž některé dosáhly celosvětového významu. A najednou přišla od švagra výzva: „Pojď postavit firmu na monolity.“ Ze světa jedniček a nul jsem o stavařině nevěděl vůbec nic. Ale právě to se ukázalo jako výhoda.
V čem konkrétně vidíte tu výhodu?
Fungujeme jako HUB – máme základní jádro techniků, stavební management, vlastní bednění a fungující zásobování bez závislosti na externích dopravcích. Zbytek tvoří rozsáhlá síť prověřených parťáků, se kterými spolupracujeme napřímo, bez prostředníků. To nám dává unikátní flexibilitu – můžeme „namíchat“ kapacity přesně podle potřeb každé stavby a přitom být cenově konkurenceschopní jako velké firmy. Dokážeme se pružně přizpůsobit potřebám trhu i v průběhu již rozjeté stavby.
Jaké je tedy vaše hlavní zaměření?
Specializujeme se na monolity a hrubé stavby včetně založení. Pokud nejsou potřeba speciální technologie jako piloty nebo tryskové injektáže, dokážeme realizovat kompletní zakázku na klíč – od zemních prací přes základy až po horní stavbu. Rádi přibereme i zednické práce, protože je efektivnější, když na stavbě působí jen jedna firma. Jak říkám – monolity nás skutečně baví!
Kde všude vás můžeme potkat?
Převážně působíme v Praze a Středočeském kraji, ale pokud je zadavatel ochoten připlatit si za naše služby, vydáme se i dál. Primárně realizujeme hlavní objem zakázek pro partnerskou společnost ALGON, ale současně stavíme pro řadu jiných zadavatelů. Momentálně pracujeme například na šesté etapě projektu Na Malé Růži v Drahelčicích, kde stavíme 40 rodinných domů, nebo na VILY STODŮLKY JIH po námi dokončeném megaprojektu ARCUS CITY ve Stodůlkách. Také pracujeme na projektu podzemních monolitů, o kterém nesmíme mluvit. Kromě toho realizujeme rekonstrukce a novostavby prodejen Billa po celé republice.
Co považujete za vaši konkurenční výhodu?
Jednoznačně flexibilitu a komplexnost služeb. Jsme rodinná firma a děláme to srdcem. Máme vlastní auto s hydraulickou rukou nadstandardně dlouhou na poměry ČR, vlastní bagr, sklady spotřebních materiálů a úzkou vazbu na statickou kancelář VNPROJEKT-STATIKA. Když se na stavbě vyskytne nějaký problém, do pár hodin máme řešení posvěcené statikem a práce pokračují, kde jinde se zastaví i na několik dní. A co je důležité – máme speciální tým „finišerů“ pro dokončovací práce a reklamace. Dokážeme také velmi rychle nastoupit na „záchranné akce“, když se někde objeví problém a pár staveb jsme již takto zachránili.
To zní zajímavě. A co plány do budoucna?
Kromě rozpracovaných projektů, jako jsou luxusní viladomy v Praze-Chuchli nebo bytový dům na Chodově, také bojujeme o jeden velmi ambiciózní projekt na mnoho let. Dále usilujeme o projekt Nový Jenštejn Etapa 6.
V neposlední řadě vyvíjíme vlastní stavební materiál na bázi dřeva a odpadu, říkáme mu DŘEVTON. Jde o speciální „beton“ vyrobený z dřevěného a plastového odpadu. Jsme zatím v rané fázi vývoje a hledáme investiční a obchodní partnery pro další výzkum a vývoj.
Takže kromě stavební činnosti se pouštíte i do inovací?
Přesně tak. Věřím, že budoucnost stavebnictví je v udržitelných materiálech a postupech. DŘEVTON bude náš příspěvek k této transformaci. Ale to už je téma na další samostatný rozhovor!
Děkujeme za rozhovor
Ondřej Marušák