Zhoršování stavu vyztužující a předpínací oceli v betonu je jednou z hlavních příčin selhání betonových konstrukcí. Kromě toho, že jsou betonové dopravní stavby vystaveny povětrnostním vlivům, běžně se nachází v agresivním prostředí, jako jsou mořské lokality a vnitrozemské vodní cesty, kde je voda kyselá. Trhliny v betonu vytvářejí cesty pro působení agresivního prostředí k výztuži a probíhá proces korozivní oxidace. Inovativním přístupem k boji proti tomuto závažnému problému je nahrazení tradiční výztuže ocelových tyčí a sítí výztužnými tyčemi a sítí z polymeru vyztuženého vlákny (FRP). FRP Výztužné tyče a prameny jsou vyrobeny z vláken nebo vláken držených v pojivu s polymerní pryskyřicí. FRP vyztužení může být vyrobeno z různých typů vláken, jako je sklo (GFRP), čedič (BFRP) nebo uhlík (CFRP). Poskytovaná povrchová úprava obvykle usnadňuje spojení mezi výztuží a betonem.
Mezi užitečné vlastnosti výztuže FRP patří:
- je vysoce odolná vůči chloridovým iontům a chemickému napadení;
- jeho pevnost v tahu je větší než u oceli, přesto váží pouze jednu čtvrtinu;
- je transparentní pro magnetická pole a radarové frekvence;
- GFRP a BFRP mají nízkou elektrickou a tepelnou vodivost;
- manipulace a přeprava je výrazně levnější díky nízké hmotnosti;
- skladování tyčí i sítí ve svitcích je výrazně levnější.
Jako každý stavební materiál má použití vyztužení FRP své klady a zápory:
- Vzhledem ke svému nepružnému chování a novým poznatkům z probíhajícího výzkumu současné platné konstrukční normy, významně snižují přípustnou napěťovou kapacitu, kterou lze předpokládat při navrhování s FRP. Statici musí při navrhování s výztužemi FRP zohlednit přísnější redukční faktory.
- Počáteční náklady na vyztužení FRP jsou vyšší než u tradičních ocelových výztuží. Tyto vyšší počáteční náklady však mohou být částečně kompenzovány snížením krytí betonu a odstraněním koroze inhibičních přísad typicky používaných pro železobetonové konstrukce v extrémně agresivním prostředí. Delší životnost betonového dílce FRP sníží potřebu oprav a odstranění katodické ochrany nebo obětních anod.
- V EU zatím není norma pro vyztužování železobetonových konstrukcí pomocí kompozitní FRP výztuže, ale v USA i některých jiných zemích jsou již několik desetiletí výzkumy a nyní jsou i normy pro různé způsoby užití kompozitní výztuže.
V současné době nabízíme a dodáváme:
- tyče průměr výztuže 3–20 mm, délky až 100 m pro Ø < 10 mm (svitky), a tyče délky až 12 m;
- sítě svitky průměr výztuže 3–5 mm balení svitky šířky max. 2 m/návin až 50 m (zpravidla 25 m);
- sítě tabule Ø 6-10 mm/formát 2×3 m nebo podle konkrétního požadavku zákazníka.
Jednou z možností je použití nekovové kompozitní výztuže pro náhradu ocelových sítí při vyztužování pro zachycení povrchových trhlin při smršťování betonu, jako například vyrovnávací vrstvy nad stropními panely typu SPIROL nebo anhydridových vrstev a jiných litých potěrů malých tlouštěk. Skvěle slouží jako svislá výztuž pro stříkané betony.
www.kotaca.cz