Stojí za to pouvažovat o montáži předokenních clon, které účinně zadrží teplo již před oknem a díky kterým nedojde k nadměrnému nahřátí interiéru.

Jaké clony vybrat?

Oblíbené látkové rolety montované z vnitřní strany pomáhají omezit přísun intenzivního světla během slunečných dnů, ale bohužel neochrání místnosti před nárustem teploty, protože se budou samy nahřívat a vyzařovat teplo dovnitř. Použitím předokenních rolet nejen že zadržíme teplo venku, ale také místnosti zatemníme, takže i během dne je uvnitř šero. Vnější markýzy FAKRO pro svislá fasádní a střešní okna efektivně zadrží horko za okny, ale zároveň zajišťují přísun přirozeného světla.
Ze zkoušek provedených společností FAKRO vyplývá, že markýzy chrání před nahřátím až 8x účinněji než běžně používané vnitřní rolety. V praxi to znamená snížení teploty až o 10°C. Je to dáno tím, že markýzy absorbují sluneční záření již před zasklením a vyzařují teplo vně, a tak chrání interiér před nahřátím.A co energetická úspornost?

Volbou markýzy negenerujeme dodatečné náklady jak je tomu v případě použití klimatizace. Můžeme omezit její použití nebo ji vůbec nepoužívat. Navíc ne každý ji snese. Markýza je celoročním výrobkem – v létě chrání před nadměrným nahříváním a v zimě před tepelnými ztrátami, protože zlepšuje součnitel prostupu tepla okna až o 16 %.

Jaká je konstrukce markýzy?

Markýza je zhotovena z trvanlivého materiálu na bázi skelných vláken potažených PVC, odolného vůči atmosférickým vlivům, jehož síť rovnoměrně rozptyluje světlo pronikající dovnitř. Naše oči nebudou unavovat vtíravé reflexy, které obtěžují během sledování televize nebo při práci na počítači. Markýza chrání před všetečnými pohledy sousedů během dne, ale zároveň umožňuje pozorovat okolí domu. Na výběr je několik druhů materiálů v různých odstínech s různým stupněm průsvitu (10 %, 6 %, 4 % a 0 % - jestliže potřebujeme materiál umožňující úplné zastínění). Profily markýzy jsou dostupné ve čtyřech barvách: černé, bílé, šedé a hnědé. Pokud má zákazník speciální přání – pak také v libovolné barvě z palety RAL.


Jak se markýza ovládá?

Vybrat si lze markýzy s manuálním ovládáním (VMZ) nebo jednu ze dvou verzí s elektrickým ovládáním: napájeny z elektrické sítě a ovládány pomocí dálkového ovladače nebo nástěnného ovládacího panelu řízené v bezdrátovém systému Z-Wave (VMZ Z-Wave) nebo vybaveny inteligentním systémem ovládání napájeném solární energií (VMZ Solar). Markýzy VMZ Solar mají zabudován fotovoltaický panel, který spolu se speciální soustavou elektroniky reagují na intenzitu solárního záření – pokud je značná, markýza se sama rozvine, pokud je zamračeno, automaticky se svine. Za chladných dnů lze markýzu nastavit na zimní režim, kdy se během slunečného počasí markýza sama svine a umožní slunečním paprskům vyhřát interiér. Večer se markýza rozvine a zadrží cenné teplo uvnitř budovy.

Jaké další výhody markýza má?

Všechny markýzy s elektrickým ovládáním (i VMZ ZIP – jejichž síťka se pohybuje na profilech) plní kromě ochrany před nahříváním také funkci sítě proti hmyzu. Markýzy zlepšují komfort bydlení nejen během horkých dnů, ale také v chladném počasí. Jsou dokonalým řešením pro rodinné domy, kanceláře nebo také veřejné budovy. Markýzy s elektrickým ovládáním lze integrovat do systému inteligentního domu smartHome a vždy být spokojen s vhodnou teplotou.