Jednoznačným trendem dnešní doby je vytápění rodinných domů tepelnými čerpadly. Tepelná čerpadla jsou důmyslná zařízení, která dokáží z jedné jednotky dodané elektrické energie vyrobit až pět jednotek energie tepelné. To z nich činí nejúčinnější a nejefektivnější zdroj vytápění současnosti.

Mezi nejvýznamnější evropské výrobce tepelných čerpadel a dalších produktů tepelné techniky se řadí společnost Vaillant. Ta v letošním roce oslaví již 145 let od svého založení.

Jednou z novinek společnosti Vaillant v oblasti tepelných čerpadel pro rok 2019 je tepelné čerpadlo vzduch/voda s obchodním názvem aroTHERM Split s topným výkonem od 3 do 12 kW (při A-7/W35).


Jak pracuje tepelné čerpadlo aroTHERM Split


Tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM Split se skládá ze dvou oddělených jednotek – vnitřní a venkovní, přičemž venkovní jednotka se vyznačuje velmi tichým provozem. Maximální instalační vzdálenost mezi oběma jednotkami je u předem naplněného systému chladivem 3-15 m. Čerpadlo pracuje tak, že venkovní jednotka odebírá teplo z okolního vzduchu přes výparník pomocí chladiva. Takto ohřáté chladivo je pak vedeno do kompresoru, kde se silně stlačí a zahřeje na teplotu využitelnou k vytápění. Potrubím je chladivo vedeno do vnitřní jednotky a tam odevzdáno prostřednictvím kondenzátoru do topné soustavy.
Topení, chlazení i ohřev vody


Tepelná čerpadla aroTHERM Split jsou ideálním řešením pro použití v novostavbách. Obzvlášť účinně pracují ve spojení s topnými systémy s nízkým teplotním spádem, například v kombinaci s podlahovým topením. Nicméně jsou vhodnou alternativou i u stávajících budov.

Tepelná čerpadla Vaillant  aroTHERM Split lze využívat nejen k vytápění, ale také chlazení. To vede k výrazným finančním úsporám při zajištění nadstandardního komfortu bydlení. Aktivní chlazení je již integrováno do všech modelů tepelných čerpadel.

Pro komfortní řešení zásobování domácnosti teplou vodou je ideálním řešením spojení tepelného čerpadla aroTHERM Split s hydraulickou jednotkou uniTOWER Split, která mimo jiné obsahuje i zásobník teplé vody o objemu 190 l. Výhodou této jednotky je hezký kompaktní design a značná úspora místa v technické místnosti.
Pokud je vaše potřeba teplé vody ještě vyšší, můžete jednoduše čerpadlo aroTHERM Split zkombinovat s nástěnnou hydraulickou stanicí a zásobníkem teplé vody. V tomto případě je vhodný stacionární zásobník actoSTOR VIH RW s kapacitou 300 až 500 litrů. Pro podporu solárního vytápění a ohřevu vody je pak vhodný multifunkční zásobník allSTOR exclusive.


Pohodlné ovládání

Elektronické systémy tepelného čerpadla aroTHERM Split pracují mimořádně úsporně a efektivně. Plynulá modulace výkonu čerpadla funguje s pomocí frekvenčního měniče, integrováno je energeticky úsporné, elektronicky řízené oběhové čerpadlo a pro ještě větší účinnost je čerpadlo vybaveno elektronicky řízeným expanzním ventilem. Možností je také prodloužení záruky na čerpadlo v délce deseti let.

Ovládání tepelného čerpadla je snadné s pomocí modulu VR920 a regulátoru multiMATIC 700. Systém (aplikace) multiMATIC App pak umožňuje snadné dálkové ovládání tepelného čerpadla s pomocí chytrých telefonů nebo tabletů s pomocí síťového nebo wifi připojení. S pomocí této aplikace můžete nastavovat libovolné topné režimy (např. den, noc, dovolená apod.), kontrolovat aktuální spotřebu energie nutnou pro vytápění či ohřev vody nebo regulovat teplotu v jednotlivých místnostech.


Novinka 2019 - tepelná čerpadla Vaillant aroTHERM SplitTopný výkon

Tepelná čerpadla aroTHERM Split 3 -12 kW jsou dle nařízení EU číslo 811/2013 pro topení při průměrných klimatických poměrech a použití nízké teploty (35 °C) a střední teploty (55 °C) topné vody zařazena ve třídě energetické účinnosti A++ a jsou tedy energeticky vysoce úsporná.


Závěr

Vytápění rodinných domů tepelnými čerpadly u nás získává stále větší oblibu. Důvody jsou zřejmé. Ve srovnání s jinými způsoby vytápění dokáží tepelná čerpadla ušetřit až 75 % provozních nákladů. Tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM Split 3-12 kW vzduch/voda představuje moderní, instalačně jednoduchou variantu s dostupnými pořizovacími náklady a vysokou účinností.

 

Značka Vaillant je pak garantem prvotřídního technického zpracování, servisní podpory i moderního designu. Ne náhodou tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM Split získalo vítězství v soutěži Reddot Award 2018 a IF Design 2019.