Mrzí nás, že stanovisko k situaci na trhu zdicích materiálů, které si u společnosti HELUZ ČT vyžádala, v reportáži nezaznělo, a celé její vyznění bylo přesně opačné. Přestože jsme potvrdili, že HELUZ cihly má, z reportáže vyplynulo, že cihly na trhu chybí a že pokud chce stavebník na jaře stavět, musí si objednat zboží raději nyní. Neinformovaný divák tak získal nepravdivý dojem, že se dodávky cihel na stavby realizují v řádech několika měsíců.

Rádi bychom zabránili neopodstatněné nákupní horečce, a proto uvádíme za společnost HELUZ věc na pravou míru. Výrobní program všech 4 závodů byl upraven tak, aby se přizpůsobil zvýšené poptávce a zákazníci byli v maximální možné míře uspokojeni. Aktuální situace je taková, že naprostou většinu objednávek uspokojujeme do 2 týdnů a to včetně dodání materiálu na stavbu. U zboží vyráběného na zakázku stále platí standardní dodací termíny do 6 týdnů vyplývající  z technologicky nezbytného měsíčního zrání betonu.

Za společnost HELUZ tedy prohlašujeme, že v reportáži zveřejněné informace neodpovídají skutečnosti v naší společnosti. S ohledem na zveřejněnou zavádějící reportáž podněcující k předčasným a spekulativním nákupům cihel však nicméně doporučujeme investorům a stavebním firmám, aby plánování nákupu materiálu věnovali zvýšenou pozornost a objednávali zboží s dostatečným předstihem.

Ing. Jan Smola, ředitel firmy - prokurista

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doplňujeme ještě odpovědi na dotazy České televize od obchodního a marketingového ředitele firmy HELUZ cihlářský průmysl v. o. s Ing. Petra Stejskala.

Proč je na trhu nedostatek cihel a zákazníkům vznikají dlouhé čekací lhůty?

V letošním roce zaznamenáváme zvýšenou poptávku odpovídající mírnému nárůstu bytové výstavby. Stále však jsme daleko od úrovně počtu zahajovaných a dokončovaných bytů zhruba před 10 lety. Jedním z důvodů větší poptávky v posledních měsících je i pozdější zahájení letošní stavební sezóny v důsledku tuhé zimy a následná kumulace poptávky do 3. čtvrtletí.

Je podobná situace u všech hlavních výrobců a dodavatelů cihel?

HELUZ zboží má, současné dodací termíny společnosti HELUZ se pohybují až na malé výjimky do 14 dnů od data objednávky, poptávku jsme tedy schopni uspokojit. To, že nemůžeme garantovat obvykle maximálně pětidenní dodací termíny, je do značné míry způsobeno přerušením příjmu objednávek některými našimi konkurenty a tím k přesunu poptávky velké části trhu k nám. Výroba ve všech 4 závodech však operativně zvýšila využití svých kapacit a tak se daří dodací termíny držet v přijatelných lhůtách. Doporučujeme všem zákazníkům objednávat s předstihem 14 dnů a nenechávat objednávku na poslední chvíli.

Je kapacitní problém i s jinými stavebními prvky?

Růst poptávky po stavebních materiálech a její přesun do 2. pololetí nastal prakticky ve všech hlavních stavebních materiálech. Na využití kapacit se však musíte zeptat příslušných výrobců.  

Kdy bude situace vyřešena a trh se opět nasytí? Je to otázka této sezóny a přes zimu se sklady zasaturují, nebo se předpokládá nedostatek i na další sezónu?

Současný příliv nových objednávek do naší společnosti prakticky odpovídá našim zvýšeným výrobní  kapacitám,  celkově očekávám postupné vyrovnání nabídky a poptávky tak, jak se bude blížit konec stavební sezóny. Znamená to, že dodací termíny společnosti HELUZ by se měly postupně dále zkracovat. Jsme rádi, že i v tomto napjatějším období se HELUZu podařilo pružně zareagovat na zvýšenou poptávku a své zákazníky uspokojit, i když třeba ne do druhého dne, jak by si někteří přáli.