Víte vlastně vůbec, jak doma správně svítit? Někteří by na tuto otázku odpověděli ano, mnozí by však kroutili hlavou. Je pak docela pravděpodobné, že právě oni se mohou cítit kvůli špatnému osvětlení častěji unavení, trpí nedostatkem sil a jsou bez energie. Naše aktivita se určitě nezvýší pouhým zvýšením výkonu žárovek nebo zářivek. Ty nás poté mohou oslňovat a působit tak negativně na náš organismus. Mnohem důležitější je vybrat do interiéru vhodné zdroje - lustry, lampy či lampičky tak, abychom naší duši dopřáli tzv. světelnou pohodu. Jen málokdo z nás si na práci pozve světelného technika – odborníka, který by upozornil na různá pravidla, zásady či „vychytávky“.Majitel cihlostavby pan Pavel si však od odborníka nechal poradit. Po konzultaci s architektem vybrali takové osvětlení interiéru, které je praktické, v jednotném duchu (koule, polokoule) a přitom v každé místnosti doplněné určitým solitérem.

Jeden lustr nestačí
Mezi nejdůležitější místnosti v domě, kde pan Pavel tráví většinu času, patří kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Propojením těchto prostorů vznikla velká místnost, kde jeden lustr opravdu nestačí. Umístění světelných zdrojů bývá většinou nad jídelním stolem, pracovní plochou či centrálně v místnosti, což platí i zde. Při vstupu do pokoje na sebe ihned váže pozornost světelná koule z lesklých fragmentů umístěná nad jídelním stolem.V obývacím pokoji je malý lustr umístěný nad konferenčním stolkem a sedací soupravou. Ten je zdrojem orientačního světla v místnosti. Mnohem důležitější je však stojací lampa. Ta je vždy dobrým řešením v každém domě či bytě, a to i v případě malých prostor. Snadno se přesouvá, intenzita osvětlení se dá tlumit, čímž můžete navodit intimní atmosféru. A pokud má nastavitelné stínítko, kterým se dá světlo nasměrovat, je ideální variantou při čtení knih nebo časopisů.

Osvětlení kuchyně
To je v tomto domě speciální kapitolou. Respektuje, že kuchyň má svá specifika a potřebujeme vždy několik zdrojů světla pro rozmanité pracovní činnosti. Centrální osvětlení zde pan Pavel vyřešil bodovými světly, které jsou zabudovány do stropního sádrokartonového podhledu. Osvětlení pracovní desky zajišťují zářivky ukryté pod skříňkami. Výhodou zářivek je, že přináší rozptýlené světlo, které nevrhá stín. To usnadňuje a zpříjemňuje práci v kuchyni. Varné desce poskytuje dostatek světla při vaření digestoř umístěná nad ní. Provedení osvětlení v kuchyni je jednoduché, funkční a přitom estetické.

Světlo k práci
Na každý pracovní stůl – bez ohledu na to, zda slouží dětem či dospělým – patří pracovní lampa. Tu umístíme vždy tak, aby nestínila. Zpravidla ji praváci mají mít nalevo a leváci napravo. Světlo by mělo na stůl dopadat z výšky maximálně 40 až 50 centimetrů pod úhlem asi 60 stupňů.

Ložnice
Zde je volen pro orientační osvětlení opět lustr ve žluté barvě, který ladí se dvěma příručními lampičkami, umístěnými na nočních stolcích. Jejich sklon by měl být takový, aby například při čtení knížky dopadalo světlo na stránky směrem od hlavy případně z boku.S příchodem nových zdrojů světla máme možnost daleko lépe přizpůsobit osvětlení svým potřebám. Přitom lze svítit mnohem úsporněji než v dřívějších dobách (až 4x menší spotřeba energie při stejné intenzitě osvitu). Využijte toho! Nedá se říct, že klasickým žárovkám zcela odzvonilo (na základě rozhodnutí Evropské unie). Kupodivu se stále objevují na pultech obchodů. Avšak již poměrně dlouhou dobu je na vzestupu osvětlení s pomocí LED – diodových svítidel, která se vyznačují nízkou spotřebou a také dlouhou životností.Jak tedy poznáte, že jste doma zvolili osvětlení správně? Pokud se večer necítíte unavení a máte dobrou náladu. Pak je vše v naprostém pořádku.

Pavla Poznarová