Rekordní investice, obrat, i navýšení výroby

Jen v letošním roce investice firmy v Dobříši dosáhnou půl mld Kč. Tržby Doosan Bobcat (pro region EMEA) v loňském roce činily přibližně 19,6 mld Kč, přičemž dobříšská továrna vyrobila rekordních 17 206 strojů. Letos společnost plánuje 20% nárůst výroby a poprvé tak překoná hranici 20 000 vyrobených strojů.

Historie značky Bobcat sahá 60 let nazpět a ve většině světa se stala synonymem pro smykové nakladače. V České republice působí od roku 2001. Zásadní rozvoj přišel v roce 2007 s postavením nového výrobního závodu pro nakladače a minirypadla a převzetím globální společností Doosan Group. Kromě nových výrobních kapacit Doosan Bobcat vybudoval i rozsáhlé školicí centrum, a především pak inovační centrum. Rozvoj celého kampusu symbolicky završuje otevření EMEA centrály společnosti, kterou do Dobříše přesunula z belgického Waterloo.

Trojpodlažní budova centrály za 250 milionů Kč se rozkládá na 1561 m2 a pro 200 zaměstnanců nabídne kancelářské prostory o více než 3370 m2 užitné plochy. Samozřejmostí je dostatečný počet parkovacích míst včetně nabíjecích stání pro elektromobily. Investovalo se také do vybudování zelených ploch o výměře více než 7000 m2.

Vše na jednom místě – v ČR, v Dobříši

Gustavo Otero, prezident Doosan Bobcat EMEA uvedl: „Otevřením nové centrály v Dobříši dokončujeme investici, která má díky soustředění vývoje, výroby i vedení firmy na jednom místě socioekonomický význam pro celý region a v rámci našeho oboru je vyjímkou. Za dobu působení Doosan Bobcat v ČR jsme investovali přibližně 3 mld Kč, pětinásobně zvýšili výrobu a více než ztrojnásobili počet zaměstnanců. Do budoucna počítáme s dalším náborem dělnických profesí i expertních pozic ve vývoji.

Doosan Bobcat v číslech:

-       Světový lídr v oblasti výroby kompaktních stavebních strojů a významný výrobce zemědělských strojů
-       Tržby v EMEA regionu přibližně 19,6 mld Kč v roce 2018
-       Souhrnná investice za dobu působení Doosan Bobcat v Dobříši (od roku 2007) dosahuje 3 mld Kč
-       1400 pracovních míst v dobříšském kampusu, z toho 150 ve vývoji a 200 v managementu
-       Tréninkové centrum „Bobcat Institute“ ročně vyškolí kolem 5000 dealerů a zákazníků
-       Produkce v dobříšské továrně 17206 strojů v roce 2018 (20% nárůst v roce 2019)

„Investice firmy Doosan Bobcat ukazuje, že Česká republika má zahraničním firmám co nabídnout – kvalifikovaná pracovní síla, stabilní podnikatelské prostředí a poloha v srdci Evropy jsou ideální předpoklady pro investice s vysokou přidanou hodnotou propojené s výzkumem a vývojem. Důraz na inovace, vývoj produktů a regionální řízení jsou skvělým příkladem naší konkurenceschopnosti,“ uvedl Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Významný zaměstnavatel

S více než 1400 zaměstnanci z přibližně třicítky zemí je Doosan Bobcat EMEA jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. Zaměstnává řadu dělnických profesí – montážní dělníky, svářeče, skladníky. Vzhledem k umístění inovačního centra a managementu firmy do Dobříše ale zaměstnává i řadu vysoce odborných profesí – od vývojových inženýrů, přes produktové manažery až po vedení firmy. Těch je jen v Inovačním centru kolem 150 a dalších 200 jich pracuje v nové centrále.

„Bobcat je v Dobříši doma již mnoho let. Nyní je zde ale centrála pro téměř polovinu světa. Firma je naším největším místním zaměstnavatelem – skoro každý známe někoho ze sousedů, co u firmy pracuje. Jsme rádi, že firma dokončila své plány na expanzi a věřím, že i nadále bude naším dobrým sousedem,“ uvedla Jana Vlnasová, starostka, Dobříš.

České nakladače – světová jednička

Firma v Dobříši vyrábí zhruba polovinu globální produkce strojů Bobcat. Mezi tyto stroje patří především kompaktní stavební a zemědělská technika jako jsou smykové a pásové nakladače, v nichž je Bobcat globální jedničkou nebo minirypadla, včetně E10e, prvního jednotunového elektrického bagru na světě. Doosan Bobcat EMEA dále vyrábí teleskopické nakladače a manipulátory, kompresory a generátory a více než stovku druhů příslušenství.

Bobcat jako součást Doosan Group

Doosan Group byla založena v roce 1896 v Koreji. Aktivity skupiny Doosan Group sahají od výroby turbín pro elektrárny, po odsolovací zařízení či motory pro obří zaoceánské nákladní lodě. Od roku 2007 je značka Bobcat součástí Doosan Group, konkrétně Doosan Bobcat EMEA. Kromě kompaktních strojů Bobcat značka Doosan nabízí i těžkou stavební, těžební a zemědělskou techniku pod značkou Doosan Infracore. Významnou investicí skupiny Doosan v ČR je například akvizice Doosan Škoda Power.

Česká republika je tradičním obchodním partnerem Jižní Koreji. Investujeme zde hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu a spolupráce obou zemí je výhodná pro obě strany. Doosan je korejskou firmou s vůbec nejdelší tradicí. Jsem hrdý, že společně s odborníky z Česka a dalších evropských států se zde rodí technické novinky pro celý svět,“ dodal rada Korejské republiky pro obchod a průmysl v ČR, Kim Chang Hee.

Další informace o společnosti Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com,
informace o Doosan Group naleznete na https://www.doosan.com/en.