Hlavní město kompletně rekonstruuje Průmyslový palác z roku 1891, včetně stavby jeho levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Cílem projektu je šetrně obnovit historickou stavbu, zároveň však budou vnitřní prostory uzpůsobeny tak, aby odpovídaly současným požadavkům na pořádání veletrhů i dalších významných kulturních a společenských akcí.

„Nacházíme se asi v polovině tohoto odvážného projektu a pomalu se přeléváme do finální fáze. U takto zásadních rekonstrukcí se vždy objeví nečekané výzvy. Je tomu tak i v případě Průmyslového paláce. Ten díky profesionální práci stavařů, ale i zapojení celé řady drobných často i pozapomenutých řemesel, opět nabývá na svém významu a původní podobě. Obnovený Průmyslový palác do budoucna skýtá nebývalý potenciál nejen na poli pořádání veletrhů, ale i kulturních akcí pro veřejnost,“ říká Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu. „Dosud už bylo na místě vytěženo neuvěřitelných 60 000 metrů krychlových zeminy, nebo vyzdviženo celkem 380 tun oceli na levém křídle. Za to všechna čest. Letos se budou taky otevírat střechy Křižíkových pavilonů, kde vznikne obrovská pobytová terasa pro veřejnost s krásným výhledem. Po dokončení rekonstrukce bude Průmyslový palác propojen s Křižíkovými pavilony a návštěvníci budou moci mezi nimi korzovat suchou nohou, což zařadí Výstaviště k světovým špičkám v oblasti výstav a veletrhu co do rozlohy a celkově zázemí. Přeji Průmyslovému paláci cestu do finále bez komplikací,“ dodává Adam Zábranský.

Za dva roky se již povedlo zrestaurovat většinu vitráží, obnovena je polovina ocelové střešní konstrukce střední haly a byla snesena hodinová věž, která se ale po obnově letos v létě opět vrátí na své místo. Pokračují také restaurátorské práce na pasířských ozdobných prvcích ocelové konstrukce a věžičkách i na věži střední haly. V neposlední řadě se uskutečnil výkop jámy za pravým křídlem pro budoucí technické zázemí a vzduchotechniku.

„Když začínala rekonstrukce Průmyslového paláce a viděl jsem, co v reálu taková stavba obnáší, skoro jsem si neuměl představit, že to kdy vůbec může být hotové,“ komentuje dva roky rekonstrukce Průmyslového paláce Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s. a dodává: „Dnes už ale naopak počítáme měsíce, kdy otevřeme brány a přivítáme první návštěvníky. Naše obchodní oddělení ostatně už prostory paláce obchoduje a zájem ze světa nás jen nadále ujišťuje, že budeme již brzy jedním z hlavních, minimálně evropských veletržních a eventových hráčů.“


Za dva roky intenzivní práce byl v místě levého křídla Průmyslového paláce vybudován suterén v hloubce pěti metrů se zázemím zahrnujícím strojovny, garáže, veřejné WC nebo šatny a také s vjezdem pro kamiony. Dále bylo až doposud namontováno sedm oblouků ocelové konstrukce, které byly vzájemně propojeny střešními vaznicemi. Aktuálně pokračuje betonáž obvodových monolitických stěn a vznikají i krajní štítové monolitické stěny. Kromě toho se buduje propojení levého křídla se střední halou a s foyer a vzniká i prostor pro schodiště a eskalátory nebo se dostavuje vjezdová rampa a opěrné stěny.

Ve střední hale už byly téměř všechny vitráže odinstalovány a renovovány, letos na jaře se začnou vracet zpět na své původní místo. Hotová je zde i větší část instalačních a technologických kanálů a zhruba ze tří čtvrtin je také rozebraný malovaný strop, který se v současnosti restauruje.

Co se týká pravého křídla paláce, zde je aktuálně odstraněna původní podlaha a také pokračují práce na instalačních a technologických kanálech. Zhruba v polovině plochy střední lodi byl položen podkladní beton a dochází ke spřažení základů pro ocelové sloupy ocelovými táhly kvůli přitížení střechy. Zároveň zde bylo dostavěno podpěrné lešení pro vyvěšení části Smetanovy vestavby, která byla odpojena od ocelové střechy. Je totiž potřeba zpřístupnit ocelovou konstrukci kvůli sanaci a zesílení.

Práce pokračují i na hodinové věži, která byla snesena už v létě roku 2022. Nyní se připravuje nová vrchní část pro osazení kopie Svatováclavské koruny a v plánu je vrátit celou věž na palác v průběhu letošního léta.

„Po dvou letech náročné rekonstrukce jsme úspěšně dokončili všechny bourací a výkopové práce. S tím, že jsme již překonali snad veškeré neočekávané a skryté výzvy, které nám objekt Průmyslového paláce připravil, tak nyní můžeme očekávat finální aktualizaci projektové dokumentace. Tato fáze je klíčová pro plynulé pokračování projektu, neboť řada vzájemně propojených změn byla příčinou jeho dosavadního zpoždění,“ říká Ing. David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem zhotovitelského sdružení.

Pro letošní rok je v plánu vrátit vitráže zpět do střední haly, s čímž by měl zhotovitel začít už na jaře, a do konce roku by se mělo zakrýt levé křídlo i většina střechy střední haly. Na ní se pak vrátí renovovaná věž, později ji doplní i hodinový stroj s novými ciferníky podle historického provedení a kopie svatováclavské koruny. Dokončena by letos také měla být většina instalačních a technologický kanálů i všechny podzemní přístavky.

Rekonstrukce by měla být pravděpodobně dokončena v průběhu nadcházejících dvou let. “Počítali jsme spíše s dokončením v roce 2025, ovšem po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla (tzv. „Smetanovy vestavby“) se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší rekonstrukci, než bylo možné před zahájením prací předpokládat,upřesňuje radní Adam Zábranský. Následně Průmyslový palác nabídne jeden z největších krytých prostor pro kongresy a další akce ve střední Evropě. A to se špičkovým zázemím a skvělou dostupností na letiště.

Dva roky rekonstrukce Průmyslového paláce v číslech:

- celkem bylo vytěženo 60 000 metrů krychlových zeminy, která byla odvezena 6 000 nákladními auty
- zasanováno bylo 500 metrů instalačních a technologických kanálů z celkových 700 metrů
- vybetonováno bylo 7 800 metrů krychlových plochy
- zasanováno bylo zatím 60 procent ocelové konstrukce střední haly
- odinstalováno bylo také 75 procent stropního podhledu ve střední hale
- zdviženo bylo celkem 380 tun oceli na levém křídle
- základy podchyceny 2 100 metry tryskové injektáže