Ať už stavíte z monolitu rodinný domek nebo most, budete potřebovat bednění. Kvalitní, léty prověřené systémy, vyrobené z prvotřídního kovu a pečlivě vybraného dřeva. Řeč je o systémech Doka, jejichž kvalita je prověřená desítkami let nasazení na stavbách celého světa.

Ikonická žlutá deska Doka 3-So slaví šedesátiny

Před šesti desetiletími se na stavbě poprvé objevila třívrstvá bednicí deska, která byla určená přímo pro betonářské práce. Od té doby bylo třívrstvých žlutých desek Doka 3-s vyrobeno nepočítaně a také s nimi byly realizovány tisíce staveb. Deska však stále zůstala stejná, protože její nadčasové zpracování změnu zkrátka nepotřebuje.


Ať už stavíte suterén v rodinném domku nebo realizujete maximalistickou mostní konstrukci, všude se uplatní třívrstvé bednicí desky. U nás, za hranicemi i za mořem, ve více než sedmdesáti zemích světa, jsou využívány bednicí desky série Doka 3-s. Certifikovaná kvalita vysokého standardu Doka a mezinárodní management zaručují stále stejně vysokou úroveň zpracování, pečlivý výběr materiálů zase výdrž a jednoznačnou kvalitu produktu. Pro výrobu žlutých desek Doka je navíc využíváno pouze dřevo z kontrolovaných zdrojů a celá výroba má velmi přísný ekologický standard.

Žlutá třívrstvá deska je se společností Doka svázána vice, než by se zdálo – díky prvnímu nasazení desky před šedesáti lety Doka získala i své jméno. Při dodávkách bednicích desek pro stavbu elektrárny Ybbs / Persenbeug v Rakousku totiž byly dodávané desky označeny místem určení – Donaukraftwerk. Zkráceně prostě DOKA.

Třicet let rámového bednění Framax

Před třiceti lety přišla na trh novinka, která změnila výstavbu stěn monolitických konstrukcí od základu – rámové systémové bednění s logickým rastrem – Framax Doka. Díky nové koncepci, která přinesla jednoduché spojování menších dílů, logický rastr prvků a jejich neomezenou kompatibilitu, záhy nové bednění nahradilo předmontované nosníkové systémy. Dnes už si bez něj realizaci monolitických projektů téměř nedokážeme představit.

Během třiceti let prošel systém řadou vylepšení a inovací, z nichž mnohé pocházely přímo ze stavby. Byly tak vyvinuty a vylepšeny různá kotevní a upínací systémy pro oboustranné nebo jednostranné spínání, bezpečnostní systémy, doplňky pro přemisťování, opěrné systémy, odbedňovací rohy i šachtové nosníky a další drobnosti a vychytávky.


Systém byl navíc po čase doplněn ručním rámovým bedněním Frami a letos navíc čerstvou novinkou Framax Xlife Plus, která přináší například velkoplošné panely a revoluční systém jednostranného spínání. Důležité ale je, že po celou dobu jsou všechny Doka systémy rámových bednění vyráběny s důrazem na kvalitu a dlouhodobou životnost. Masivní rámy jsou vyráběny z pečlivě vybraného železa, vně i vnitřně ošetřeny žárovým zinkováním. A není od věci, že velká část výroby bednění probíhá ručně, což zjišťuje nejvyšší kontrolu kvality – která mimochodem stále je “made in Austria”.

Bednění na výši – samošplhací system SCP pro výškové stavby

Realizace výškových budov nebo třeba mostních pilířů a pylonů je snazší od roku 1996. To totiž Doka představila koncept samostatného šplhacího staveniště SCP. Systém využívá možnosti vybudování kompletního staveniště – včetně pracovních plošin, bednicích systémů i dočasného skladu materiálu – v jednom celku, který dle potřeby postupuje společně s rostoucí stavbou. Posun je zajišťován pomocí předpřipravených kolejnic a hydraulických válců, čímž výrazně šetří kapacitu jeřábu a náklady stavby.


Šplhací systémy, jichž Doka dnes nabízí několik specializovaných řad pro výškové stavby, přehrady nebo třeba chladicí věže, se ale vyznačují nejen jako pomocníci pro ekonomickou a rychlou výstavbu, ale také jako bezpečná místa pro práci. Všechny totiž mají standardně aplikované systémy ochrany volného okraje zábradlím nebo ochrannými štíty, integrované pracovní plošiny na všech úrovních i bezpečné výstupy zajištěné prostřednictvím žebříků nebo výstupových věží.

S profesionálním bedněním pro každou stavbu

Od samého počátku Doka lpí na snadném použití produktů, jejich vzájemnou kombinovatelnost, bezpečné nasazení i kvalitu výroby. Systémy jsou vyvíjeny a v naprosté většině vyráběny v Rakousku za pomoci špičkových technologií a s použitím kvalitního kovu, pečlivě vybraného dřeva a pro některé povrchy i s doplněním speciálních plastických hmot. Doka navíc cílí na skutečné dlouhodobé nasazení bednění na stavbě, proto je řada systémů vyvíjená podle požadavků jednotlivých projektů i stavebníků. Stranou nezůstává ani ekologie, která je pro společnost důležitá, a proto jsou pro výrobu bednicích systémů využívány recyklovatelné materiály z kontrolovaných zdrojů.