Organizátoři Mezinárodního fóra designu If GmbH, nejstarší nezávislé organizace pro design na světě se sídlem v německém Hannoveru, ve svém prohlášení doprovázejícím ocenění Gold Award uvedli: „Tento koncept zvyšuje laťku a posouvá hranice technologie ambiciózní vizí budoucnosti stavebních strojů. Bezobslužné nákladní automobily a rypadla pod dohledem dronů zavádějí systémy známé spíše ze žánru sci-fi. Možnosti jsou nekonečné - vyšší bezpečnost, produktivita, přesnost i kvalita.“


Design rypadla Concept-X společnosti Doosan

Jako bezobslužný stavební stroj budoucnosti nepotřebuje rypadlo Doosan Concept-X kabinu pro obsluhu, spodní část stroje tvoří čtyři samostatné kontinuální pásy. Čtyřpásová konfigurace je výhodná pro udržení stabilní polohy na nerovném povrchu. V tomto designu jsou všechny součásti kromě výložníku rypadla poháněny motorem a kruhový indikátor namontovaný na spojovacích plochách umožňuje snadné rozpoznání zátěže.

Rypadlo Doosan Concept-X


Concept-X je první bezobslužné a automatizované řešení ovládání na světě, určené pro staveniště, lomy a doly. Stroje jako jsou rypadla a kolové nakladače mohou pracovat bez dozoru, protože disponují drony k vyměření pracoviště, automaticky provádějí analýzu dat, stanovení pracovního plánu a přenos dat.

Doosan Infracore získal ocenění již druhý rok po sobě, cena iF Design Awards navázala na cenu Product Discipline Award, udělenou v loňském roce řadě kolových nakladačů nové generace DL-7. Výjimečnost kvality Doosan designu potvrdilo i získání další cen, například Best of the Best (Pinup Design Awards 2019) či Main Award (Red Dot Design Awards 2020).


O soutěži iF Design Award

IF Design Awards je soutěž pořádaná organizací iF International Forum Design od roku 1953 a je považována za jednu ze tří předních světových soutěží v designu společně s IDEA ve Spojených státech a rovněž německou Red Dot Design Awards.

Pro více informací o stavebních strojích Doosan navštivte www.doosanequipment.eu nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost GARNEA a.s. na www.garnea-stavebni.cz.