Důvodem používání těchto konstrukcí je převážně architektonické hledisko, tj. zejména požadavek na vnitřní prostory otevřené až do hřebene střechy při zachování běžných proporcí objektů, a dále požadavek na úsporu základových konstrukcí, tj. uložení konstrukcí na základových patkách případně zemních vrutech apod.
Firma KASPER CZ s.r.o. realizuje tyto konstrukce systémem vložených ocelových plechů a samovrtných ocelových kolíků SFS. Tato technologie využívá přesnosti opracování dřevěného prvku na CNC obráběcím centru bez nutnosti provádění otvorů v ocelovém plechu. Právě přesnost výroby ocelového prvku a dřevěného prvku v případě použití svorníků, případně standardních kolíků byla jedním z úskalí provádění rámových rohů. Tyto styčníky je možné provádět jak ve výrobně, tak i na stavbě za použití běžného vybavení. Vzhledem k poměrně malému narušení dřevěného prvku spojovacími prostředky (viditelná je pouze hlava kolíku o průměru cca 8 mm, která je zalícovaná s povrchem dřeva) je tento spoj často používán na prvky pohledové v interiéru. Polohy kolíků jsou ve dřevě předvrtané, takže jsou i geometricky přesně uspořádané, což podstatně přispívá k výslednému estetickému výrazu celého spoje.
V posledních letech realizovala firma KASPERCZ s.r.o. několik těchto konstrukcí. Jedná se např. o Dům na šikmo postavený v Trutnově na Červeném kopci, dále konstrukce větrného tunelu v Hradci Králové. Firma KASPER CZ s.r.o. také úzce spolupracuje s firmou EUROPANEL s.r.o. při realizaci nosných konstrukcí typových domů touto technologií. „V loňském roce byly vyrobeny nosné prvky pro dva rodinné domy typu NATURA SPACE a NATURA FLAT, další se plánují v letošním roce“, uvedl Ing. Tomáš Urbanec a dodal, „Tato technologie přináší další zajímavé možnosti řešení dřevěných nosných konstrukcí a doufáme, že bude využívána stále častěji.“
Více na www.kaspercz.cz