Ne jinak je tomu v oblasti bydlení. I zde stoupá zájem o výstavbu rodinných domů, nadstandardních bytů a s nimi také o designové vybavení.

To se týká i koupelen, toalet a dalších sanitárních prostor v rodinném domě. Úmyslně říkáme koupelen, protože ty by měly být v každém domě moderní koncepce situovány alespoň dvě, dnes již spíše tři.

Koupelny odrážejí způsob života v domě
Většina nyní běžně stavěných rodinných domů je navržena jako dvoupodlažní s dispozicí 5 + kk. V prvním nadzemním podlaží bývá klasicky umístěn vstup a zádveří, dále je zde technická místnost, prádelna, pracovna, velký obývací pokoj s kuchyní a samozřejmě také koupelna. Toaleta může být její součástí nebo ji lze řešit samostatně. V průběhu běžného dne je přízemí domu obyvateli využíváno mnohem více než jeho podkroví či druhé nadzemní podlaží. Je tomu tak z důvodu, že obývací pokoj s kuchyní tvoří hlavní společenskou část domu, kde se ponejvíce scházejí všichni členové rodiny.Koupelna v přízemí rodinného domu
Tomu odpovídá i způsob užití koupelny v přízemí, kde je v převážné míře navštěvovaná toaleta. To je i důvod, proč by ve spodní koupelně nemělo nikdy chybět umyvadlo nebo alespoň malé umývátko. Pro zajištění rychlé ranní hygieny je vhodné vybavit koupelnu v přízemí také sprchovým koutem. Vedle standardního radiátoru by i tady mělo být počítáno s osazením trubkového radiátoru na sušení ručníků a nábytkovou skříňkou pro uložení ručníků či běžných toaletních potřeb.

Koupelny ve druhém nadzemním podlaží
Ve druhém nadzemním podlaží domu se většinou nachází jeho klidová část. Její součástí jsou obvykle ložnice rodičů, pokoje dětí, hostinský pokoj a společná šatna. Z hlediska hygieny je zde nanejvýš vhodné, pokud jsou tu situovány dvě koupelny.

Koupelna dětí
První z koupelen by měla sloužit dětem. Základ hygieny tvoří i tady prostorné umyvadlo nejlépe s toaletní skříňkou, klasický sprchový kout a toaleta. Za standard lze dnes již považovat osazení zrcadla s integrovaným osvětlením nad umyvadlo.  Jako v každé koupelně i zde je vhodné umístění trubkového radiátoru na sušení vlhkých ručníků.

Koupelna rodičů - umístění
Druhá z koupelen sloužící rodičům má být největší a zároveň nejluxusnější koupelnou domu. Tomu by mělo odpovídat nejen její vybavení, ale také dispozice a velikost. Ideální variantou je, pokud je do koupelny zajištěn dostatečný přívod přirozeného světla a čerstvého vzduchu oknem. Z hlediska dispozičního řešení je velmi atraktivní napojení koupelny přímo na ložnici a šatnu domu, ze které ústí východ do schodišťové haly či chodby.Koupelna rodičů - vybavení
Ptáte se, jak takovou koupelnu co nejúčelněji a zároveň atraktivně vybavit? V prvé řadě je nutné vše důkladně naplánovat a s přispěním odborníků provést výběr všech koupelnových prvků, které v ní později budou osazeny. Obsahem nadstandardní koupelny by měla být nejen vana, ale také sprchový kout. U umyvadel je běžnou praxí použití dvou samostatných umyvadel nebo luxusního dvojumyvadla. Velmi dobře vypadá, pokud jsou umyvadla osazena přímo na nábytkové umyvadlové skříňce a doplněna designovou stojánkovou baterií. Hitem poslední doby je vyvedení baterie na nábytkovou skříňku vedle umyvadla, což dá ještě více vyniknout jejímu vzhledu a dokonalému zpracování. Nábytková skříňka pod umyvadlem je rovněž ideálním místem pro uložení ručníků, kosmetiky a dalších toaletních potřeb. Důležitým doplňkem dvou umyvadel jsou zrcadla. Jejich tvar má korespondovat s tvarem umyvadel a jejich šířkou. Integrované osvětlení je u nich již samozřejmostí. Krásné a decentní může být i podsvícení zrcadel či umyvadel LED diodovým osvětlením.

U koupelen větších rozměrů jsou nyní středem zájmu volně stojící luxusní vany. Přívod vody je k nim veden s pomocí do podlahy upevněných volně stojících baterií. Toto pojetí dává ještě více vyniknout tvaru vany v prostoru, což koupelnu velmi ozvláštňuje.

Sprchovým koutům v designově pojatých koupelnách dnes dominují bezbariérové sprchové kouty se stěnami provedenými z transparentního bezpečnostního skla. Dveře koutů jsou posuvné nebo výklopné. Jejich kování je provedeno buď v chromu nebo nerezu. Bezbariérovost je pohodlná v každém věku a lze jí dosáhnout s pomocí do podlahy zabudovaných odtokových žlábků.

WC a bidet v koupelně
Bez WC a bidetu si dnes kompletní hygienu v nadstandardní koupelně nedokážeme vůbec představit. Jakékoliv odbíhání do jiné místnosti v průběhu hygieny je již nemyslitelné. Osazení WC i bidetu vedle sebe nezabere téměř žádné místo a s pomocí předstěnových instalačních prvků (podomítkových splachovačů) je velmi snadné. Tvarově i materiálově by se toaleta i bidet měly shodovat se všemi zařizovacími předměty v koupelně. V nejzazším případě pak alespoň s umyvadly. Povrchy stěn koupelen je na závěr ideální opatřit velkorozměrným keramickým obkladem v dekorech přírodních materiálů. Velkorozměrný obklad vykazuje logicky méně spár a tím zmenšuje prostor pro ulpívání drobných nečistot.

Závěr
Pokud proto plánujete výstavbu rodinného domu, rozhodně si nenechte ujít návštěvu koupelnového studia Elements, které je situováno ve třetím patře interiérového centra s názvem FORUM HANÁK v Čestlicích u Prahy. Nejenže zde uvidíte celou řadu koupelen a koupelnového vybavení nové generace, ale odborní pracovníci studia Vám pomohou s jeho výběrem, návrhem koupelny a doporučí Vám zde i proškolenou instalatérkou firmu, která Vám vybrané zboží u Vás doma zabuduje. Věřte, že při volbě takového postupu Vás čeká výsledek, ze kterého se budete těšit dlouhá léta.