Tento téměř 106 tunový stroj pohání šestiválcový motor Caterpillar C18 o výkonu 496 kW při 1 800 otáčkách za minutu. Bucyrus RH40E je unikátní systémem TriPower, který zamezuje odtlačení stroje od těžební stěny a výrazně zvyšuje jeho efektivitu. Nový stroj pracuje v kaolinovém lomu Kaznějov na Plzeňsku.

„Rozhodli jsme se investovat do tohoto stroje, protože jeho systém TriPower nám umožňuje kvalitně provádět selektivní těžbu surovin pro výrobu kaolínu,“ pronesl na adresu Bucyrus RH40E (dřívější označení Terex RH40E) Ing. Ladislav Matoušek, generální ředitel společnosti LB MINERALS, s.r.o. „V našich závodech provozujeme čtyři menší cca 85 tunová rýpadla Terex RH30 a nebyl důvod měnit dodavatele. Jsme s technickou úrovní těchto strojů spokojeni,“ dodal Ing. Ladislav Matoušek.

„Když stroj těží, pohyb lopaty jej netlačí od stěny lomu, protože systém Tri-Power přesouvá sílu do přední části stroje,“ řekl Michal Kafka, vedoucí prodeje strojů Caterpillar ze společnosti Phoenix-Zeppelin. „Namísto, aby se stroj odsunoval směrem dozadu, sedá si do země,“ dodal Michal Kafka. Technicky řečeno, systém TriPower je unikátní funkce výložníku, kdy je stroj při těžbě schopen držet rovinu ve vodorovném směru a vyvíjet vodorovným směrem konstantní sílu.

Bucyrus RH40E bude pracovat v lomu Kaznějov s otevírací zesílenou nakládací skalní lopatou se zuby o objemu 6 m3. Pásy tohoto hydraulického rýpadla jsou široké 750 mm a mají dvě záběhové lišty. Na strojníka čeká kabina vybavena ochranným systémem FOPS proti padajícímu kamení, takže obsluha stroje zůstává v bezpečí i ve vypjatých situacích. Motor Caterpillar C18, jehož zdvihový objem dosahuje 18,1 litru, splňuje emisní normy stanovené směrnicemi EU.

Servis velkorýpadel značky Bucyrus zajišťuje celosvětově společnost Caterpillar, a to prostřednictvím své sítě dealerů. „O všechny stroje této značky z flotily Lasselberger se na základě servisních smluv stará plzeňská pobočka Phoenix-Zeppelin,“ řekl Daniel Sys, obchodní ředitel společnosti Phoenix-Zeppelin.

Rýpadlo značky Bucyrus typu RH40E je prvním exemplářem v České republice a slouží v lomu LB MINERALS, s.r.o.