Americký výrobce Vermeer je v Čechách a na Slovensku výhradně zastupován společností Vermeer CS, která má v České republice několik obchodních a servisních středisek pro speciální techniku.
V posledních letech klade Vermeer důraz na efektivitu, mobilitu a úspornost. Výsledkem je několik nových modelů strojů pro horizontální vrtání, přizpůsobených potřebám vrtařů a zároveň splňujících dnešní emisní a bezpečnostní normy.
První zástupce nové generace horizontálních vrtacích strojů Vermeer s označením D24 má řadu vylepšení, které zahrnují např. systém automatické výměny tyčí, možnost instalace kapacitně většího zásobníku vrtných tyčí, kompletní diagnostiku, ochranu hydraulického systému, zvýšenou výkonnost jak krouticího momentu tak i tlačné a zatahovací síly, a spoustu dalších novinek, včetně redesignu místa pro obsluhu.
Další stroj – plně elektrická horizontálně řízená vrtná souprava Vermeer D120E nabízí kombinaci maximální účinnosti elektrického pohonu a výkonu. Může být poháněná více zdroji elektrické energie, díky čemuž je tato vrtná souprava mistrem flexibility. Externí kabina operátora je vybavena vysouvacími podpěrnými nohami, pro zajištění optimálního výhledu, pohodlným sedadlem, širokoúhlou digitální obrazovkou, kamerami s barevným přenosem obrazu, ovládacími joysticky, vytápěním a v neposlední řadě i klimatizací. Vynikající komfort zaručuje i nízká hlučnost.
Ve druhé kategorii, stroje provádějící výkopy, se samozřejmě kromě rýhovačů a zemních pluhů Vermeer stále více a výrazněji prosazují i jiné značky, které patří do portfolia Vermeer CS. A není jistě náhodou, že stroje obou značek nosí žlutou barvu stejně jako stroje Vermeer.
V oblasti velkých zemních pluhů bychom rádi upozornili na americkou společnost Bron (www.bron-kifour.cz) která se zaměřuje na pokládku kabelů či potrubí do inženýrských sítí, a disponuje řadou modelů zemních vibračních pluhů vybavených nejmodernějšími technologiemi pro zvládání složitých projektů.
Co se týče menších projektů má Vermeer CS v portfoliu stroje a produkty italské společnosti Makbrent (www.makbrent-kifour.cz), kde najdete například ruční rýhovače různých velikostí, ale i frézovací kola do vozovek nebo tvrdých cest. Další vlajkovou lodí Makbrent jsou univerzální dálkově ovládané stroje pro připojení hydraulicky poháněného příslušenství – Mak 75 EVO může nést jak zmíněná frézovací kola, tak i třeba silniční frézu nebo zametací zařízení. Mak 40 je v základu dálkově řízený smykový nakladač, ale díky různému připojitelnému příslušenství ho můžete používat jako lopatu, rýhovač, mulčovač, paletizační vidle, zametací kartáč, míchací lopatu betonu, vrtací hlavu s různými průměry vrtáků nebo silniční frézu.
Další kapitolou stavebních strojů jsou dumpery neboli sklápěče. Společnost Vermeer CS je dovozcem španělského výrobce dumperů Ausa (www.dumper.cz), v jehož nabídce je přes 25 modelů s různou nosností a konstrukcí. Od nejmenších, pouhý jeden metr úzkých strojů s nosností 1000 kg, až po velké desetitunové sklápěče pro velké projekty. Technologicky vyspělé sklápěče AUSA disponují hydrostatickou převodovkou, horním nebo spodním otočným vyklápěním, větší modely i revolučním reverzibilním řízením – to eliminuje veškerý čas strávený opatrným couváním a hlídáním zpětných zrcátek. K dispozici jsou samozřejmě i modely s plně elektrickým pohonem pro celodenní provoz na jedno nabití. Impozantní je i jejich schopnost zdolávat stoupání – od 30 % do 45 %.
A konečně, žádná stavba se neobejde bez malých obratných smykových nakladačů pro drobné práce. Vermeer CS nabízí tři výkonnostně odstupňované smykové nakladače (od 25HP do 40HP), jejichž hydraulický systém umožňuje napojení dalšího příslušenství – paletové vidle, drapáky, pluhy, radlice, zkrátka vše, co můžete na stavbě potřebovat ke zdárnému dokončení prací.