Hala, ve které nahrávací studia sídlí, sdružuje několik uměleckých subjektů – módního návrháře, malíře a designéry a výrobce oděvů s potiskem – a vytváří tak inspirativní tvůrčí prostředí.

Toto jedinečné setkání industriálních prvků a současného umění bylo výzvou pro netradiční designové řešení nahrávacích studií.
Nahrávací prostory se obvykle řídí především akustickými požadavky a rezignují na požadované pohodlí, které umělci potřebují pro mnohahodinovou práci. Využívají například jen zřídka přirozeného osvětlení, přírodních materiálů nebo skleněných příček.

Kabelovna Studios představují v tomto ohledu nový koncept prostředí pro nahrávání a postprodukci hudby: přirozené denní světlo dostatečně prostupuje velkými střešními světlíky původní industriální haly, skleněné příčky propojují studia se zbytkem prostoru; pečlivě zrestaurované cihlové zdi a pět metrů vysoké šikmé stropy bývalé továrny dokonce přirozeně pomáhají s akustickými vlastnostmi prostoru. Surové stěny pak doplňují akustické panely ztvárněné umělcem MAXIMem. 

Architekti byli okouzleni silným charakterem místa a jeho geniem loci, a proto se rozhodli jej co nejvíce zdůraznit. Nová ová béžová anhydritová podlaha, která prostor sjednocuje, umožňuje stěnám a dalším stávajícím texturám a prvkům vyniknout. Černá barva byla použita pro nové prvky - jako jsou dveře nebo technické vybavení, ale také jako pozadí pro starší kusy nábytku a na míru navržená svítidla.

Prostorové uspořádání je jednoduché a intuitivní: velká společná místnost - obývací pokoj studia - umístěná v největší části haly, vítá hosty recepčním stolem, posezením a kuchyňskou linkou, zatímco nahrávací studia jsou přístupná za částečně prosklenými dveřmi. Vstupnímu prostoru dominuje lustr Bomma Orbital, který se vznáší nad masivním dřevěným stolem a umocňuje výšku prostoru. Popínavé rostliny, důmyslně skryté v květináčích, obrůstají černé stěny a oddělující recepci od ostatních obyvatel haly. Každé nahrávací studio je vybaveno vlastní bílou nahrávací místností, která je odhlučněná, ale zároveň jsou částečně zachovány původní cihlové stěny.

Útulnou atmosféru dotváří renovovaný nábytek: sezení je kombinací koňakových sedaček a křesel Bratislava ze 70. let v černé kůži. Původní divadelní sezení, které se nachází v "obývacím pokoji" studia, uvítá i větší počet hostů na večírcích. 

Neonová světla, navržená architekty, odkazují na funkci studia: stropům nahrávacího studia dominují velké světelné zvukové vlny, jejichž tvar se při pohybu prostorem neustále mění. Tyto jemné struktury doprovází neonové číslo, které je studiu přiděleno a zve umělce do nahrávací  místnosti. 

S vizí vytvořit prostor, který bude prezentovat citlivou identitu tvorby, je Kabelovna Studios skvělým příkladem evolučního přístupu k designu, který propojuje minulé a budoucí využití budovy. Zachováním stávajících prvků a doplněním novějších vedlo špičkové technické vybavení pracovního prostoru k jedinečnému,  designu. To zásadně snížilo dopady na životní prostředí, náklady na projekt a zároveň poskytlo pracovní prostor, který je lidský a esteticky citlivý.

Studio: B² Architecture
Autor: Barbara Bencova
Kontaktní e-mail: barbara@b2architecture.eu
Web: www.b2architecture.eu
Rok projektu: 2021-2022
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 250 m²
Klient: Karel Havlíček / Kabelovna Studios
E-mail klienta: produkce@kabelovnastudios.cz
Web klienta: www.karelhavlicek.com
Web projektu: www.kabelovnastudios.cz
Fotografie: Alex Shoots Buildings, alex@alexshootsbuildings.com, www.alexshootsbuildings.com
Akustické panely: MAXIM, www.maximdtla.com