Orange World byl dokončen právě v době konání Würzburger Holztage 24. června, což je významné oborové setkání parketářů z celého Německa, které společnost Pallmann pořádá již řadu let. Pod heslem "Přátelé ve Würzburgu" se mělo poprvé konat přímo na místě v novém seminárním centru. Napjatý harmonogram celé rekonstrukce a renovace vyžadoval přesnou koordinaci jednotlivých pracovních kroků – od přípravy podkladu až po pokládku parket z dubových vysokohranných lamel. Realizace byla provedena rychlými a vysoce kvalitními produktovými systémy značek Pallmann a Uzin.

"Když jsme původní prostory přestavěli na nové školicí středisko, recepci a nový sklad, mohli jsme ukázat, jak rychlé jsou naše výrobky, jak na sebe navazují v systému a jak je co nejefektivněji používat, aby byla podlaha připravena na akci," vysvětluje Heinrich Gaier, aplikační technik společnosti Pallmann. "Jako tým všech značek (Pallmann, Uzin, Wolff atd.) vše fungovalo perfektně."

Silné lamelové parkety byly nalepeny univerzálním parketovým lepidlem Pallmann P9.


Napjatý časový harmonogram odpovídá požadavkům dnešních stavenišť

Jako profesionál v oblasti povrchových úprav a současně i díky kompletnímu sortimentu výrobků pro pokládku parket a dřevěných podlah má společnost Pallmann bohaté zkušenosti s požadavky a podmínkami na různých stavbách. "Napjaté termíny jsou dnes téměř běžnou součástí," říká p. Gaier. Vzhledem k tomu, že nový Orange World má sloužit jako místo pro aktivní setkávání zaměstnanců a zákazníků, tedy jako velmi frekventovaný a rušný prostor, musela být podlaha velmi odolná. To si vyžádalo profesionální provedení plochy o rozloze přibližně 400 m2. Pro optimální ochranu celoplošně lepených parket (vysokohranné lamely) byla použita trojnásobná aplikace nejlepšího 2složkového parketového laku na vodní bázi Pall-X 98 pro nejvyšší zátěž. Pro prostor jídelny a předváděcí kuchyně vyrobil tým společnosti Pallmann dubový stůl dlouhý přes šest metrů a široký tři metry. U něj se může usadit 24 osob. "Jedná se o naprosto jedinečný kus masivního dřeva z belgického anglického dubu, který okamžitě upoutá pozornost," říká jednatel společnosti Pallmann GmbH p. Stefan Neuberger. "Je to pravděpodobně největší stůl v Evropě vyrobený z jednoho kusu jádrového dřeva." Stůl byl ručně vyroben, obroušen parketovou bruskou Pallmann Spider, kartáčován, a nakonec upraven 2složkovou kombinací oleje a vosku Pallmann Magic Oil 2K Original. Tento 2K parketový olej bez obsahu rozpouštědel s přírodními oleji a vosky je velmi odolný vůči mechanickému a chemickému namáhání a zvýrazňuje barvu a strukturu dřeva. Při dvojnásobném použití tvrdidla se ještě zvyšuje jeho odolnost díky „hustšímu chemickému zesíťování“.

Opracování masivního dubového stolu bylo výzvou, které se technici zhostili na výbornou, své využití opět našli brusky flotily Pallmann.


Zpracování podkladu v bývalém skladu

Příprava podkladu začala otryskáním stávající monolitické betonové desky. Chybějící místa v podkladu byla vyplněna rychlým potěrem UZIN SC 946. "Zdrsnění zajistilo, že beton byl dobře připraven pro optimální přilnavost nátěru," vysvětluje Armin Metz, aplikační technik společnosti Uzin. Základní nátěr na bázi epoxidové pryskyřice UZIN PE 460 je vhodný zejména pro vlhké, porézní a nestabilní podklady. Byl nanesen dvakrát, přesypán křemenným pískem a opatřen okrajovými dilatačními páskami. Poté byla strojním čerpadlem nanesena vyrovnávací hmota UZIN NC 170 LEVELSTAR v tloušťce vrstvy 3 až 5 mm. Tato vysoce kvalitní cementová vyrovnávací hmota díky svému mimořádně dobrému rozlivu zajišťuje velmi pevný, hladký a rovný povrch, a tím i optimální předpoklad pro pokládku. Její velmi rychlé schnutí a dobrá nasákavost navzdory vysoké pevnosti přináší také časové výhody při lepení vysoce kvalitních podlahových krytin.


