Značka Vaillant patří k předním výrobcům tepelné techniky v Evropě. Její široký výrobní sortiment dnes zahrnuje plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, solární systémy i regulační techniku. V současnosti klade Vaillant důraz zejména na využívání obnovitelných zdrojů energie, ale také zajištění té nejlepší servisní a technické podpory pro své partnery i zákazníky.

Letos je tomu již 25 let od založení dceřiné společnosti značky Vaillant na českém trhu. Spojili jsme se proto jejím obchodním ředitelem panem Petrem Mandou a požádali jsme jej o rozhovor. Ten na naši úvodní otázku, jaké byly začátky značky Vaillant v České republice, říká:

„S odstupem času bych řekl, že velmi skromné. Začínali jsme v prostorách vojenské katedry v Plzeňské ulici v Motole, později jsme se přestěhovali do průmyslového areálu na Poděbradské ulici a s trochou nadsázky bych doplnil, že kruh se uzavřel naším přemístěním do Chrášťan, kde nyní sídlíme opět v ulici Plzeňská. Rád na dobu našeho vzniku vzpomínám. Byli jsme první skutečná dceřiná společnost renomované značky na českém trhu. Značka Vaillant byla již tehdy známa našim zákazníkům přes dřívější podnik zahraničního obchodu Tuzex. Našimi hlavními obchodními partnery byly zpočátku velkoobchodní organizace, které byly později privatizovány a začaly se specializovat na prodej tepelné techniky. Ale nejen ty. Naše kotle jsme dodávali dokonce i do železářství, kdy jedním z našich obchodních partnerů bylo i tehdy velmi dobře známé pražské železářství U Rotta. Jednalo se tedy většinou o malé začínající firmy a my jsme museli realizovat stovky kontaktů a rozvíjet naše obchodní aktivity pěkně od spodu.“Jaké klíčové úkoly a cíle si tehdy značka Vaillant stanovila?

Začínali jsme se skromným týmem na úrovni 4-5 lidí. Postupně s narůstajícím prodejem vzrůstal i počet pracovníků nejen v obchodním týmu, ale také v oblasti technické podpory a na dalších klíčových pozicích. Na náš trh začaly vstupovat i první velké zahraniční velkoobchody, kdy zde například prostřednictvím firmy Vaněk zahájila svoji činnost společnost Gienger nebo později také třeba firma Triton Bohemia. Vedle nich se pak velmi úspěšně rozvíjely i specializované, dodnes existující, české odborné velkoobchody, jako například Ptáček, Maro nebo Štrob. Topenáři velmi brzy pochopili, že nemá smysl shánět široký sortiment topenářského zboží na několika různých místech, ale že mnohem efektivnější je mít jednoho silného partnera, který mu zajistí veškerý topenářský materiál. I my jsme začali upřednostňovat třístupňový prodej, který se snažíme udržet i v dnešní době.

Ukázala se vámi zvolená cesta jako správná?

Osobně jsem přesvědčen, že ano. Velkoobchody představují pro topenáře určitý dodavatelský komfort, nabízí pro ně celou řadu dalších služeb, čehož pak šikovní topenáři umí využít. Jsou to například expedice objednaného zboží až na stavbu, operativnost v dodávkách, školení o nových produktech nebo poradenství. V letech 1992 – 1996 jsme registrovali objednávky na průklepovém papíru s půlročním předstihem. Objednávali u nás jak privátní investoři, tak bytová družstva i montážní firmy. V tomto období jsme dosahovali kontinuálního meziročního růstu tržeb. Později na náš trh vstoupili i naši další zahraniční konkurenti a v roce 1997 přišla i první ekonomická krize. Tu se nám podařilo velmi dobře zvládnout a v průběhu následujících let až do současnosti naše prodeje neustále rostou.Vaillant patří mezi přední výrobce tepelné techniky v Evropě. Můžete Vaillant v krátkosti představit v celoevropském kontextu?

Na úvod bych chtěl podotknout, že Vaillant je jednou z nejstarších firem, která je dosud vlastněna rodinnými příslušníky. K zásadnímu rozhodnutí došlo ve společnosti Vaillant na přelomu let 1999 -2000. Jednalo se o globální změnu, kdy se ze společnosti Vaillant stala společnost Vaillant Group. Pod Vaillant Group se tehdy soustředilo 8 výrobních značek. Společnost se tak transformovala na silnou nadnárodní skupinu, která dnes patří k největším výrobcům tepelné techniky v Evropě. Vaillant Group zaměstnává více než 12 tisíc zaměstnanců a spolupracuje s 4 300 servisními organizacemi po celém světě. Zajímavá je personální politika Vaillant Group, kdy 65 % manažerů společnosti vzešlo z řad jejích zaměstnanců. Z toho je zřejmé, že společnost Vaillant Group klade značný důraz na rozvoj svých zaměstnanců a dává jim stále novou perspektivu.

