O novinkách v produktovém portfoliu a zásadách správné impregnace jsme si povídali s Ing. Romanem Cholevou, výzkumným pracovníkem společnosti Bochemit.
Jaké jsou hlavní zásady ochrany dřeva a na co si má dát investor pozor, pokud staví či renovuje?
Investor by si měl ověřit, že stavební řezivo není před zabudováním mokré, že už není napadeno dřevokaznými škůdci a že je správně ošetřeno vhodným přípravkem s komplexní ochranou pro zabudování do stavby. Komplexní ochranou myslím preventivní ochranu proti dřevokaznému hmyzu, dřevokazným houbám i plísním. Správným ošetřením je myšleno nanesení množství přípravku deklarovaného výrobcem. V případě, že je dřevo správně ošetřeno, zajistí dřevěné konstrukci dostatečnou preventivní ochranu vedoucí k dlouhé životnosti stavby. My na toto recept máme a nabízíme řadu produktů vyvinutých naším výzkumným týmem.
Jenže investoři často hledí na efektivní vynaložení nákladů. Lidově řečeno: “Když nenaimpregnuji, ušetřím…“
Může to tak vypadat. Ale je třeba mít na paměti, že dřevo je přírodní materiál, který snadno podléhá biologické degradaci. Úplně stačí, když dřevo na stavbě opakovaně navlhne v důsledku zatékání či kondenzace. Neošetřené dřevo pak může být napadeno houbami či hmyzem. Tito škůdci jej dokážou úplně degradovat a tím zkrátit životnost celé stavby. Investory by tedy mělo zajímat, že díky správně provedené ochraně lze zajistit její očekávanou dlouholetou životnost. Navíc ošetření dřeva je mnohonásobně levnější než následná, časové náročná sanace. Proto by se mělo s impregnací počítat už ve fázi projektu.
Co dělat, když jsme prevenci zanedbali a zjistili jsme, že dřevo je napadeno houbou nebo hmyzem?
Jedná-li se o nosné prvky, vždy se nejprve poraďte s odborníkem na statiku, zda je vhodné provést sanaci. Pokud ano, pak můžete doporučený postup pro sanaci konzultovat i s námi, jelikož v naší nabídce máme rovněž přípravky pro sanaci dřeva. Veškeré kontakty najdete na našem webu.
Oblasti výzkumu a vývoje se věnujete celou řadu let. Jaká je správná alchymie pro „zrození“ nového výrobku k ošetření dřeva?
Je to běh na dlouhou trať vyžadující spolupráci celého týmu. V počáteční fázi je třeba specifikovat požadované vlastnosti výrobku. Poté probíhá selekce a výběr vhodných biocidů. Pak následuje formulatorika a ověření dlouhodobé chemické stability navržených formulací při vysokých nebo naopak nízkých teplotách, které mohou nastat během skladování po celou dobu použitelnosti. To vyžaduje provedení spousty analýz a součinnost s naší analytickou laboratoří. Je samozřejmě nutné provést dlouhodobé zkoušky účinnosti proti biologickým škůdcům a fyzikálně-chemické zkoušky. Poté musíme vytvořit veškerou dokumentaci k výrobku a požádat o povolení Evropské unie k uvedení na trh. Naše produkty jsou neustále vylepšovány a inovovány tak, aby odpovídaly nejnovějším trendům trhu a požadavkům zákazníků, ale také samozřejmě legislativním požadavkům Evropské unie. Řekneme-li to laicky, pak výsledkem naší mnohaleté výzkumné práce je kuchařka těch nejlepších receptů.
Chápu správně, že jakákoli sebemenší změna ve složení výrobku znamená nesmírné množství práce v podobě zkoušek, testování atd?
Přesně tak. Třeba při zkoušení alternativních surovin pro případ nečekaného výpadku musíme pokaždé ověřit, zda se vlastnosti formulace při teplotách skladování nezmění. Nebo při hledání vhodných alternativních barviv do barevných variant našich formulací musíme kromě chemické stability ověřit i stálobarevnost vzhledu dřeva při vystavení slunečnímu záření. A samostatnou kapitolou je změna účinných látek ve formulaci, ať už vyžádaná trhem nebo legislativou Evropské unie. V takovém případě je rozsah prací srovnatelný s vývojem nového výrobku, to znamená i nové testování proti biocidním škůdcům, novou dokumentaci a celý administrativní proces. A ty změny vyžádané legislativou, bohužel, v posledních letech převažují.
Co považujete za největší úspěch poslední doby, pokud jde o výrobkové portfolio?
Za velký úspěch lze dle mého názoru považovat už to, že jsme se navzdory „nástrahám“ legislativy Evropské unie dosud dokázali s naším stávajícím portfoliem na trhu udržet. Nicméně pokud mám vybrat jeden velký úspěch z nedávné doby, pak je to rozšíření spektra účinnosti Bochemitu Plus I o termity. Důvodem byla rostoucí poptávka zákazníků exportujících dřevo do jižní Evropy. Tento výrobek jsme úspěšně otestovali v Německu dle normy EN 118 a tím se nám otevřela možnost oslovení nových zákazníků.
Děkuji za rozhovor
Petra Klusková