Pokládka parket profesionály pro profesionály

Pro lepení 10 mm silných lamelových parket zvolili odborníci 2složkové PUR lepidlo Pallmann P9 (alternativa lepidla Uzin MK 92 S) bez obsahu rozpouštědel, s velmi nízkými emisemi a vynikající pevností a přilnavostí. Toto univerzální lepidlo na parkety rychle vytvrzuje, má velmi vysokou pevnost v tahu za ohybu i smykovou pevnost podle normy DIN EN 14293 a neobsahuje vodu. "Protože lepidlo velmi rychle vytvrzuje, mohli jsme parkety brousit hned druhý den ráno," vysvětluje Heinrich Gaier. "Pracovali jsme souběžně jako tým, střídavě jsme pokládali po částech a brousili dvěma bruskami." K broušení okrajů se ideálně hodily okrajové brusky Pallmann Gecko Flex a Gecko Star, zatímco k broušení povrchu byla použita pásová bruska Pallmann Cobra a všestranně a univerzálně použitelná bruska Pallmann Spider.

Dřevný prach z broušení byl rovnou využit společně se spárovacím parketovým tmelem Pall-X FILLER k vytmelení nové dřevěné podlahy.


Výplň spár vyztužená mikrovlákny a velmi odolný lak pro povrch

V dalším pracovním kroku pracovní tým uzavřel stávající spáry u vysokohranných lamel pomocí parketového tmelu Pall-X Filler vyztuženého mikrovlákny. To zahrnovalo smíchání roztoku pro přípravu výplně spár se stávajícím dřevným prachem na místě a jeho rovnoměrné nanesení na povrch pomocí nerez špachtlí. Tento patentovaný výrobek na vodní bázi má výbornou stabilitu, snadno proniká do spár a díky mikrovláknům uzavře i velké trhliny o šířce ca. 3 mm. Po krátké době schnutí lze povrch následně přebrousit dalšími stupni zrnitostí. "Pouze profesionální broušení zajistí správnou přípravu pro krásnou a snadno udržovatelnou parketovou podlahu," říká aplikační technik Heinrich Gaier.

Dalším krokem bylo nanesení vysoce kvalitního základního laku na vodní bázi Pall-X 325, který je vhodný pro veškeré běžné evropské dřeviny. Tento mírně zvýrazňující lak má vyšší obsah sušiny, a prodloužené slévaní. Je tedy vhodný i na více nasákavé druhy dřeva jako je např. buk. Na závěrečnou povrchovou úpravu použili aplikační technici firmy 2složkový vrchní lak na vodní bázi Pall-X 98, vhodný pro vysoce namáhané parkety v obytných, obchodních a průmyslových prostorách. "Je ideální pro vysokohranné lamely v silně frekventovaných prostorách a zajišťuje i snadnou údržbu" říká p. Gaier.

Nové prostory představují příjemné i praktické zázemí pro zaměstnance i hosty.


Orange World prošel testem na výbornou

"Nové školicí středisko, prostory pro stravování, různé akce i odpočinek se těší velkému zájmu zaměstnanců i zákazníků," potvrzuje Heinrich Gaier. Již 24. června se v Orange Worldu sešlo 150 parketářů a dalších hostů z celého Německa a Rakouska na „Dnech dřeva“ společnosti Pallmann GmbH ve Würzburgu. Výměna názorů s kolegy a zákazníky z oboru v novém prostředí se setkala s mimořádným ohlasem. V plánu je nabídka několika školení týdně. Pro teoretické a praktické kurzy jsou k dispozici i oddělené prostory. Zde lze ca. 80 m2 plochy variabilně pokrýt parketami. „Naše odvětví jde rychle kupředu, stále se objevují inovace a nové techniky, které je třeba vysvětlit“, říká technik společnosti Pallmann. Pravidelná školení, a především praktické aplikace mají samozřejmě velký význam.


Investice do budoucnosti

"Investujeme do celého areálu a již jsme přistavěli jedno patro ke stávající administrativní budově společnosti Pallmann," vysvětluje své plány ředitel firmy p. Stefan Neuberger. Zde budou umístěny další kanceláře, zasedací místnosti a oddělení aplikační techniky s vlastními novými zkušebnami a testovacími prostory. "Přestavba nové budovy a s ní spojené rozšíření našich prostor o nové školicí středisko jsou dokonalým naplněním naší koncepce využití," říká p. Neuberger.

www.uzin.cz | www.pallmann.cz