I když vlastníte myčku, měli byste volit do kuchyně minimálně takzvaný jeden a půl dřez. Do toho většího můžete odložit špinavé nádobí a menší poslouží k mytí zeleniny nebo jako výlevka. Pouze na vás záleží, zda zvolíte variantu s odkapávací plochou nebo se bez ní obejdete. Řada dřezů má v nabídce i různé doplňky typu misek, prkýnek, roštů atd., které vám také prakticky poslouží.

Nerez: klasika, klasika, klasika
Vybrat si klasiku, tj. nerezový dřez nebo dát přednost novým kompozitním materiálům, jako je Fragranit, Granit, Nanogranit, SilkGranit a podobně, toť otázka. Jednoduché pravidlo pro výběr říká, že chcete-li lesklý dřez, sáhněte po nerezu, když toužíte po barevném, zvolíte umělý kompozit. Ale jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?
Nerezové dřezy jsou zatím stále nejrozšířenější a to hlavně díky letům minulým, kdy jim konkurovaly jen výrobky plastové a smaltované, jejichž vlastnosti zdaleka nedosahovaly výhod nerezu. Na nerezových dřezech v podstatě není nic špatného a stále patří k těm nejprodávanějším. Starost u nich nemusíte mít s údržbou, lehce se čistí, také nemění barvu, na jejich povrchu neulpívají skvrny a dobře odolávají vysokým teplotám. Jedinou nevýhodou je snadné poškrábání povrchu dřezu, které má spíše estetické mínus, nikoliv funkční.  

Fragranit: pokrok, pokrok, pokrok
Pokud hodně vaříte a mycí centrum využíváte nejvíc z celé kuchyně, zvažte, zda by pro vás nebyl lepší dřez z kompozitních materiálů. Majitelé nových kuchyní se pro ně rozhodují stále častěji a to hned z několika důvodů.
Fragranit je odolný materiál vyrobený z drcené žuly a pryskyřice, odolá krátkodobým vysokým teplotám, poškrábání, můžete si zvolit z několika barevných provedení a tím pádem sladit dřez s interiérem kuchyně.
Pro milovníky čistoty je určitě důležitá i informace, že tento materiál je k dostání i s antibakteriální povrchovou úpravou Sanitized®, která poskytuje dřezům trvalou ochranu proti bakteriím.

Mezi kompozitní materiály se řadí i Corian či Kerrock, ale i když na pohled vypadají podobně jako Fragranit, jejich vlastnosti jsou rozdílné. Díky jinému složení neodolávají tak vysokým teplotám a také mechanickému poškození. Ale nabízejí výhodu, kterou ostatní materiály nemají. Výborně se opracovávají a firmy dokonce dokážou vyrobit dřez a pracovní desku jako jeden kus.

Tectonite®: nováček
Novinkou v dřezových materiálech je Tectonite®, který vyroben ze syntetického materiálu, tzv. SMC, dosud používaného především v automobilovém průmyslu pro výrobu komponentů, podléhajících těžkému opotřebení. Speciální povrch s příměsí skelných vláken zajišťuje jeho odolnost a pevnost při použití v kuchyni.  Odolá krátkodobé vysoké teplotě (až 300  °C), usazování nečistot i poškrábání. Velkou výhodou tohoto materiálu je příznivá cena.

Dřez se bez baterie neobejde

Jenže ani ten sebelepší dřez vám v kuchyni bude na nic, pokud ho nebude doplňovat kvalitní a dobrá baterie. Na trhu k dostání řada variant kuchyňských baterií. Základní rozdělení je na tlakové a beztlakové (určené pro ohřívače vody). Tlakové baterie jsou k dispozici v nepřeberném množství variant, např. bez sprchy, s vytahovací koncovkou osazenou perlátorem, se sprchou, baterie určené pod okno, baterie pro filtrační zařízení, senzorové baterie atd. Záleží tedy na vás, jakou variantu si zvolíte, která pro vás bude praktičtější.
Např. baterie se sprchou je velmi praktická,  nejenže s ní lépe opláchneme zeleninu, ale také snadno smyjeme třeba mastnou špínu ze stěn dřezu.
Pokud uvažuje umístit dřez pod okno, měli byste také volit vhodnou baterii – tu, která je také určeně pod okno, aby bylo možné ji jednoduše vytáhnout a sklopit, nebo zatlačit do dřezu. Velmi praktická je také senzorová baterie, kterou ovládáte pouhým pohybem ruky nad senzorem pro spuštění baterie i její zastavení. Intenzitu proudu a teplotu si jednoduše přednastavíte pomocí kroužků na těle baterie.

Údržba kuchyňských baterií je velmi snadná, pozor však, abyste to ve snaze mít baterii krásně lesklou celá léta, nepřehnali s čistotou.  Stačí jen jarová voda a měkký hadr.

www.franke.cz