Vyrábí se kotle Vaillant i na území České republiky?

Ne, ale velmi blízko českých hranic. Vaillant Group vlastní řadu závodů po celém světě, přičemž dva se nachází na Slovensku – ve Skalici a v Trenčíně. V České republice má značka Vaillant své zastoupení v Chrášťanech u Prahy a ve Vyškově. V Chrášťanech je centrála společnosti Vaillant Group Czech a nachází se zde i Centrum obnovitelných zdrojů, kde jsou k vidění instalace našich tepelných čerpadel, rekuperační jednotky nebo solárních systémů. Na Moravě pak máme podobné centrum právě ve Vyškově. Centra obnovitelných zdrojů jsme se rozhodli vybudovat z důvodu rozšíření našeho sortimentu o tepelná čerpadla a v reakci na vzrůstající požadavky trhu po úspoře energií. Nyní je využíváme i při školení našich partnerů.

Jak se vyvíjel váš sortiment v souvislosti s požadavky trhu a zákazníků?

V 90. letech byl zájem především o klasické atmosférické kotle, později pak přišly turbo kotle. A koncem devadesátých let jsme už pomalu zase přestali vysvětlovat, co je kondenzační kotel. To se lidé na výstavách na kondenzační techniku ptali sami. Od roku 2008 se začal projevovat zájem veřejnosti o tepelná čerpadla a ten od té doby stále roste. V našem sortimentu máme nyní již kromě kondenzačních kotlů a tepelných čerpadel také rekuperační jednotky s centrální ventilací.Na co dnes kladou zákazníci a spotřebitelé u tepelné techniky největší důraz?

Topenáři upřednostňují především kompletnost dodávky, jednoduchost instalace a následného servisu. U koncových zákazníků se stále více prosazují moderní trendy v oblasti řízení kotlů a topných systémů na dálku prostřednictvím aplikací v chytrých telefonech nebo tabletech. Obdobný trend se projevuje již i při opravách a servisu kotlů. Zde lze s pomocí elektronických diagnostických systémů velmi rychle a přesně specifikovat problém, díky čemuž se celková doba servisní opravy zkracuje.

Co dalšího může značka Vaillant svým partnerům nebo konečným zákazníkům nabídnout?

Co se budoucího vývoje týká, tak Vaillant sází na tepelná čerpadla. Nejlépe o tom vypovídá nově vybudovaný výrobní závod v německém Remscheidu, který již navštívili i někteří naši obchodní partneři. Ti měli možnost prohlédnout si zde celý proces výroby našich tepelných čerpadel včetně testovacího centra. V loňském roce jsme vyšli vstříc potencionálním zákazníkům, kteří uvažují o koupi našeho kondenzačního kotle, ale nechtějí přitom zbytečně ztrácet čas vyhledáváním různých informací. Vytvořili jsme proto náš oficiální e-shop na platformě www.topenionline.cz, kde si mohou zájemci ve 4 jednoduchých krocích náš kotel včetně montáže nezávazně objednat online z pohodlí svého domova. Součástí objednávky kotle je výběr autorizované montážní firmy, která zákazníka po obdržení jeho emailu kontaktuje a domluví s ním vše potřebné. Navíc zde mohou naši zákazníci pořídit kotel za zvýhodněnou cenu nebo s nějakým bonusem, jako je třeba regulace nebo mobilní telefon.Jaké trendy a zařízení ovládnou tepelnou techniku v budoucnu?

Z mého pohledu se trh nezmění ze dne na den, ale bude se měnit a vyvíjet kontinuálně se zaváděním nových požadavků, ať již technických či legislativních. Současný trh je postaven ze 70 % na prosté obměně stávajících zařízení. Nicméně i tak předpokládám, že bude sílit tlak na instalaci tepelných čerpadel a elektrokotlů v souvislosti s přibývající výstavbou pasivních a nízkoenergetických domů.

Je značka Vaillant ve vývoji svých výrobků na tuto budoucnost připravena?

Inovace jdou směrem k větší kompaktnosti zařízení, zmenšujícím se rozměrům tepelných čerpadel, snižující se hlučnosti a vyšší účinnosti zařízení. Vzhledem k tomu, že letos do našeho prodejního portfolia přibydou tepelná čerpadla o výkonu 3 kW a koncem příštího roku k nim přidáme ještě i tepelná čerpadla s vestavěnou rekuperací, pak jsem přesvědčen, že ano. Novinky z našeho sortimentu představíme na březnové výstavě Aquatherm v Praze – Letňanech, na kterou vás tímto také srdečně zveme.

Děkujeme za rozhovor
a srdečně přijetí

Ivo Románek

 


Vaillant Group Czech s. r. o.
Plzeňská 188, 252 19 Chrášťany
tel.: 281 028 011
e-mail: vaillant@vaillant.cz
www.vaillant.cz