Akce proběhne od 19. do 23. září v PVA EXPO PRAHA. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Již 34. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH, který proběhne v PVA EXPO PRAHA, uvede doprovodný program pro odborníky, profesionály napříč obory i pro širokou veřejnost. „Každý den akce od úterý 19. září do soboty 23. září se budou konat konference, semináře, přednášky či workshopy zaměřené na různá odvětví českého stavebnictví. Zájemci z řad návštěvníků mohou také využít bezplatného poradenství s odborníky, ať již v rámci našich poradenských center nebo přímo na jednotlivých expozicích firem,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

V úterý 19. září bezprostředně po slavnostním zahájení veletrhu odstartuje doprovodný program odborná konference Očekávaný vývoj a udržitelnost českého stavebnictví pořádaná společností CEEC Research, Svazem podnikatelů ve stavebnictví, společností ABF a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Během dne se bude konat také přednáška Ministerstva vnitra ČR nazvaná Bezpečný domov. Firma Apoks poradí, jak na dodatečně montovaný komín do vaší stavby, Cebia představí instalace dekorových fólií.

Středeční program 20. září uvede Fórum českého stavebnictví, které organizují Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Hospodářská komora ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. V tento den proběhne i přednáška organizátora ABF nazvaná Digitální dvojče 3D, virtuální realita, nové trendy v digitalizaci. Společnost ABF připravila i událost na téma Virtuální realita, digitální dvojčata a budoucnost architektury na zemi i ve vesmíru, během níž bude možné projít si virtuální simulaci základny Prahy na Měsíci.

Středeční přednášky doplní také například Výzkumný a vývojový ústav dřevařský s programem na témata Konstrukční ochrana dřevostaveb a Jak probíhá kontrola a diagnostika dřevostaveb. O hybridních podlahách nebo terasách bude hovořit ASKO, během slavnostního galavečera budou vyhlášeny výsledky soutěží GRAND PRIX za nejlepší produkty a technologie a TOP EXPO za nejpoutavější expozice.

Přednášky o vytápění i dotacích

Významným bodem čtvrtečního programu 21. září bude konference Požární bezpečnost staveb 2023 pořádaná portálem TZB-info. Na téma Stínicí technika a její vliv na lidské zdraví budou hovořit hosté konference Svazu podnikatelů ve stínicí technice. Jak na pasivní domy a kvalitní renovace, poradí během svého programu Centrum pasivního domu. Nebudou chybět atraktivní přednášky Chyby na stavbách, Tepelné mosty v hlavní roli a další.

V pátek 22. září uspořádá v rámci veletrhu přednášku na téma Jak na úsporné bydlení Státní fond životního prostředí ČR. Jeho odborníci vysvětlí, co se od září mění v programu Nová zelená úsporám. O dotacích a energetických opatřeních pro rodinné domy 2023 promluví i zástupci společnosti G SERVIS CZ. Cech kamnářů ČR představí Desatero pravidel správné volby topidla i kamnáře či Tepelná čerpadla v teorii a praxi a společnost Atrea například novou generaci větrání v rodinných domech a bytech.

V sobotu 23. září bude možné navštívit opět přednášku Jak na úsporné bydlení nebo zjistit u odborníků ze Stavební spořitelny České spořitelny možnosti financování rekonstrukcí. Asociace dodavatelů montovaných domů na své přednášce nabídne téma Dřevostavby – tipy od odborníků i zkušenosti z praxe. Podrobný program na www.forarch.cz/program.

Na veletrhu FOR ARCH mohou návštěvníci využít bezplatná poradenská centra:

PORADENSKÉ CENRUM APOKS, PORADENSKÉ CENTRUM DŘEVOSTAVEB, PORADENSKÉ CENTRUM MINISTERSTVA VNITRA ČR, PORADENSKÉ CENTRUM CECHU TOPENÁŘŮ A INSTALATÉRŮ ČR A ASOCIACE PODNIKŮ TOPENÁŘSKÉ TECHNIKY, PORADENSKÉ CENTRUM CECHU KAMNÁŘŮ ČR, STAVEBNÍ PORADENSKÉ CENTRUM ČKAIT, PORADENSKÉ CENTRUM PRO OKNA A STÍNICÍ TECHNIKU a PORADENSKÉ CENTRUM ASOCIACE BAZÉNŮ A SAUN ČR. Více na www.forarch-poradenskacentra.cz.

Jaké zajímavosti a technologie na veletrhu návštěvníci také uvidí? Například český výrobce střešních krytin Regra Plast představí střešní krytinu s nosičem extenzivní zelené střechy. Firma Transference Century nabídne fotovoltaickou protihlukovou stěnu, která produkuje čistou energii, chrání citlivé oblasti před hlukem ze silniční dopravy a snižuje hladinu hluku. Firma Kolomaki přiveze do Letňan biofiltr Kolomaki Rain 200, který biologicky čistí dešťovou vodu a dešťové nádrže bez použití chemických látek, umělohmotných filtračních materiálů a sofistikovaných membrán. Návštěvníci se seznámí také s keramickým bezvodným pisoárem od firmy EcoStep, který maximálně snižuje spotřebu pitné vody a CO2. Jeho údržba zabere maximálně 20 vteřin denně a díky inovativní technologii se nepoužívá žádná chemie.

Zajímavosti, novinky, tipy i bezplatné poradenství z oblasti nábytku, interiérů a bytového designu přinese také souběžný veletrh FOR INTERIOR.

Vše o veletrhu FOR ARCH najdete na www.forarch.cz.