Následoval nedostatek materiálu, který hlásila všechna odvětví. Většina stavebních firem musela vést dlouhé dohady se stálými dodavateli, aby byly vůbec schopné dokončit rozpracované projekty.

Momentální situace na trhu nejen se stavebním materiálem a s výrobky pro stavbu je zcela nová, stejně jako je nová i krize spojená se současnou pandemií. Problémem je jednak nedostatek materiálů, ale také přicházející inflace.

Cestu ukazuje merXu – mezinárodní online tržiště pro firmy a živnostníky
Právě v reakci na tento trend a potřeby trhu vzniklo mezinárodní online tržiště pro firmy a živnostníky merXu, které má za sebou první rok fungování. Tato unikátní platforma dává výrobcům, distributorům a velkoobchodníkům možnost začít okamžitě obchodovat v mezinárodním měřítku. Aktuálně je na merXu zaregistrováno přes 19 000 firem z Německa, Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy a Estonska a lze zde najít více než 3 500 000 produktů. Nejvíce se zde obchoduje se stavebním materiálem, nářadím, ale i solárními panely nebo gastro vybavením. Materiály pro své podnikání zde naleznou zástupci prakticky z každého oboru. Novinkou pro letošní rok jsou služby pro firmy. Aktuální nabídka portálu roste organicky, tak jak se registrují firmy, které zde obchodují.

Cílem merXu je nabídnout firmám s nespotřebním zbožím možnost začít okamžitě obchodovat online bez nutnosti významných investic do vlastního e-shopu, získat nové zákazníky v celém regionu Evropy a také zjednodušit každodenní práci obchodníkům. Tržiště je dostupné na webových stránkách www.merxu.com a jeho použití je v současné době zcela zdarma jak pro registraci, tak provádění transakcí.

Online tržiště merXu je navržené výhradně pro společnosti, a to jak malé a střední podniky, tak i velké subjekty. V současnosti umožňuje obchodovat s nespotřebním zbožím v kategoriích jako jsou chemie, stavebnictví, elektrotechnika, instalace, průmyslové výrobky, zdraví a bezpečnost při práci či nástroje pro profesionály. Právě proto je primárně zaměřeno na výrobce, velkoobchodníky a distributory zboží v těchto kategoriích, ale i odborné dodavatele a subdodavatele ve stavebnictví, developery, realizační firmy, společnosti provádějící instalace, ale i další podnikatelské subjekty.

Více než polovina transakcí je přeshraničních, čemuž významně pomáhá podpora ze strany merXu. Velkým benefitem je také doprava zdarma pro všechny objednávky uskutečněné na tomto online tržišti pro firmy.

Nabízet své služby a prodávat zboží přes merXu je velmi snadné
Platforma merXu podporuje všechny známé formáty (CSV, XML, XLS, Heuréka feed) a nabízí i připojení přes API rozhraní. Zároveň zajišťuje automatický překlad produktů do všech jazyků. Prodejci mohou na merXu přidávat katalogy produktů, takže produkty lze vyhledávat nejen podle jména, ale také podle EAN či konkrétních parametrů. Výrobky je možné nakoupit ve velkoobchodním i maloobchodním množství a také přes hromadné transakce nebo prostřednictvím poptávky, což ocení zvláště společnosti ze stavebního průmyslu, které potřebují nakupovat výrobky z různých kategorií současně a ve velkém množství.

MerXu podporuje budování dlouhodobých vztahů mezi uživateli, tedy mezi prodávajícími a jejich nakupujícími zákazníky. Přes merXu je dokonce možné dojednávat cenu, podmínky transakce i detaily zakázky. Veškerá komunikace se automaticky překládá do jazyků komunikujících stran, což pomáhá prolomit i případnou jazykovou bariéru.

Svět se bude točit dál, jen se bude obchodovat online
Pro stavební materiály a vybavení se teď už nejezdí do stavebnin, ale nakupuje se online přímo od výrobců a prodejců po celé Evropě. Materiál tak nakoupíte za cenu jako v Polsku a v německé kvalitě. Nákup na merXu řeší výpadky na lokálním trhu i snadnou expanzi do zahraničí. Kdo na tržišti ­merXu nenajde konkrétní zboží, může zadat poptávku a obratem tak získá nabídku od několika dodavatelů.

Obchodování na merXu je bezpečné, protože všichni prodejci jsou ověření. Firmy tak mohou navazovat nové dodavatelsko-odběratelské vztahy, posouvat svůj byznys dál a růst i v nejisté době zdražování. Ostatně, vyzkoušet obchodní B2B online tržiště ­merXu si můžete sami. Stačí se zaregistrovat a okamžitě můžete začít obchodovat.