V Evropě dlouhodobě exponenciálně roste poptávka právě po řešeních v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea, která k vytápění, chlazení a ohřevu teplé užitkové vody využívají odběr energie ze vzduchu a poskytují levnější, čistší a udržitelnější alternativu k tradičním fosilním palivům nebo elektrickým systémům, patří ze strany zákazníků k nejvíce vyhledávaným systémům.

Panasonic dosud tepelná čerpadla určená pro evropský trh dovážel ze své malajské továrny. Nový výrobní závod tak poskytuje společnosti Panasonic lepší schopnost vyhovět rostoucí poptávce po energeticky účinném vytápění a chlazení v celém evropském regionu. Rovněž přináší možnost okamžitě reagovat na lokální potřeby
a požadavky, včetně souladu s evropskými předpisy. Pro evropské zákazníky se rovněž zkrátí čas dodání zakoupených produktů Aquarea díky menším dopravním vzdálenostem a vyšší rychlosti spojů.

Od roku 2010 nastavila řada Panasonic Aquarea svou spolehlivostí, jednoduchostí a inovacemi standard na poli tepelných čerpadel vzduch-voda. Nová továrna zahájila provoz s jednou výrobní linkou, a její výrobní kapacita se bude postupně zvyšovat až na 40 000 jednotek Aquarea ročně. Střednědobý plán společnosti Panasonic počítá s tím, že se stane jednou z hlavních továren na výrobu řady tepelných čerpadel Aquarea.

„Jsme svědky meziročního nárůstu poptávky po našich tepelných čerpadel Aquarea typu vzduch-voda a nyní máme jistotu, že se nám ji díky novému modernímu plzeňskému provozu podaří bez problémů uspokojit,“ říká Enrique Vilamitjana, Managing Director Panasonic Appliances Air-Conditioning Europe.

Společnost Panasonic působí v Plzni více než 20 let a podle zástupců agentury CzechInvest sehrála klíčovou roli ve vstupu dalších japonských investorů na český trh.

„Pamatuji si, že v červenci 1995 jsem měl tu čest v japonské Osace prezentovat možnosti investování v ČR zástupcům společnosti Panasonic a již v březnu následujícího roku byla založena továrna Panasonic v Plzni. Byla to právě tato investice, která otevřela dveře dalším japonským investorům do České republiky, kde v současnosti působí 255 japonských společností, jež v naší zemi proinvestovaly 3,8 miliardy dolarů a zaměstnávají 47 000 lidí,“ říká Josef Lébl, poradce generální ředitelky vládní agentury CzechInvest a specialista na japonské investice.

S více než 60 lety zkušeností s vytápěním a chlazením, Panasonic pokračuje ve vývoji produktů s ohledem na energetickou účinnost a udržitelnost. Nová výrobní linka zvýší produkci čerpadel Aquarea tak, aby pokryla potřeby evropského trhu a zajistila zákazníkům společnosti Panasonic energeticky účinnější budoucnost.