Bylo tedy rozhodnuto o dovozu těžké stavební techniky ze Západu. V roce 1969 byla proto v Praze založena společnost Phoenix Praha, která se stala oficiálním dealerem amerických stavebních strojů Caterpillar v Československu. Letos v září to bude přesně 50 let od okamžiku, kdy Phoenix Praha nabídl výkonné a kvalitní žluté stroje domácím zákazníkům. V tradici dodnes úspěšně pokračujeme pod značkou Zeppelin CZ.

Bezkonkurenční servis
První stroje překvapily výkonem, nebývalou spolehlivostí a především bezkonkurenčním servisem, který se s nimi automaticky vázal. V době, kdy celá řada výrobků patřila k nedostatkovým a na některé zboží se muselo čekat i měsíce, Phoenix Praha zajišťoval dodávky náhradních dílů do druhého dne. „V našich podmínkách bylo průlomové objednávání chybějící komponentů prostřednictvím telefaxu. Doručení probíhalo letecky z centrálních skladů v Belgii. Díky této službě se nestalo, že by některá z klíčových staveb stála kvůli závadě.“ vzpomíná Josef Mixa, tehdejší ředitel firmy. Stroje Caterpillar tak měly pro československé hospodářství životní význam. Součástí nabízených služeb bylo už tehdy rovněž školení posádek, poskytování polního servisu a pravidelná údržba.

Caterpillary byl k vidění na všech zásadních stavbách. Podílely se na budování komunikací včetně první československé dálnice D1, která od roku 1980 bez přerušení propojila Prahu s Bratislavou. Stroje Cat pomáhaly se stavbou továren, chemiček, elektrárny i sídlišť, pracovaly v dolech, zajišťovaly nakládky a vršily materiál na mocných přehradách. Díky špičkové péči dokázaly i v tvrdých a nehostinných podmínkách překonat svou životnost až dvojnásobně. Některé z nich fungují dodnes.

 

1


Zahraniční kapitál
Poté, co se v roce 1989 československý trh otevřel světu a do země začal proudit zahraniční kapitál, bylo zřejmé, že transformaci se nevyhne ani zastoupení značky Caterpillar. Z jednáních s více uchazeči vzešlo rozhodnutí o spojení Phoenixu Praha se společností Zeppelin Metalwerke GmbH, která zajištovala prodej a servis značky Caterpillar v Německu. Od roku 1991 tak československé zastoupení změnilo název na Phoenix-Zeppelin.

Společnost se rozrůstala o nová servisní a prodejní střediska, začala nabízet služby S.O.S. laboratoře a velkým i malým firmám, které si stroje nemohly nebo nechtěly koupit, vyšla vstříc otevřením půjčoven, které dnes najdeme na 14 místech v ČR.

V roce 2014 předává Josef Mixa zbývající podíl v  Phoenix-Zeppelin do rukou německého koncernu Zeppelin GmbH, završí tak svou přes čtyřicet let trvající práci na budování úspěšné společnosti. Tak vzniká dnešní podoba firmy pod značkou Zeppelin CZ.

Důležitým byl i rok 2013, kdy převzetím důlní divize v Ostravě-Radvanicích, kterou Zeppelin GmbH odkupuje od Caterpillar Global Mining LLC vzniká unikátní spojení. Od tohoto okamžiku se společnost stává dealerem těžké techniky nejen nad zemí, ale i pod ní.

2

Zeppelin CZ slaví padesát let ve skvělé formě. „Dnes zde na čtrnácti pobočkách pracuje na 550 zaměstnanců, jeden nový stroj prodá společnost každý den a její servis pečuje o 9 000 strojů Cat na území České republiky. Patříme mezi leadery na trhu a stále poskytuje komplexní služby, které samotným prodejem stroje teprve začínají.“ říká Stanislav Chládek, generální ředitel Zeppelin CZ

Výhledy do budoucna
Společnost Zeppelin CZ navazuje na dlouholetou tradici v poskytování služeb na nejvyšší úrovni v oblastech prodeje a půjčovny stavební techniky, důlních strojů a energetických systémů a nehodlá ze svých standardů polevit. Nelpí na minulosti a dívá se dopředu. Již teď mohou zákazníci využívat výhod propojené stavby, řízení strojů na dálku nebo sledování flotily díky připojení strojů k internetu.

I přes neustálé inovace však už padesát let stojí na stejných principech: být zákazníkovi nablízku a poskytovat nejkvalitnější stroje a standard služeb, které předčí veškerou konkurenci.

Více informací na www.zeppelin.cz