Ovládání klimatizačních a topných systémů v komerčních prostorách se díky němu dostává na novou úroveň a výrazně vylepšuje i energetickou účinnost budov.

Obě společnosti vyvinuly nové bezdrátové uživatelské rozhraní, které umožňuje prostřednictvím komunikačního protokolu ZigBee přímou komunikaci mezi BMS systémem, pokojovými ovladači Schneider Electric a klimatizačními systémy Panasonic VRF. Integrované řešení umožňuje majitelům a správcům budov monitorovat nejdůležitější systémy jako klimatizaci a vytápění, osvětlení, zabezpečení či rozvod elektřiny kdykoli a kdekoli pomocí jednoduchého uživatelského rozhraní. Majitel tak může mimo jiné podniknout potřebné kroky k úspoře energie a dalších nákladů.

„Máme za sebou rozsáhlé investice do klimatizačních systémů a souvisejících služeb pro obchodní i obytné prostory, abychom mohli plně uspokojit požadavky našich zákazníků. Díky partnerství se Schneider Electric jim můžeme poskytnout i další výhody v hospodaření s energií,“ prohlásil Toshiyuki Takagi, ředitel společnosti Panasonic Corporation a prezident Panasonic Air-Conditioner. „Kombinace moderních BMS systémů a špičkové technologie VRF umožňuje zákazníkům šetřit pořizovací i operační náklady a posouvá laťku i v ekologické udržitelnosti.“

„Vzájemná provázanost energeticky náročných systémů, např. klimatizace a vytápění, se systémem správy budov umožňuje správcům zjednodušit činnost, optimalizovat účinnost budov a snížit náklady na energie,“ dodal Laurent Bataille, viceprezident divize EcoBuilding ve společnosti Schneider Electric. „Díky partnerství se společností Panasonic poskytujeme kompletní systém správy budov od jednotlivých přístrojů po cloudová řešení, bez ohledu na typ, velikosti či stáří budovy. Výkonný digitální páteřní systém je důležitou součástí správy budov i do budoucnosti.“

Společné řešení Panasonic a Schneider Electric umožňuje bezdrátovou instalaci, což chrání současnou infrastrukturu a výborně se hodí i pro rekonstrukce starších staveb. Možná je ale i kabelová varianta. K dispozici jsou všechny výhody jednoduchého systému plug-and-play, který konfiguraci rozsáhlých VRF systémů maximálně zjednodušuje. Řešení lze ale instalovat i jako část samostatného systému. Instalace je jednoduchá a lze při ní ušetřit čas i náklady. Správci budov mají navíc k dispozici komplexní zprávy a statistiky o využití energie. Mohou také využít podporu expertních technických týmů firem Schneider Electric a Panasonic, takže mají jistotu, že všechny systémy běží v maximálně efektivním provozu.

Klimatizační a topné systémy VRF jsou v obchodních prostorách stále populárnější, protože díky invertorové technologii umožňují chod různou rychlostí. To na rozdíl od tradičního režimu, kde se systémy daly jen zapnout a vypnout, znamená značnou úsporu energie. Systémy Panasonic VRF (ECOi/FSV) výrazně zvyšují energetickou účinnost, o čemž svědčí mimo jiné nejvyšší hodnocení ESEER ve všech venkovních variantách. Vysokou účinnost má i chod na částečný výkon, který přesně odpovídá aktuální venkovní teplotě a typu prostředí. Systém se vyznačuje vysokou spolehlivostí a výkonem při chlazení i vytápění, dokonce i při extrémních venkovních teplotách od -25°C až po 52°C.

BMS řešení společnosti Schneider Electric s názvem SmartStruxure výrazně zvyšuje energetickou účinnost budovy a snižuje provozní náklady během celé životnosti stavby. Umožňuje to především integrace na míru upraveného hardwaru, softwaru, technického řešení, instalace a servisních služeb. Systém opouští tradiční uspořádání informačních center a poskytuje potřebné informace průběžně v reálném čase, takže správci budov mohou pružněji rozhodovat a optimalizovat využití energie. Pokojové ovladače řady Schneider Electric SE8000, součást systému SmartStruxure, jsou vybaveny termostatem a teplotním senzorem, ale také programovatelným modulem, takže umožňují přizpůsobit výkon topení i klimatizace aktuálním podmínkám a tím dále snižovat provozní náklady.

Společné řešení Panasonic a Schneider Electric je v současné době k dispozici po celém světě s výjimkou Japonska. Další informace najdete na stránkách www.schneider-electric.com nebo http://aircon.panasonic.com, případně u místních zástupců Schneider Electric nebo společnosti Panasonic.