Nejvíce se prodává například stavební materiál, nářadí, ale i solární panely nebo covidové testy. Letos v létě plánuje projekt další expanzi do Německa, Rumunska či Maďarska. Nabídnout velkoobchodům a firmám s nespotřebním zbožím možnost začít okamžitě obchodovat online bez nutnosti investic do vlastního e-shopu i získat nové zákazníky v celém regionu střední Evropy a Pobaltí a také zjednodušit každodenní práci obchodníků. To jsou některé z hlavních cílů B2B online obchodní platformy merXu, kterou na konci roku 2020 spustil zkušený tým specialistů na elektronický obchod v čele s Przemysławem Budkowskim, dřívějším CEO skupiny Allegro, a Václavem Liškou, zakladatelem největšího českého online tržiště Aukro. Platforma je dostupná na webových stránkách www.merxu.com a její použití je v současné době zcela zdarma, jak pro registraci, tak provádění transakcí. O tom, jak si projekt aktuálně vede, jsme si nedávno povídali s Václavem Liškou, country manažerem společnosti merXu pro Českou a Slovenskou republiku.

Václav Liška – Country manager pro ČR a SR


Můžete shrnout, pro koho přesně je platforma určena a jaké zboží na ní lze obchodovat?

Platforma merXu je navržena výhradně pro společnosti, a to jak malé a střední podniky, tak i velké subjekty. V současnosti umožňuje obchodování s nespotřebním zbožím z kategorií, jako jsou chemikálie, stavebnictví, elektrotechnika, instalace, průmyslové výrobky, zdraví a bezpečnost při práci či nástroje pro profesionály. Proto je primárně zaměřena na výrobce, velkoobchodníky a distributory zboží v těchto kategoriích, ale i obecné dodavatele a subdodavatele ve stavebnictví, developery, instalační společnosti a další.

Online tržiště merXu pro B2B obchodování úspěšně roste. Květen 2021 je měsícem bonusů!


Projekt má za sebou prvních několik měsíců fungování. Jak si stojí?

V tuto chvíli je na merXu zaregistrováno už více než 3 000 firem z České republiky, ze Slovenska, Polska, Litvy a Estonska. Letos v létě pak chystáme expanzi do Německa, Rumunska či Maďarska. Co se portfolia týče, aktuálně lze na merXu najít přes 700 000 produktů.

Které produktové kategorie jdou nejvíce na odbyt?

Na merXu se momentálně nejčastěji obchoduje s nářadím a stavebním materiálem, solárními panely a skleníky. Vzhledem k přetrvávající pandemické situaci se hojně prodávají i testy na covid a ochranné pomůcky. Též mohu prozradit, že více než polovina transakcí je přeshraničních, takže se nám podařil jeden z cílů – propojit B2B obchodníky v mezinárodní rovině.

Online tržiště merXu pro B2B obchodování úspěšně roste. Květen 2021 je měsícem bonusů!


Jaké výhody obchodníkům merXu přináší? Proč by měli využívat právě vaši platformu?

Především bych zdůraznil, že prodávat přes merXu je velice snadné. Podporujeme všechny známé formáty (CSV, XML, XLS, Heuréka feed) a nabízíme i připojení přes API rozhraní. Platforma zároveň zajišťuje automatický překlad produktů do všech jazyků. Prodejci mohou na merXu přidávat katalogy produktů, takže produkty lze vyhledávat nejen podle jména, ale také podle EAN či konkrétních parametrů. Výrobky je možné nakoupit ve velkoobchodním i maloobchodním množství a také přes hromadné transakce nebo prostřednictvím poptávky, což ocení zvláště společnosti ze stavebního průmyslu, které potřebují nakupovat výrobky z různých kategorií současně a ve velkém množství.

Také podporujeme budování dlouhodobých vztahů mezi uživateli platformy, tedy prodávajícími a jejich zákazníky. Přes merXu je možné dojednávat cenu, podmínky transakce i detaily zakázky. Veškerá komunikace se automaticky překládá do jazyků komunikujících stran, takže pomáháme prolomit i případnou jazykovou bariéru.

Online tržiště merXu pro B2B obchodování úspěšně roste. Květen 2021 je měsícem bonusů!


Do konce května 2021 běží na merXu akce, kde mohou zákazníci získat 3000 Kč na první nákup. O co jde?

Pokud do konce května nakoupíte za nejméně 3 000 Kč, merXu Vám tuto částku vrátí na Váš účet. Nakoupit v této hodnotě můžete jednorázově, nebo tolikrát, dokud příslušné částky ve vašich objednávkách dosáhnete. Bonus Vám proplatíme na základě faktury či faktur za objednané zboží, které jednoduše nahrajete na naší platformě. Do konce května máte rovněž dopravu zdarma. Navíc si nemusíte lámat hlavu, kterou akci využijete. Dopravu zdarma můžete kombinovat s ostatními promo akcemi současně! Více o akci „Získejte 3000 Kč na první nákup“ se dozvíte rozkliknutím odkazu.

Děkujeme za rozhovor
Ing. Jiří Zahradnický