Informační modelování staveb (BIM) představuje revoluci v projektování a realizaci staveb. Zatímco v zahraničí se BIM technologie staly standardem, v České republice je jejich využití stále v počátcích. Podle odborníků se plnohodnotné informační modelování se skutečným sdíleným datovým prostředím využívá zatím jen u jednotek procent staveb.
Konkrétní úspory z praxe
V prestižní debatě týdeníku Ekonom, která se konala v červnu 2025, představil Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Group CZ, konkrétní příklady ekonomických přínosů BIM technologií: "Klient nás požádal, abychom u jeho průmyslového projektu zpracovali dynamickou simulaci. Ta měla na základě informací z BIM modelu optimalizovat vzduchotechniku, chlazení a topení. Ušetřili jsme mu na budoucím provozu objektu několikanásobek toho, kolik stála samotná simulace."
Štefanovič také upozornil na častý problém s chápáním BIM technologie: "Mnohdy se používá výraz BIM pro parametrické modelování, kdy projektant z původního 2D výkresu vytvořil 3D model. Aby šlo o skutečně BIM, je zapotřebí zahrnout do modelů daleko více informací."
Průkopnická role DELTA Group
Mezinárodní BIM tým skupiny DELTA zahrnuje 120 odborníků a patří mezi průkopníky BIM technologií nejen v České republice. Společnost v současnosti využívá BIM metodiku na prestižních projektech, jako je Vltavská filharmonie Praha či úspěšně dokončené Vývojové centrum pro autonomní řízení pro BMW Group v Sokolově. Portfolio skupiny DELTA zahrnuje také stavební projekty v zahraničí – v Rakousku, na Slovensku a na Ukrajině.
DELTA Group testuje i nejmodernější technologie spojené s BIM: "Testujeme například automatické fakturace. Na staveniště jsme umístili 360stupňovou kameru, která každodenně ověřuje, co se tam změnilo. Když se pak tyto údaje srovnají s BIM modelem, dokážeme odpovědět na to, kolik se daný den prostavělo," vysvětlil Štefanovič v debatě inovativní přístup společnosti.
Výzvy a příležitosti českého trhu
Odborné debaty se zúčastnili kromě Erika Štefanoviče (DELTA Group CZ) také Vojtěch Ehrlich (IBM Consulting), Robert Bouška (ČVUT) a Rudolf Vyhnálek (Cadconsulting). Diskusi moderoval Petr Kain, šéfredaktor týdeníku Ekonom.
Podle zahraničních studií mohou úspory z BIM dosáhnout desítek procent z celkových nákladů projektu. Zatímco investice do BIM prodraží přípravu projektu pouze o 1% (ze standardních 2% na 3%), přinese významné úspory jak v realizaci, tak během celého životního cyklu budovy.
Rudolf Vyhnálek z Cadconsulting odhaduje, že masové využívání BIM firmami ve všech fázích projektu včetně stavebními úřady bude trvat ještě 10-15 let. Legislativní podporu by měl přinést připravovaný "Zákon o BIM", který zavede povinnost BIM u velkých veřejných projektů. Zákon by měl vstoupit v platnost 1. ledna 2027.
Komplexní služby pro osvícené investory
"Pro osvícené investory, kteří hledají moderní přístup k plánování a řízení svých projektů, nabízíme komplexní služby od koordinace BIM procesů až po předání funkčního digitálního dvojčete," vysvětlil Štefanovič vizi společnosti.
Pro investory přináší BIM model konkrétní výhody: možnost odhalit kolize a problémy ještě před stavbou, transparentnost do procesu realizace, optimalizaci provozu budovy, a především dlouhodobé úspory na provozu a údržbě objektu.
Digitální dvojče jako přidaná hodnota nemovitosti
Jedním z nejvýznamnějších přínosů BIM technologie je vytvoření digitálního dvojčete budovy, které funguje jako kompletní databáze všech informací o objektu. Tento „digital twin“ významně zvyšuje hodnotu nemovitosti při jejím prodeji, nájmu nebo revitalizaci.
"Digitální dvojče obsahuje veškerá funkční data o budově – od technických specifikací po historii údržby. Při prodeji nebo hledání nové funkce budovy má investor k dispozici kompletní dokumentaci, která usnadňuje rozhodování a snižuje rizika," doplnila Marcela Kolářová, mluvčí DELTA Group dlouhodobé výhody BIM modelů.
„Pro správce nemovitostí představuje digitální dvojče revoluci ve facility managementu – umožňuje prediktivní údržbu, optimalizaci energetické spotřeby a rychlé plánování modernizací. Při případné revitalizaci nebo změně funkce budovy jsou všechna potřebná data okamžitě dostupná, což dramaticky zkracuje přípravu projektu a snižuje náklady na další průzkumy“, uzavřela Kolářová přínosy BIM modelů.
Podívat se na celou debatu můžete na YouTube
Případně poslechnout formou PODCASTU
Více informací o BIM službách DELTA Group ZDE.