Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Loni začala další etapa programu Nová zelená úsporám a od té předchozí se významně liší. Zatímco v předchozím období dominovalo mezi podporovanými opatřeními zateplení budov, aktuálně se jednoznačně nejvyšší oblibě těší příspěvek na domácí fotovoltaické systémy. Jak uvádí Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR), počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku přijatých od počátku roku již překonal čísla za celý loňský rok – od začátku nové etapy jich bylo podáno více než dvacet tisíc. Žadatelé se mohou rozhodnout, zda využijí fotovoltaiku pouze k ohřevu vody, nebo zda vybudují komplexnější systém, který bude zásobovat jejich dům čistou energií ze slunečního záření. Fotovoltaika je trendem současnosti, a proto bude také jedním z významných témat stavebního veletrhu FOR ARCH 2022.

Fotovoltaický systém s sebou přináší mnoho výhod: šetří výdaje za energie (jednotky až desítky tisíc korun ročně), umožňuje do určité míry energetickou soběstačnost domácnosti a ochrání majitele také v případě nečekaného blackoutu. V neposlední řadě je ekologickým zdrojem energie a nezatěžuje přírodní prostředí. Naproti výhodám stojí také nevýhody, jimiž jsou především klimatické podmínky v některých částech republiky, vysoké ceny za akumulátory a také případně nevhodně zastíněné domy. Obecně platí, že nejvhodnější lokalitou je jižní Morava vzhledem k vyššímu počtu slunečných dnů, nejméně vhodným regionem jsou pak severní Čechy. Vše ale záleží na konkrétním umístění domu a také např. na sklonu a orientaci střechy. V ČR je za optimální považován sklon 35 ° s orientací na jih.

Protože je energetická udržitelnost podporována z vládního programu Nová zelená úsporám, náklady na fotovoltaickou elektrárnu pomáhá financovat stát z Národního plánu obnovy. „Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Domácnosti díky ní šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici,“ říká Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR.

Ve snaze co nejvíce zpřístupnit podporu fotovoltaiky se zjednodušil i systém výpočtu dotace. Žadatel si zvolí, jak velkou elektrárnu chce realizovat, a výše dotace se odvíjí od jejích parametrů. V případě rodinných domů se nejvíce zvýhodňuje systém propojený s efektivním využitím tepelného čerpadla a podpora může dosáhnout až 200 tisíc Kč. U bytových domů dotace zohledňuje i velikost bytového domu, resp. počet připojených bytových jednotek, a může uhradit až 50 % přímých realizačních výdajů.

Rady i technologie poskytne FOR ARCH

Jak si vybrat tu nejvhodnější variantu pro své bydlení nebo jak získat podrobné informace o možnostech dotací pro budování fotovoltaické elektrárny? Nejvíce odborníků i prodejců fotovoltaických systémů na jednom místě se sejde v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH již v září v Letňanech. „Kromě využití bezplatného poradenství se mohou návštěvníci osobně seznámit s technologickými možnostmi a trendy nejen v oblasti úspory energií. Již 33. ročník se bude orientovat také na zabezpečení a chytré domácnosti. Nebudou chybět vystavovatelé ze sekcí stavebních prvků a materiálů, vytápění, dřevostaveb nebo oboru bazény a sauny & spa,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Jedním z vystavovatelů, kteří v září na veletrhu představí nejmodernější fotovoltaické systémy, bude také Energetický Holding Malina a.s. „Jsme rádi, že na letošním veletrhu FOR ARCH bude mít naše společnost rozsáhlou expozici, kterou byste rozhodně neměli minout. Budeme zde vystavovat populární domácí fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Seznámíme vás s nejmodernějšími technologiemi v oboru a představíme naše jedinečná řešení, která dokáží významně snížit náklady na energie, ale také zvýší bezpečnost a soběstačnost domácnosti,“ řekl obchodní ředitel Energetického holdingu Malina Michal Jílek.

Podrobnosti najdete na www.forarch.cz.