V kuchyních se zase setkáváme s rizikem poničení krytiny či nehody v podobě rozbité a vyteklé myčky či ledničky. Podívejme se proto s firmou Kratochvíl parket profi, s.r.o., českým dovozcem a prodejcem podlahových krytin, na několik tipů a praktických rad, které vám pomohou usnadnit mnohdy nesnadný výběr „té pravé“ podlahové krytiny.

Stručná charakteristika vybraných druhů podlahových krytin

Laminátové podlahy vynikají odolností
Laminátové podlahy, produkt, který se výrobci snaží neustále inovovat a zatraktivňovat, neboť musejí čelit rostoucí konkurenci ze strany dřevěných a nově především také vinylových podlah, jsou vysoce odolné vůči zátěži i poškození a nabízejí celou řadu designových alternativ. Na druhou stanu je třeba upozornit, že pokud k mechanickému poškození krytiny dojde, náprava bez následků je obtížná. Drobné škrábance lze opravit voskem, jde však pouze o zacelení povrchu, nikoli o neviditelnou nápravu. Jistým řešením je celou poničenou lamelu vyměnit, což však nemusí být vždy reálné. Nevýhodu dále představuje náchylnost laminátu na zvýšenou vlhkost a přímé působení vody, není-li již z výroby palubka ošetřena speciální úpravou nosné i nášlapné vrstvy (především hran). Středová dřevovláknitá deska totiž velmi snadno nasaje vodu, nabobtná a následně v podstatě není cesty zpět a krytina zůstává i po vyschnutí poškozená. Podlaha sama o sobě studí, což však lze vykompenzovat podlahovým vytápěním.

Laminátové podlahy Witex a PVC Tarkett

1

Dřevěná podlaha hřeje a do interiéru vnáší dotek přírody
Ze sortimentu dřevěných podlahových krytin upozorněme především na benefity moderních a bezkonkurenčních vícevrstvých palubek. Ty jsou oproti masivům stálejší a odolnější vůči působení vlhkosti i kolísajícím teplotám. Navíc disponují zámkovým spojem, který pokládku usnadňuje a zrychluje. Upozornit bychom měli také na fakt, že i vícevrstvá palubka umí věrohodně působit dojmem masivu, především rustikální dekory jsou tohoto tvrzení důkazem. Dřevo obecně je ve srovnání s lamináty měkčí a náchylnější na mechanické poškození, na druhou stranu však nabízí kvalitnější způsob oprav. Lakované i olejované dekory dokážou šikovní podlaháři opravit k nerozeznání od originálu. Velkou předností je hřejivá vlastnost dřeva, i když v místnosti nemáte zabudované podlahové vytápění, budete mít od nohou příjemný pocit. Vícevrstvé podlahy lze, až na výjimky, bez obav umístit i na instalované topení. Jedinou nevýhodou je působení vlhkosti a vody, se kterou ani dřevěné podlahy příliš nekamarádí. Dojde-li k nehodě a k přímému dlouhodobějšímu kontaktu podlahy s větším objemem vody, i dřevo ji nasákne. Oproti laminátům je však mnohem vyšší pravděpodobnost, že po vyschnutí se dřevěná krytina vrátí do původního stavu. Hrozícím rizikem je také začernání hran u světlejších dekorů.

Vícevrstvé dřevěné krytiny Kährs

2

Umělý vinyl hraje prim
Do třetice se zastavme u materiálu, který je praktický, odolný a nově zpracovaný do takové užitné podoby, že si i přes svůj umělý charakter získává stále více příznivců. Vinylové krytiny jsou na dotek teplejší než laminátové podlahy, v odolnosti před mechanickým poškozením a vlhkostí nemají konkurenci, stačí jim snadná údržba, nabídka dekorů je věrohodná a překvapivá. Vybírat můžete z lepených dílců i z palubek se zámkovým spojem, které se pokládají plovoucím způsobem. Dekory imitují přírodní materiály jako dřevo, kámen či mramor, k dispozici jsou však nově také vzory dlažby. Proč tedy volit studenou keramickou dlažbu, když můžete mít teplejší a z hlediska údržby a užívání perspektivnější vinyl?! Jeho výhodou je i dobrá prostupnost teplat a kompatibilita s podlahovým vytápěním.

Vinylové krytiny DESIGNline a DESIGNline Connect3

Závěrem několik slov pana Milana Mrkáčka, vedoucího regionálního prodeje firmy Kratochvíl parket profi, s.r.o.
Lídrem pro tento typ prostor je jednoznačně krytina vinylová. Laminátové i dřevěné podlahy jsou v prostorách kuchyní vystavené mechanickému poškození, vůči němuž mají navrch ty laminátové. S ošetřením je tomu již naopak, lamináty jen velmi těžko opravíte tak, aby byly k nerozeznání od původní nepoškozené verze. Dále oběma typům krytin jim hrozí přímý kontakt s vodou, přičemž tolik nevadí kapající voda například při vaření či utírání nádobí, mnohem větší škody způsobí nehoda s rozbitou ledničkou či myčkou, ze kterých může vytéci voda. Tato rizika však nejsou natolik velká, abychom měli důvod laminátové a dřevěné krytiny z pokládky do kuchyní zcela vyloučit. Je však třeba dbát o zvýšenou péči a údržbu a připravit se na hrozící rizika.

Jinak je tomu v prostředí koupelen, kam umístění tradičních laminátových a dřevěných podlah obecně zákazníkům i dle pokynů výrobců nedoporučujeme. Pokud však zákazník na laminátové či dřevěné podlaze do koupelny trvá, pak bychom mu doporučili držet se několika zásad. U laminátových podlah shánět a volit produkt se speciálně ošetřenou nosnou HDF deskou vůči působení vlhkosti, ošetřeny bývají i hrany krytiny. Často se setkáte s tzv. Aqua Protect ochranou, taková podlaha má o polovinu nižší nasákavost než klasická laminátová krytina. U dřevěných podlah je třeba krytinu celoplošně přilepit k podkladu. Řešením je i volba exotických dřevin, které jsou vůči vlhkosti odolnější. Přednost určitě dejte povrchové úpravě lakem. Dále doporučujeme zamezit výskytu nahromaděné páry (např. při napuštění horké vody do vany a domácím „saunování“) a dokonale zaizolovat obvodové lišty, čímž se zabrání průniku po stěnách se srážející a stékající vlhkosti/vody pod podlahu. Znovu je třeba zdůraznit, že jak laminátové, tak dřevěné podlahy prioritně nejsou do těchto vlhkých prostor vhodné. Z praxe však máme zkušenosti se spokojeným užíváním dřevěné podlahy Kährs právě v koupelně. Nezbývá než nechat na zákazníkovi, zdali existující a výše popsaná rizika hodlá podstoupit. Úplným závěrem bych se ještě rád vrátil k vinylům, které do koupelny doporučit bezesporu můžeme. Jen je třeba si dát pozor při domácím barvení vlasů, barvy na vlasy jsou výrazně agresivní a mohlo by dojít k poškození ochranné polyuretanové vrstvy vinylových krytin. Řešení přináší produkt Anticolor od Dr. Schutze, kterým v těchto domácnostech doporučujeme vinylovou krytinu ihned po pokládce ošetřit.

Pro více informací navštivte www.kpp.cz.