Cílem nového ročníku, organizovaného pod mottem „Příroda vytváří – člověk dotváří", je podpora samostatné tvůrčí práce vysokoškolských studentů prostřednictvím soutěžní konfrontace architektonických idejí a myšlenek. Je to i příležitost k zamyšlení, jak by teoreticky bylo možné změnit současnou nevzhlednou plochu ústeckého přístaviště a překladiště všeho možného v důstojný soubor staveb, který by vhodným způsobem navázal na stávající tři významné městské dominanty v čele s ikonickým výletním zámečkem Větruše a dotvořit panoráma jižní části města v tomto kontextu.

PaedDr. Hana Šimánová, která vede sekretariát soutěže pro Českou republiku, k novému ročníku uvedla: „Termín pro předání soutěžních návrhů je 27. února 2023, ještě předtím se však

každý zájemce o účast v soutěži musí na webu www.xellasoutez.ytong.cz registrovat. Uzávěrka registrací je předposlední den před předáním, tj. v neděli 26. února 2023. Soutěžní podklady budou zdarma k dispozici vysokým školám na webových stránkách www.xellasoutez.ytong.cz a www.xellasutaz.ytong.sk nebo na webových stránkách jednotlivých fakult.

Náplní zadání letošního ročníku vysokoškolské soutěže Xella je zpracování urbanistické a architektonické studie Mariny, kotviště malých rekreačních plavidel a výletních lodí, které zajišťují pravidelnou dopravu po Labi, včetně nezbytného zázemí:

- kotviště pro malá rekreační plavidla včetně zázemí pro osazenstvo těchto plavidel,
- ubytovací zařízení pro pasažéry malých výletních plavidel i velkých výletních lodí nebo pro cykloturisty, kteří využívají mezinárodní cyklostezku Labe – Elbe,
- čekárna pro pasažéry osobních výletních lodí včetně hygienického zázemí,
- vyhlídková restaurace s venkovní terasou,
- čerpací stanice pohonných hmot pro malá plavidla,
- infocentrum,
- nástupiště na osobní výletní a hotelové lodě,
- parkovací stání pro osobní automobily a autobusy,
- zastávka autobusů městské hromadné dopravy,
- sadové/parkové úpravy celého areálu včetně plochy pro volnočasové aktivity,
- případné zajímavé využití nepoužívané části vlečky pro turistické atrakce (např. doprava ruční drezínou od zdymadel do areálu Mariny).


V porotě zasednou opět známí čeští a slovenští architekti jako jsou Jakub Cigler, Jana a Miroslav Stachovi, Michal Krištof, Jarek Veselák, Lubomír Závodný, Peter Moravčík, Juraj Hantabal, Juraj Benetin aj. Předsedu poroty si porotci zvolí na začátku vyhodnocování soutěžních návrhů.

Informaci o výsledcích hodnocení poroty se studenti dozvědí po skončení zasedání poroty a oznámení oficiálních výsledků. Hlavní výhrou může student získat odměnu ve výši 4000 €, za druhé místo 2000 € a autor práce na třetím místo obdrží výhru 1000 €.