Právě zde se totiž nachází její hlavní sídlo, vývojové centrum i několik výrobních závodů. Nechybí tu ani velký kongresový sál, kde proběhlo společně s tiskovou konferencí premiérové odhalení zbrusu nového stroje ve výrobním programu JCB – rýpadlo – nakladače s názvem 3CX COMPACT. Akce se zúčastnil i vzácný host – majitel firmy JCB, pan Josef Cyril Bamford starší. Jak již sám název stroje napovídá, tento stroj by se měl stát svou velikostí, výkonem i universálností, v budoucnu velkým konkurentem menším kompaktním rýpadlům.

Jak řekl ve svém úvodním projevu k novinářům ředitel společnosti JCB pro inovace a růst, pan Tim Burnhope, „Tento stroj zcela nové koncepce je naší odpovědí na měnící se potřeby a požadavky zákazníků. Je schopen jim poskytnout velký výkon i ve stísněných podmínkách zhuštěné městské zástavby či omezených prostorách staveniště.“

Těmto požadavkům odpovídá i konstrukce stroje. Ten i při své menší šířce (1,95 m) a výšce 2,74 m disponuje maximální silou a výkonem. To stroji umožňuje práci v úzkých uličkách, husté zástavbě či nižších budovách.  3CX COMPACT  je ideálem pro práci na malých stavbách, v městských parcích nebo školních dvorech.

Také pracovní okruh stroje je o 16 % užší ve srovnání s běžnými rýpadlo – nakladači. Průměr otáčení na úrovni 5,8 m dále rozšiřuje pracovní možnosti stroje o méně dostupná místa.

V ničem nezaostává ani jeho vybavenost.  Prostorná kabina zajišťuje obsluze dokonalý výhled a snadnou kontrolu při jakékoliv jeho pracovní činnosti v terénu. Komfort dále umocňuje ergonomické sedadlo, které činí práci pohodlnou i při dlouhodobém vytížení obsluhy.

K standardní výbavě stroje patří servoovládání, možnost využití širokého spektra přídavných zařízení a systém LiveLink umožňující neustálou kontrolu polohy stroje i spotřeby paliva. Stroj dosahuje rychlosti až 40 kph, což usnadňuje jeho přepravu po vlastní ose.

Rýpadlo – nakladač 3CX COMPACT svou kvalitou, konstrukcí i vybavením dále navazuje na legendární renomé značky JCB, které si vydobyla u svých zákazníků po celém světě. Předvedení stroje při práci v těžkých podmínkách nás jen utvrdilo v přesvědčení, že jeho univerzálnost použití a s tím široké spektrum výhod brzy ocení i zákazníci v ČR.

Ivo Románek