Trvalým a velmi palčivým problémem Zlínského kraje bylo znečišťování údolní nádrže Pozlovice a potažmo celé lázeňské lokality Luhačovice nečištěnými odpadními vodami z obcí situovaných v povodí nad údolní nádrží. Trvalý přísun nutrientů (dusíku a fosforu) do nádrže způsobuje eutrofizaci a hypertrofizaci vody v nádrži v takovém rozsahu, že s nástupem letního počasí přestává voda v nádrži hygienicky vyhovovat do té míry, že je vyhodnocována jako nebezpečná při koupání. Řešením tohoto problému je jednak vyčištění údolní nádrže Pozlovice od desetiletých usazenin s obsahem nutrientů, které bylo v současné době již zahájeno, jednak zneškodňování splaškových odpadních vod z obcí v povodí nad nádrží, což je předmětem aktuálně dokončované realizace souboru staveb projektu „Aglomerace Dolní Lhota – odkanalizování“.

S ohledem na naléhavost nevyhovujícího stavu byl Svazek obcí aglomerace Dolní Lhota zapsán do rejstříku aglomerací nad 2000 obyvatel s povinností odvádět a čistit odpadní vody z komunálních zdrojů do roku 2010. Tato aglomerace byla vytvořena za výrazné podpory Zlínského kraje s cílem vyřešit odkanalizování obcí sdružených v aglomeraci a rovněž přispět výraznou měrou ke zvýšení turistické atraktivity údolní nádrže Pozlovice, a tím celé lázeňské lokality Luhačovice. Součástí svazku jsou obce situované v povodí nad přehradou - Dolní Lhota, Horní Lhota, Sehradice a Slopné. Projekt je členěn na pět staveb, z nichž první řeší společnou čistírnu odpadních vod (ČOV) Dolní Lhota, stavby 2 až 5 kanalizace v jednotlivých obcích.
V rámci projektu byla ve zmíněných obcích vybudována kompletní nová síť gravitační splaškové kanalizace se zaústěním splaškových odpadních vod do společné ČOV, která je vybudována v obci Dolní Lhota. Jedná se o mechanicko-biologickou čistírnu s kapacitou 2870 EO, která je řešena s ohledem na blízkou zástavbu jako kompletně zakrytá s odtahem vzdušniny přes dezodorizační filtr. Je navržena kompletní kalová koncovka s odvodňováním kalu. Koncentrační limity nutrientů na odtoku z ČOV byly po dohodě s Povodím Moravy voleny s ohledem na ochranu vodní nádrže.
Uvedená oblast zasahuje do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a je součástí ochranného pásma přírodních léčivých zdrojů Luhačovice.
Na kanalizaci budou připojeny veškeré nemovitosti. Dešťové odpadní vody budou odváděny původním kanalizačním systémem. Vybudování soukromých splaškových kanalizačních přípojek bude soukromou investicí majitelů. Celkem je navrženo 27 503,5 m liniových vedení (stoky a výtlačná potrubí). Kromě kanalizačních stok jsou pro napojení nemovitostí navržena „kanalizační napojení“, která jsou zakončena plastovou šachtičkou DN 300. Napojení jsou navržena v celkové délce 2 900 m. Na stokové síti jsou navrženy dvě čerpací stanice.

V současné době je celé dílo zhotovitelem dokončováno. Během výstavby bylo třeba reagovat na aktuální podmínky vyskytující se na staveništích. Situaci komplikovaly přívalové deště a vysoké hladiny podzemní vody. Čistírna odpadních vod byla dokončena a zprovozněna 7 měsíců před plánovaným termínem a v současné době probíhá postupné připojování jednotlivých nemovitostí.

CENTROPROJEKT a.s.
Štefánikova 167
760 30 Zlín
www.centroprojekt.cz