Ve své činnosti pokračuje STEP také v současné době, kdy stavebnictví zažívá spíše své „lepší časy“. Jak situaci na trhu hodnotí výrobně-technický ředitel společnosti STEP, spol. s r. o., Ing. Jiří Škabrada, tak to již byla první otázka, kterou jsme mu položili při naší redakční návštěvě. Ten k současnému vývoji poznamenává:

Osobně se domnívám, že stavebnictví pomalu dospívá k vrcholu stavebního boomu a jeho růst se v příštím období minimálně zpomalí. Někteří z investorů již pozvolna přehodnocují své původní plány či je dokonce zastavují.  Důvodem je současná cena stavebních prací, která je pro ně příliš vysoká a není v souladu s propočty, které dělali před třemi nebo čtyřmi lety. Z toho důvodu by mohl začít stavební trh stagnovat. Zakázky však mají určitou setrvačnost. Praha je mezinárodní město a zdejší trh je srovnáván s nejvyspělejšími stavebními trhy v Evropě. I proto dle mého názoru ceny stavebních prací a s nimi kupříkladu i ceny bytů jen tak dolů nepůjdou.Lze se na určitou stagnaci stavebnictví připravit?

Jsem přesvědčen, že řada firem se poučila z krize probíhající v letech 2008-9. Mnohé z nich již tehdy redukovaly své kapacity i stavy pracovníků. Řada lidí odešla ze stavebnictví do jiných oborů. To se nyní samozřejmě promítá do nedostatku kvalitních řemeslníků na trhu a tím i vyšších cen stavebních prací.

Jak se v uplynulém období dařilo vaší společnosti?

Musím říci, že uplynulé období pro nás bylo úspěšné. Dařilo se nám v rámci naší hlavní stavební specializace, kterou je dodávka pozemních staveb na klíč. Realizovali jsme široké spektrum staveb, ať již se jednalo o stavby bytové, administrativní, průmyslové i náročné rekonstrukce. V oblasti výstavby bytů jsme například pokračovali v dostavbě bytového souboru AALTO Cibulka pro společnost YIT (viz foto), dokončili jsme rekonstrukci obchodního centra ­Ládví, kde jsme provedli obnovu obvodového pláště objektu a rekonstrukci jeho vnitřní dispozice včetně všech instalací. V naší dnes již tradiční disciplíně, kterou je výstavba a rekonstrukce autosalonů, jsme provedli rebranding autosalonu Honda pro společnost Auto Jarov, dokončili jsme i velmi náročnou a rozsáhlou rekonstrukci Komerční banky na Václavském nám. či rekonstrukci ČSOB v Perlové ulici. Mimořádně nás pak těší to, že nás oslovil nový stavební partner, společnost Metrans. Pro tohoto investora jsme teprve nedávno dokončili novostavbu administrativní budovy (viz foto). V současné době pro něj pokračujeme v pracích na dvou akcích pro jeho dceřinou společnost Metrans DYKO. První z nich je výstavba nové víceúčelové provozní haly včetně kompletní dodávky zázemí provozu a druhou je pak rekonstrukce hlavního sídla společnosti Metrans v Praze Uhřiněvsi. Věřím, že v této nově navázané spolupráci budeme moci dále pokračovat i v budoucnu. Drobné úpravy a modernizace provádíme také pro naši dceřinou společnost IC Hotels. V prostorách jejího hotelu s názvem Wellness hotel Step jsme otevřeli zcela novou Restauraci Bohemia, která hostům nabízí tradiční speciality české kuchyně.

Jak pokračuje výstavba bytového souboru AALTO Cibulka?

V současné době se zde již vše připravuje na blížící se kolaudaci, která proběhne v říjnu 2019. Zahajujeme poslední fázi dokončovacích prací a startuje proces přejímek celkem 250 bytů. Z nových bytových projektů jsme zahájili kupříkladu výstavbu bytového domu v Troji. Jeho obsahem je celkem 22 nadstandardních bytů. Ve vysokém standardu stavíme i bytový dům se třemi bytovými jednotkami v ulici Na Topolce v Praze.

Dostavba bytového souboru AALTO Cibulka pro společnost YIT


Jaké další akce jste zahájili v posledním období?


Akcí je skutečně cela řada. Zahájili jsme výstavbu bytového domu v Hošťálkově ulici, dále pro obchodní firmu Přerost a Švorc realizujeme polyfunkční objekt, ve kterém budou soustředěny kanceláře, restaurace a skladové prostory. Pro tuto společnost jsme provedli i rekonstrukci autosalonu značky VW v areálu jejich prodejně servisního centra s názvem ­Auto Podbabská. Již v září pak zahájíme facelift autosalonu Seat pro firmu Auto Jarov a pro stejnou společnost jsme teprve nedávno dokončili rekonstrukci gastroprovozu pro její zaměstnance.

Novostavba administrativní budovy Metrans


Jaký vývoj vašich aktivit očekáváte v nejbližší budoucnosti?

Dostatečný zásobník práce již máme vytvořen pro následující rok 2020. V současné době se intenzivně zabýváme plánováním období let 2021-2. Společně s investory hledáme možnosti dosažení určitých úspor v jejich budoucích projektech, které by vedly k optimalizaci cen za dílo. Naším cílem je s našimi partnery zasmluvnit i jejich dlouhodobě připravované projekty. To samozřejmě vyžaduje velkou vzájemnou důvěru a dotažení několika uzlových bodů, které se týkají především zakomponovaní vývoje cen materiálů či předpokládaného růstu mezd do připravovaných smluv. Zpracováváme také řadu nabídek na výstavbu bytových projektů, několik nabídek je i na výstavbu nadstandardních rodinných domů pro významné investory. Další rozvoj investic předpokládáme u našeho tradičního partnera Auto Jarov či v bankovním sektoru. Naším hlavním cílem do budoucna je udržet i při rostoucím objemu stavebních prací kvalitu odevzdaných zakázek na vysoké úrovni.

Děkujeme za rozhovor
a srdečné přijetí

Ivo Románek

STEP, spol. s r. o.
Malletova 2477/3, 190 00 Praha 9
tel.: 296 786 202
e-mail: step@step-praha.cz
www.step-praha.cz