Okna D_F mají třídu B reakce na oheň (v souladu s normou EN 13501-1) a splňují 5. třídu odolnosti proti nárazu – 950 mm (dle EN 14351-1). Lze je vybavit úsporným trojsklem DU6 se součinitelem prostupu tepla Uw=0,70 W/m2K dle EN 14351-1 nebo čtyřsklem DU8 se součinitelem prostupu tepla Uw=0,64 W/m2 dle EN 14351-1. Okna jsou vhodná pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Speciální řada oken „flat“ ColourLine umožňuje sladit barvu okna s barvou střešní krytiny, a to díky široké nabídce barev z palety RAL Classic.. Okna „flat“ lze vyrobit také v atypických rozměrech. Umožňuje to snadnou výměnu stávajících světlíků a zlepšení tepelně izolačních parametrů budovy. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 2-15°.

1

Fakro D_F Colourline

Okno D_C (s čirou nebo mléčnou kopulí, vyrobenou z odolného polykarbonátu) je standardně vybaveno bezpečnostním zasklením tř. P2 (v případě rozbití skla zůstanou střepy na fólii). Lze si vybrat také okno s pasivním zasklením DU8, součinitel prostupu tepla pro celé okno D_C U8 je U=0,72 W/m2K dle EN 12567-2 (U=0,55 W/m2K dle EN 1873). Okno splňuje podmínky závazné pro nízkoenergetické a pasivní stavebnictví. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 0-15°.

Okno D_G je výsledkem spojení designu okna typu F a konstrukce oken typu C. Okna jsou standardně vybavena bezpečným zasklením P2 s vnitřním laminovaným sklem bezpečnostní třídy P2A, které chrání uživatele před úlomky skla v případě poškození. Volitelně je lze vybavit zasklením proti vloupání P4 s laminátem bezp. tř. P4A. Okna jsou dostupná v 9 typizovaných rozměrech od 60x60 do 120x120 a také 100x150 cm. Okna lze vyrobit také v atypických rozměrech v rozmezí od 60x60 do 120x120 cm. To umožňuje výměnu stávajících světlíků, které nesplňují současné požadavky na tepelně izolační vlastnosti. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 2-15°.

2

Fakro D_G

Dostupná jsou rovněž výlezová okna do plochých střech s označením DR_, která umožňují pohodlný a bezpečný vstup na střechu. Použitím speciálníh pantů a funkčního systému otevírání je zajištěno otevření křídla až do úhlu 80°. Okna jsou vybavena plynovými písty. Zvýšenou provozní bezpečnost zajišťují protiskluzové pásky na profilech rámu.

Okno DXW s pochozím sklem (s protiskluzovou úpravou je vhodné např. na střešní terasy. Speciální konstrukce oken se zvýšenou nosností a sklo s protiskluzovým povrchem umožňuje bezpečnou chůzi po oknech. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 0-15°.

Okna do plochých střech DSF a DSC jsou určena pro odvod kouře a tepla vznikajícího během požáru uvnitř budovy, čímž umožňují rychlou evakuaci osob. Při každodenním větrání se křídlo zvedá do výšky 23 cm, zatímco v případě výskytu požáru se křídlo zvedne až do výšky 50 cm. Prvky zvedacího mechanismu křídla nejsou zevnitř místnosti po zavření okna vidět. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 0-15°.

Výlez na plochou střechu DRL je kompletně smontovaný výrobek. Jeho konstrukce a rozměry umožňují spojit výlez s půdními schody a vytvořit tak komplexní řešení pro zajištění vstupu na plochou střechu. Otevření křídla až do úhlu 60°. Rozsah montáže ve střechách se sklonem 0-5°.

Okna FAKRO do plochých střech díky své konstrukci zaručují velmi dobré termoizolační vlastnosti. Rám okna je vyroben z vícekomorových PVC profilů, které jsou vyplněny termoizolačním materiálem (polystyrén). Okna lze vybavit energeticky úspornými dvojskly, trojskly nebo dokonce i čtyřskly (vhodné pro nízkoenergetické a pasivní stavby). Okna D_F vybavená pasivním zasklením DU8 mají součinitel prostupu tepla pro celé okno Uw=0,76 W/m2K dle EN 12567-2. Okna D_C s pasivním čtyřsklem U8 mají součinitel prostupu tepla pro celé okno U=0,55 W/m2K dle EN 1873 (pro rozměr 120x120 cm).

K oknům jsou dostupné jak vnitřní tak i vnější (předokenní) stínicí doplňky.

Ocenění
Prestižní cena Red Dot Design byla udělena společnosti FAKRO za okno do plochých střech DEF DU6. Cenu uděluje od r. 1955 Design Zentrum v Essenu, v Německu. Okno do plochých střech DEF je spojením inovativních technických řešení a moderního designu. Minimalistický, perfektně poskládaný styl rozhodně tento výrobek odlišuje, a díky použití průlomových řešení bylo toto okno namontováno v mnoha zemích po celém světě.

Okno typu F je výhercem soutěže Zlatá taška 2016 pořádané v rámci veletrhu Střechy Praha 2016.

(Okna D_F jsou registrována v dotačním programu Nová zelená úsporám.)

Montáž
Okna do plochých střech je možné montovat ve střechách se sklonem od 0° (verze s kopulí) nebo od 2° (verze bez kopule) do 15°. V závislosti na typu ploché střechy může být okno osazeno na dřevěné, kovové nebo betonové (železobetonové) konstrukce. Okna FAKRO do plochých střech lze jednoduše napojit na nejčastěji používané střešní krytiny, jako jsou např. asfaltové nebo polymerové pásy, střešní PVC fólie nebo EPDM vrstvy na gumové bázi. Použitá může být rovněž plechová střešní krytina.

www.fakro.cz