Společnost ISSO – Inženýrské stavby Sokolov, s.r.o. se sídlem ve Svatavě nedaleko Sokolova podniká už 30 let a po celou dobu své existence se zaměřuje na výstavbu a rekonstrukci bytových, občanských, průmyslových a inženýrských staveb. V roli developera a generálního dodavatele je společnost ISSO také u projektu Viladomy Stará Role, který vyrůstá ve stejnojmenné městské části Karlových Varů. Společnost tady od podzimu 2019 staví první dva ze tří pětipodlažních bytových domů, které po dokončení nabídnou 45 bytů v dispozici 2+kk až 5+kk.

Vladislav Štěpánovský má ve společnosti ISSO – Inženýrské stavby Sokolov, s.r.o. na starosti samotnou výstavbu. Díky tomu dokáže přiblížit, proč on a jeho kolegové začali v posledních letech stavět své projekty z vápenopískových tvárnic, a jaké důvody je vedly k využití velkoformátových prvků. „Naše bytové domy jsme v minulosti stavěli výhradně z cihelných prvků. Vápenopískové tvárnice velkého formátu jsme poprvé použili před třemi léty při stavbě bytového domu v Chebu. Zvuková izolace je jedním z nejdůležitějších aspektů tuzemských bytových domů a vápenopískové prvky ji dokážou velmi efektivně řešit. Ze zdících materiálů je z hlediska akustiky považuji za vůbec nejlepší.“

Projekt bytových domů v Karlových Varech staví developer opět s velkoformátovými prvky


Jakub Hergezel, projektový manažer Xella CZ k tomu dodává: „U tohoto projektu jsem to měl jako zástupce společnosti Xella jednodušší v tom, že jsem jednal se zákazníkem, který už výhody velkoformátové výstavby znal a kterého nebylo potřeba přesvědčovat. Naopak, zástupci společnosti ISSO tomuto modernímu systému věřili a měli jej odzkoušený v praxi. Převzali jsme rozpracovaný projekt a v rámci naší služby Xella blue.sprint jsme ho celý převedli na multidisciplinární model BIM. S tímto modelem dále pracujeme až do vytvoření virtuálních kopií stěn – rozdělených na jednotlivé prvky – tedy kladecí plány. BIM nám umožňuje provést jakékoliv změny, s okamžitým propsáním do podkladů pro výstavbu. Samozřejmě jsme investorovi nabídli veškeré naše služby za oboustranně výhodných podmínek – technickou podporu při přípravě a v době stavby, podrobné kladečské plány, zapůjčení dvou minijeřábů s příslušenstvím (kleště a montážní schody), velké kotoučové pily apod..“

Spodní patro, výtahové šachty nebo schodiště všech tří viladomů v Karlových Varech jsou ze železobetonu, veškeré obvodové zdi, středové nosné zdi a mezibytové příčky jsou z vápenopískových tvárnic Silka Tempo pero+drážka tl. 240 mm. Ostatní příčky jsou z pórobetonu Ytong. Na domech je tak velmi dobře vidět i vzájemná kompatibilita obou stavebních systémů.

Projekt bytových domů v Karlových Varech staví developer opět s velkoformátovými prvky


„Stropy jsou železobetonové a ty samozřejmě zabraly při výstavbě nejvíce času. S našimi materiály trvala výstavba obvodového a vnitřního nosného zdiva jednoho patra 5-6 pracovních dnů, přitom na to stačilo pět pracovníků. Zajímavé jsou i akustické parametry těchto tvárnic – Silka Tempo v tloušťce 240 mm má vzduchovou neprůzvučnost 57 dB, což je pro bytové domy nadstandartní.“
říká Jakub Hergezel.

Pozitivní zkušenosti potvrzuje i Vladislav Štěpánovský: „Zpočátku jsem byl k argumentům o úspoře času a pracovních sil trochu skeptický, ale musím potvrdit, že stavět s velkoformátovými prvky je ve srovnání s klasickými stavebními materiály jednodušší a rychlejší. Ano, velkoformátové tvárnice jsou těžké, ale to nemusíme díky minijeřábům řešit. Použití minijeřábu je i mnohem ohleduplnější z pohledu fyzické práce zedníků. Zrychlila se také výstavba, protože ve srovnání s cihelnými prvky se nepoužívají tradiční malty ze sil. Velkoformátové prvky se zdí na lepidlo mnohem efektivněji než klasické cihelné systémy. A když stavíte z vápenopískových tvárnic, máte navíc jako bonus výbornou akustiku. Pokud budeme mít možnost stavět další projekty, bude to opět podle modelu použitého v Karlových Varech.“