... netradičním technickým řešením jedné nosné ocelové konstrukce v celé šířce dálnice, pro oba jízdní směry. Rozpětí bylo zvoleno s ohledem na nebezpečí povodní na řece Moravě v této lokalitě, kde hladina může velmi rychle stoupnout až o čtyři metry. To bylo hlavním důvodem vymístění pilířů z vodního koryta. Dalším důvodem bylo zachování volného prostoru pod mostem pro lodní dopravy. Rozpětím 115 m je druhým největším na Moravě. Oblouk má vzepětí až 21 metrů. Barevný odstín byl zvoleným podle amerického mostu Golden Gate Bridge, aby byl dominantou v okolí.
POPIS MOSTU
Most je jednopolový a je tvořen hlavním ocelovým trámem vyztuženým obloukem tzv. Langerův trám. Nosná konstrukce je společná pro oba směry, oblouk je umístěn ve středním dělícím pásu. Průřez oblouku je plnostěnný komorový o velikosti 2,6×2,6 m propojený sedmnácti dvojicemi svislých systémových táhel s trámem. Trám tvoří táhlo oblouku a je navržen jako čtyřstěnná ocelová komora spřažená s tenkou železobetonovou deskou. Vnitřní (svislé) stěny komory jsou umístěny pod středním obloukem a přenášejí do oblouku zatížení přes svislé závěsy. Velkou šířku železobetonové desky vynášejí plnostěnné příčníky vně komory v místě závěsů. Ocelová kostra mostovky je doplněna podružnými podélnými nosníky rovnoběžnými s komorovým trámem. Nosný podklad vozovky tvoří železobetonová spřažená deska mostovky konstantní tloušťky 300 mm podepřená ocelovou konstrukci o šířce 31,2 m. Nosná konstrukce mostu je uložena prostřednictvím šesti kalotových ložisek na železobetonových opěrách. Masivní železobetonové opěry jsou navrženy tak, aby přenášely veškeré vertikální i horizontální zatížení od nosné konstrukce mostu. Opěry a křídla jsou navrženy v půdorysném tvaru širokého U a jsou vetknuty do obdélníkové základové desky tloušťky až 1,60 m. Obě opěry jsou společné pro oba směrové pásy komunikace. Dřík opěry má šířku 3,40 m ve střední části pod ložisky a zmenšenou tloušťku 1,25 m na okrajích opěr. Opěry mají délku 31,20 m, z toho rozšířené předsazené části pro ložiska mají délku 15,40 m. Křídla jsou rovnoběžná a sledují průběh komunikace ve směrovém oblouku. Každá z opěr je založena na soustavě velkoprůměrových železobetonových pilot průměru 1200 mm, které jsou zapuštěny do hloubky přesahující 20 metrů v úrovni terciérních jílovců, čímž je dosaženo dostatečné únosnosti a omezení sedání konstrukce.
POSTUP VÝSTAVBY
V místě budoucích opěr byla provedená skrývka ornice. Výkop u OP2 byl zajištěn štětovou stěnou a u OP1 byl proveden v otevřených svahových jámách. Vzhledem k vysoké hladině podzemní vody byly provedeny jímky pro čerpání vody. Piloty o průměru 1200 mm byly provedeny u OP2 s hluchým vrtáním v délce 2,0 m. Piloty jsou 17 m dlouhé a pata je vetknuta do hornin R5-R4. Celkem bylo provedeno na založení opěr a křídel 95 ks pilot s množstvím betonu cca 1800 m3.Následně byly postupně provedeny základy a dříky opěr. Celková výška opěr a základu je úctyhodných 11,5 m a bylo spotřebováno cca 3300 m3 betonu na obě opěry. Výstavba ocelové části trámu probíhala v předpolí OP2 na montážním roštu. Montážní rošt byl zhotoven na celou šířku ocelové konstrukce. Součástí roštu byly výsuvné dráhy, po kterých probíhal podélný výsun konstrukce. Délka roštu byla cca 65 m. Při této technologii bylo nezbytné zkoordinovat průběh vrstvení násypu dálniční komunikace tak, aby násyp D55 za mostem, tedy za opěrou OP2, byl pro montáž a výsun hotový do výše úložného prahu. Pro poslední výsun mostu pak i před mostem, tedy za opěrou OP1, pro zajištění stability opěry a možnou demontáž konstrukce krakorce, která při výsunu ocelový trám mostu naváděla na provizorní i definitivní podpory. Během budování násypů komunikace D55 je prováděn monitoring klesání a dotvarování podloží násypů za pomocí inklinometrů. Vzhledem k nebezpečí nerovnoměrného