Tomuto riziku se lze snadno vyhnout. Moderní stěnové topení totiž udržuje stěny teplé a zabraňuje kondenzaci vody. Doprovodným efektem je příjemné sálavé teplo vytvářející citelný komfort.

Stěnové topení funguje v principu jako vyhřátá schránka nebo jako hypokaustové topení v antice. Tehdy byl horký vzduch veden dutými cihlami a při tom zahříval zdi. Dnes jsou k dispozici systémy, které jsou flexibilní a především se dají rychle a čistě namontovat. Jsou vhodné pro každý typ konstrukce, tedy jak pro masivní zdi, tak i pro hrázděné zdivo. U novostavby jsou součástí projektu, dají se ale instalovat i dodatečně v již stojících domech.

Suché a teplé zdi neplesniví
Plošné topení, ke kterému patří i topení stěnové, nabízí dvě nesporné výhody. Jednak pracuje s výrazně nižšími vstupními teplotami, čili šetří značně energii. Dále vytváří sálavé teplo. Tedy teplo, které je – v porovnání s klasickým konvekčním teplem produkovaným topnými tělesy – vnímáno jako výrazně příjemnější.

Stěnové topení je kromě toho speciálně účinné v boji s problémem, který se objevil teprve s dokonale těsnícími izolacemi. Vytápění pomáhá zabránit obávané tvorbě plísní v chladných rozích místností nebo kolem ostění oken. Na teplých, suchých zdech se totiž plíseň nechce a ani nemůže usadit.

Flexibilní, rychlá a čistá montáž
Stěnové topení existuje v různých provedeních. Výrobce Viega nabízí například pro renovaci systém se suchou montáží Fonterra Side 12. Jedná se o prefabrikované systémové prvky s již integrovanými topnými trubkami. Tyto systémové prvky se jednoduše instalují na příslušnou nosnou konstrukci na stávajících stěnách. Stěnové topení lze přitom jen s pomocí maloplošné regulační stanice napojit na původní rozvod k topným tělesům.

Systém se flexibilně přizpůsobí stavebním dispozicím a dá se kombinovat i s podlahovým topením. Také dodatečná izolace zdi je zcela jednoduchá. Stačí na spodní konstrukci stěnového topení aplikovat difúzně otevřenou vrstvu, například z dřevovláknitých desek. Kombinace stěnového topení a difúzně otevřené izolace způsobuje pozitivní posunutí rosného bodu, a může dokonce vysoušet zdi.

Viega s. r. o.
J. Korty 12, 710 00 Slezská Ostrava
tel.: 595 054 933, fax: 595 054 162
e-mail: info@viega.cz, www.viega.cz