A tak z keře, či stromu, jehož původním úkolem bylo odclonit sousední pozemek a zachovat dostatek soukromí na tom našem, se stávají těžko zvladatelná monstra, která jsou velmi náročná na údržbu. Čím starší a zdravější je totiž rychle rostoucí dřevina, tím větší přírůstky lze na jaře očekávat. Udržet takový keř v rozumných rozměrech a mezích znamená s pomocí křovinořezů odřezávat stále větší množství dřevnatého materiálu, který je náročný na sběr, odvoz i likvidaci. Zejména v hustě obydlených satelitních městečkách pak není kde u domu tento materiál skladovat a neobejdeme se tudíž bez pomoci profesionální firmy zabývající se údržbou zahrad.

Krásným, ale zároveň rychle rostoucím keřem je keř jasmínu. Jeho neodolatelná, klasická vůně i mnoho čistých bílých květů je pro mnohé vítaným zpestřením jara, bez kterého si umí svou zahradu jen stěží představit. Nicméně pokud se keř rozroste a pevně zakoření, jeho růst je velmi rychlý.

To v okamžiku vysazení keře příliš nepozorujeme. Později však máme jasno. Podobných rychle rostoucích okrasných stromů a keřů je celá řada. Pokud právě zakládáte svoji okrasnou zahradu, je důležité se poradit s odborníkem v oboru o skladbě rostlin i stromů, které budete mít na zahradě vysazeny. Vyloučit zcela rychle rostoucí rostliny není potřeba, ale všeho s mírou zde platí dvojnásob.

Výrazně se tak mohou snížit nároky a tím i náklady na údržbu vaší zahrady, přičemž to vůbec nemusí ubrat na jejím šarmu a kráse.