Systém komfortního větrání s rekuperací tepla od společnosti Zehnder, jenž umožňuje interiér nepřetržitě zásobovat čerstvým a čistým vzduchem, jsme dostatečně představili již v předešlých dílech. Aktuální způsob, jak vyřešit problémy s nepřiměřenou vlhkostí, odvést vydýchaný vzduch s vysokým CO2 a celkově zlepšit vnitřní prostředí rekonstruovaného bytu, přistupuje k řešení pomocí dvou typů nezávislých decentrálních jednotek. Doporučujeme zejména kvůli jednoduchosti a rychlosti instalace, bez nutnosti promýšlení správných rozvodů.

 

Příklad č. 5: Rekonstrukce bytu s decentrálními jednotkami

Instalace systému řízeného větrání s rekuperací nebyla nikdy jednodušší: decentrální jednotky firmy Zehnder potřebují pouze vyvrtání otvorů do obvodových zdí a následné osazení vlastních zařízení. Ty se díky svému výkonu postarají o výměnu vzduchu v jedné či více místnostech.

Typ objektu: byt 80 m2, rekonstrukce

Větrací jednotka: decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 a Zehnder ComfoSpot 50

Umístění jednotky: V obvodové zdi

Rozvody vzduchu: bez rozvodů

Byt s rozlohou 80 m2: venkovní vzduch, přiváděný vzduch, odváděný vzduch, odvětrávaný vzduch

 

Popis návrhu

S decentrálními větracími jednotkami Zehnder ComfoSpot 50 a Zehnder ComfoAir 70 je zajištěna nepřetržitá výměna vzduchu s minimálními nároky na instalaci. V praxi se jedná o dvě samostatné jednotky, které zajišťují výměnu vzduchu v samostatných či propojených místnostech bez instalace potrubí/rozvodů, využívají pouze fyzikální vlastnosti proudění vzduchu rozdílných teplot. Souběžný přívod čerstvého a odvod znečištěného vzduchu umožňuje využívat všechny výhody komfortního větrání: optimální výměna vzduchu, rekuperace tepla a maximální energetická účinnost. Jedinečný entalpický výměník zabraňuje vzniku kondenzátu a znečištění fasády. Větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 umožňuje připojit druhou místnost, a tak větrat dvě místnosti jednou jednotkou.

Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70

 

 

Dvě jednotky pro společný výsledek

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 spoléhá na své kompaktní rozměry v kombinaci s vysokým výkonem. Je velmi tichá (5,2 -29 dB(A)). Jedinečný entalpický výměník zajišťuje využití až 82 % tepla a 78 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Je oblíbená i kvůli snadnému ovládání prostřednictvím dotykového displeje umístěného přímo na jednotce, nebo pomocí čidel vlhkosti CO2 a VOC (těkavých organických látek ve vzduchu). Pro stěny o tloušťce 33,5-60 cm postačí jádrový otvor o průměru 34 cm. Jednotka pracuje až po exteriérovou teplotu cca. -5 °C bez předehřívače či bez redukovaného podtlakového protizámrazového režimu.

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 dodává čerstvý vzduch a zajišťuje příjemné vnitřní klima a pocit pohody. Je vysoce výkonná a díky kvalitním ventilátorům DC a dobré akustické izolaci umožňuje mimořádně tichý provoz (23 dB(A) při 40 m³/h). Jedinečný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Je vhodná pro stěny o tloušťce 28–60 cm postačí průměr jádrového otvoru je 25 cm. S pomocí volitelného napojení potrubí pro přívod či odvod vzduchu (s rozvody vzduchu Zehnder) je možno připojit na větrací systém i další místnost.

Výjimečný entalpický výměník zajišťuje, že není potřeba řešit odvod kondenzátu na fasádu či do kanalizace.

 

Minimální nároky na instalaci

Jednoduchá a rychlá montáž: decentrální větrací jednotky kladou minimální nároky na stavební úpravy. Nutné je pouze jádrové vyvrtání otvoru a elektrické napájení 230 Voltů. Díky entalpickému výměníku není nutné napojení a spádování pro odvod kondenzátu na fasádu či do zásobníku-sběrače.

 

(Na větrací jednotky Zehnder lze nyní navíc získat prodlouženou záruku 5 let, více na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5)

 

V případě jakýchkoliv dotazů k návrhu větrání nebo žádosti o individuální návrh konceptu komfortního větrání jsme Vám rádi k dispozici:

M +420 735 174 074, T +420 383 136 222, info@zehnder.cz

 

Celý katalog s praktickými příklady návrhů větrání si můžete stáhnout zde