Podle dat společnosti Wienerberger mají výborné tepelněizolační vlastnosti cihly plněné minerální vatou Porotherm T Profi.

Při nižší spotřebě energie pro udržení tepelného komfortu jsou nejdůležitější izolační vlastnosti stavby. U rozhodování, jaký materiál pro stavbu použít, je důležité sledovat tepelnou vodivost materiálu. Čím nižší je její hodnota, tím méně tepla skrze stěny uniká. Například vodivost běžného měkkého dřeva je 0,18 W/m.K. Oproti tomu beton dosahuje hodnot okolo 1,2 W/m.K, tedy skoro sedmkrát více. V tomto srovnání však jednoznačně vítězí keramické pálené cihly, přesněji řečeno jednovrstvé zdivo plněné minerální vatou.

Cihly Porotherm 38 T Profi disponují vodivostí pouhých 0,07 W/m.K. Za své izolační vlastnosti vděčí plnění minerální vatou. Disponují v průměru dvanáctkrát nižší tepelnou vodivostí, než má plná cihla a také dokážou udržet vyšší povrchovou teplotu konstrukce v interiéru. Díky mohutným žebrům totiž cihla akumuluje na vnitřním povrchu více tepla, které dům chrání před rychlým prochladnutím,” vysvětluje produktový manažer značky Porotherm z koncernu Wienerberger, Jan Huber.

Masivní konstrukce cihly navíc zvyšuje pevnost stěny, a tím prodlužuje životnost stavby. To platí obzvlášť, pokud je jako pojivo použito lepidlo Porotherm Profi Dryfix. A protože minerální vata uvnitř cihel nedegraduje, jako se může dít v případě, kdy je izolace umisťována až pod omítku, může dům sloužit mnoha generacím. Ty stavbu z cihel plněných minerální vatou ocení nejen v zimě, ale i v létě, kdy je naopak nebude trápit horko.

„Nutno podotknout, že izolant v cihle se chová odlišně, než je tomu u dodatečného vnějšího zateplení. U jednovrstvého zdiva plněného minerální vatou dochází díky mohutnosti cihly v kombinaci s vnitřní izolací k lepšímu poměru mezi tepelným odporem a akumulací, přičemž konstrukce výrazně zvyšuje pevnost zdiva a snižuje tepelné ztráty,” popisuje Jan Huber.

Maximum nákladů na vytápění pak ušetří ti, kdo se rozhodnou pro pasivní dům. Jeho požadavky se dají splnit i za použití cihel Porotherm T Profi. Norma vyžaduje v tomto případě zdivo o tloušťce 38 centimetrů. „Samozřejmostí jsou pak běžné doplňky v podobě překladů a stropních konstrukcí, v nabídce společnosti Wienerberger je ale i systém doplňků, které řeší řadu specifických detailů, od vlhkosti zdiva přes převazbu zdiva až po instalace výplní otvorů nebo věnce,” doplňuje Jan Huber.

Pokud stavitel splní standardy pasivního bydlení, spotřebuje ročně okolo 15 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy, tedy 5krát až 9krát méně než u průměrné novostavby. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních mu bude stačit 200 W, což je méně, než činí plný výkon stolního počítače.

Každý, kdo uvažuje o stavbě energeticky úsporného domu, si může nechat spočítat cenu za materiál na hrubou stavbu nezávaznou kalkulací materiálu Porotherm. Vyplněním formuláře se navíc automaticky zapojí do soutěže o poukazy na stavební materiál značky Porotherm a Tondach v hodnotě 1 075 000 Kč. Z projektové dokumentace se vypočítává spotřeba materiálu na rodinný dům, odborníci navrhnou optimální řešení, a navíc získáte skvělou cenovou nabídku ještě v cenách roku 2022!

www.wienerberger.cz