Náš tým se aktuálně skládá z 5 osob a hlavní centrum naší činnosti včetně školicího showroomu je v Brně. Naši obchodní zástupci se starají o zákazníky po celém Česko – Slovensku,“ vysvětluje důvody vzniku oddělení Hitachi pod českou pobočkou Johnson Controls Ing. Lucie Vlachová z oddělení technické podpory Hitachi CZ&SK.

Jaké produkty dodáváte na český trh? Lze je roztřídit podle jejich využití?

Naše portfolio je poměrně široké. Pro rezidenční sektor nabízíme splitové a multisplitové klimatizace a tepelná čerpadla vzduch–voda. Komerční sektor si může vybrat od komerčních splitových jednotek po větší VRF systémy včetně vlastního centrálního řízení. Velice oblíbeným produktem jsou kondenzační jednotky pro přímý výpar do vzduchotechniky, kde letos rozšíříme nabídku chladicího výkonu až na 85 kW na jeden okruh. A poslední skupinou produktů, kterou bychom rádi postupně uvedli na český trh, jsou chillery Hitachi.

Jakým způsobem produkty distribuujete až ke konečným investorům?

Jak už jsem zmínila v úvodu, ve velké míře spoléháme na naši distribuční síť, která je primárním kontaktem pro koncové zákazníky, kteří hledají klimatizační řešení pro svůj domov. Naším záměrem je udržet tuto síť v minimálním počtu, abychom si vybudovali blízké vztahy s našimi partnery a oni měli větší prostor pro rozvoj své sítě zákazníků, například z řad instalačních firem. V případě rozsáhlejších projektů pro komerční aplikace ale spolupracujeme s instalačními firmami i napřímo.

Hitachi nabízí systém, který kombinuje klimatizaci domu a ohřev TUV


Mohla byste představit aktuál­ní novinky, se kterými ­Hitachi přichází na trh?

V letošním roce dochází k velké obměně především ve VRF portfoliu, protože následujeme požadavky odvětví na přechod k ekologičtějšímu chladivu, tzn. u klimatizací chladivo R32. Z těchto novinek bych chtěla vypíchnout nové kazetové jednotky, které dostanou širokou paletu volitelných distribučních panelů. Panel Silent Iconic byl oceněný mezinárodními cenami pro průmyslový design a mohl by zauj­mout architekty, kteří dbají na každý detail v interiéru. Tento panel bude dostupný od června v bílém a černém provedení.
Dalším osvěžením našeho portfolia vnitřních VRF jednotek budou kompletně nové řady kanálových jednotek, při jejichž vývoji byl kladen důraz na menší rozměry a vyšší statický tlak. Ty si naši zákazníci budou moci koupit už od května.

Jak je to s novinkami pro projekty rodinných domů?

Zde bych chtěla připomenout loňské rozšíření našeho portfolia multisplitů o řadu Triple C. Jako jediní na evropském trhu nabízíme systém, který kombinuje klimatizaci domu a ohřev TUV. Na jednu venkovní jednotku napojíte až 4 vnitřní jednotky pro chlazení nebo vytápění a jeden zásobník TUV, kterým celoročně můžete ohřívat vodu, která vám teče z kohoutku. Jedná se o technologii tepelného čerpadla, které dosahuje mnohem vyšší účinnosti než elektrické bojlery a může pomoci splnit požadavky energetické náročnosti budov. Věřím, že pro novostavby, kde se uvažuje o pořízení klimatizace, je to bezkonkurenční produkt. Doslova.
Ráda bych ještě dodala, že u všech modelů bytových nástěnných jednotek máme integrovanou technologii FrostWash, která zajistí automatické čištění vnitřního výměníku jednotky. Díky tomu má uživatel jistotu, že jeho klimatizace nebude zhoršovat kvalitu vzduchu v domácnosti a prostředí bude zdravější. Tyto nástěnné řady jsou kompatibilní se zmíněným multisplitem Triple C.

Hitachi nabízí systém, který kombinuje klimatizaci domu a ohřev TUV


Jsou vaše systémy připraveny komunikovat v rámci tzv. „chytré domácnosti“ a jak je možné je ovládat?

Samozřejmě jdeme s dobou. Již několik let Hitachi úzce spolupracuje s francouzským výrobcem Somfy, který se specializuje na automatizace domácností, takže celé naše portfolio bytových klimatizací a tepelných čerpadel můžete integrovat do jejich rozhraní TaHoma™. V rámci tohoto systému pak můžete z jedné aplikace v telefonu ovládat např. stínění, otevírání brány, osvětlení i zabezpečení domu. Je to velice uživatelsky přívětivý systém, který nad­chne technologické geeky. Mohou si vytvářet scénáře chování domu reagující na měnící se počasí a díky tomu ušetřit provozní náklady.
V letošním roce jsme také představili vlastní aplikaci pro ovládání klimatizací airCloud ­Home, která je dostupná zdarma pro operační systémy Android i iOS. Na rozdíl od původního cloudového řešení Hitachi má navíc nové funkce. Připojené klimatizace lze ovládat hlasem přes standardní hlasové asistenty od Googlu a Amazonu. Nebo lze nastavit rádius v okolí bydliště, do kterého, když se dostanete při návratu domů, tak se klimatizace spustí. Pokud chce majitel klimatizací Hitachi využít tuto možnost jednoduchého vzdáleného ovládání, stačí dovybavit vnitřní klimatizační jednotky modulem, který se spáruje s místním WiFi modemem.

Děkujeme za rozhovor
Ing. Jiří Zahradnický