První z nich byl developerský bytový projekt na Rakovnicku, další zastávkou byla výstavba malometrážních bytů v ulici Lábkova v Plzni a konečně posledním projektem byla výstavba rodinných domů v Plzni Vochově z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ. Nás zaujala zejména výstavba s pomocí velkoformátových prvků s názvem Silka Tempo.

Velkoformátové zdění  se stále více prosazuje u českých realizačních firem. Důvod je jednoduchý. Pomáhá jim efektivně vyřešit nedostatek pracovních sil na stavbách a současně stavět s mimořádnou přesností a rychlostí.  U výstavby bytového domu Nad Svatou Trojicí to konkrétně znamená, že místo tří part zedníků na výstavbu tří bytovek stačí dva zedníci a mini jeřáb.Developerský projekt Nad Svatou Trojicí v Rakovníku nabídne moderní bydlení v příjemném okolí, s dostatkem životního prostoru a zajímavým výhledem na Rakovník. Architektonicky originální architektura, propracovaný interiér svým konceptem potěší novodobě smýšlející rezidenty.  Vzniknou zde tři sekce bytového domu se samostatnými vchody, celkový počet bytů je 63 s dispozicí  1+kk, 2+kk a 3+kk.Stavba byla zahájena v roce 2019, přičemž v tomto roce má být také dokončena. 

V běžné praxi se na stavbě takového rozsahu pohybují zhruba tři základní „party“ – každá pro jeden bytový dům.  Developerská firma Enekosystem s. r. o. změnou na technologii Silka Tempo nyní zredukovala tyto počty na dva zedníky a mini jeřáb. Každé patro takového domu jsou schopni po založení provést za dva pracovní dny. Takové množství práce by zděním malého formátu jakéhokoliv zdiva prováděli několikanásobný čas. V jednom kroku se pomocí Silka Tempo vyzdí až 8x vetší plocha než u jiného typu zdicího bloku, úspora času je tedy zřejmá a změnit technologii tedy vyplatí. Použitím strojního zařízení spoříme také síly pracovníků, minimalizují se nerovnosti a zajistéme důkladnější vzduchotěsnou obálku budovy (což je výhodou nejen pro pasivní domy a domy blízké nule).

Výstavba malometrážních bytů v ulici Lábkova, Plzeň


Kombinace systémových prvků – Ytong a Silka se doplňují

Konstrukční část bytových domů tvoří kombinaci zdiva Silka Tempo, určeného pro strojní zdění, a zdiva Ytong Univerzal a Statik v malém formátu. Silka Tempo je zde využita pro obvodové nosné zdivo v 1 PP, kde plně nahrazuje monolitické železobetonové konstrukce. Dále byla zvolena jako optimální řešení pro mezibytové stěny, kde tvoří nosnou část pro stropní systém a zároveň tvoří zvukotěsnou konstrukci - akustický útlum je 59 dB (norma požaduje 53 dB). Kombinace se zdivem Ytong je výhodná zejména proto, že materiál má výborné tepelně izolační vlastnosti a snadné provádění (řezání, kotvení, rovinatost). Dále je díky perfektně rovnému povrchu možné použití sádrových omítek v menších tloušťkách. Vnitřní příčky jsou řešeny rovněž systémově – je zde použit Ytong Klasik, který zná v praxi realizační firma už léta. Funkční celek vhodně doplňují prefabrikované překlady Ytong NOP, PSF a U profily. Pro zvýšení tepelněizolačních vlastností prostoru mezi garážemi a obytným prostorem bylo použito rovněž systémové zateplení minerálními deskami Multipor.