sedání v příčném a podélném směru nově budovaného náspu během konsolidace vrstveného násypu a vlivem postupného přitěžování dílci ocelové konstrukce před svařením byl montážní rošt založen na pilotách tak, aby deformace montážní plošiny a výsuvné dráhy neohrozila montáž ocelové konstrukce. Výroba nosné ocelové konstrukce probíhala v mostárně společnosti Firesta v Brně. Pro výrobu nosné konstrukce byly použity plechy jakosti S460NL, S355NL, S355K2+N, S355J2+N, S355J2C+N s atestem kontroly 3.2. Výrobce plechů byly společnosti Vítkovice Steel a.s. a Makstil. Táhla průměru 100, 90 a 85 mm jakosti S460NL, výrobce táhel společnost Macalloy. Celkem bylo vyrobeno cca 1800 tun ocelových konstrukcí.Vyráběna byla nejdříve mostovková část. V příčném řezu byla konstrukce rozdělena na 9 základních dílců. Dílenské přejímky probíhaly v sestavě truhlíkové části, v podélném směru po dvojicích či trojicích dílců. S ohledem na vysoké množství prvků a velké množství svarů se jednalo z hlediska nutné pracnosti na výrobu o poměrně náročnou zakázku. Nejtěžší dílce mostovkové části vážily cca 67 tun. Na dokončení výroby mostovkových dílců a zárodků oblouku navazovala výroba obloukových dílců. Obloukových a zárodkových dílců bylo celkem 8 ks, nejtěžší dílce obloukové části měly hmotnost cca 81 tun. Obloukové dílce mají v příčném řezu rozměr cca 2,6 × 2,6 m a jsou koncipovány jako průchozí (včetně žebříkových stupadel uvnitř oblouku). Po dílenských přejímkách v černém stavu následovala aplikace protikorozní ochrany mostu v tryskacím a lakovacím boxu.
Barevné řešení ocelové konstrukce
Nosná ocelová konstrukce vč. táhel RAL 3028 (červená), Vnitřní prostory RAL 7035 (světle šedá). Použitý nátěrový systém od společnosti Hempel IA a IA+I speciál se žárově stříkaným povlakem tloušťky 300 µm, resp. 400 µm.Pro podélný výsun byly zbudované 4 montážní bárky: dvě provizorní bárky v korytě Moravy a dvě provizorní bárky před lícem opěr. Provizorní bárky v řece Moravě byly postaveny ve štětových jímkách, které jsou dimenzovány na Q100. Na odlehlém konci trámu mostovky byl osazen výsuvný krakorec. Následné proběhl podélný výsun v postupných fázích. Po dokončení výsunu byla spuštěna konstrukce do definitivní polohy. Spuštění bylo prováděno synchronně na všech podporách. Po spuštění OK mostovky byla na opěrách ke konstrukci připojena ložiska, která byla následně podlita. Proběhlo osazení montážních věží pro dílce oblouku. Montáž dílců oblouku byla provedena blokově pomocí mobilních jeřábů.V dalších fázích výstavby proběhne montáž závěsů. Montážní podpěry v řece budou deaktivovány a následně budou deaktivovány věže pro montáž oblouku (v táhlech nesmí dojít k tlaku). Dalším krokem je provedení bednění pro mostovku. Proběhne betonáž železobetonové desky ve třech taktech. Provedou se římsy, přechodové desky a osadí příslušenství mostu.
ZÁVĚR
Dálniční most na D55 přes Moravu je budoucí dominantou města Napajedla a představuje moderní inženýrské dílo, které kombinuje inovativní přístupy a osvědčené konstrukční technologie. Tento nový most umožní kapacitní překonání řeky Moravy a výrazně v místě zvýší plynulost a bezpečnost silničního provozu. Součástí stavby je také protihluková stěna, která ochrání obytnou zástavbu Napajedel před hlukem z dálnice. Most se buduje v předstihu před dálničním úsekem mezi Napajedly a Babicemi jednak z důvodu špatného stavu současného mostu na silnici I/55, ale také aby byl co nejdříve ukončen stav, kdy musí řidiči sjíždět z dálnice přes kruhový objezd u čerpací stanice, kde se zejména v časech dopravních špiček tvoří kolony.Nová část dálnice D55 úseku „D55 5506 Napajedla – Babice“ bude včetně dálničního mostu zprovozněna koncem letošního roku 2025. Následně budou pokračovat stavební práce zbylé části tohoto dálničního úseku, to ale bude v rámci jiné stavby.