Hlavními piliři jsou produkty a poradenství v oblasti energie, průmyslu, datové techniky, záložních zdrojů, budov, svítidel a fotovoltaiky. Neopomínejme také sféru světelných diod.

TECHNOLOGIE
Světelné diody nebo též LED (světlo emitující diody) jsou elektrické součástky na bázi polovodičů. Přeměňují elektrickou energii na světlo s podstatně vyšší efektivitou než tradiční zdroje světla.

První LED diody byly k dispozici jen v barvách červené, žluté a oranžové. Současné LED diody určené pro generování bílého světla využívají jednoho ze dvou principů (zjednodušeně řečeno).

Jedna z možností vychází z adaptivního míchání barev, tj. ze tří základních barev: červené, zelené či modré je možné složit bílou barvu světla.

Druhou variantou je využití transformačního prostředku na bázi fosforu, který převede světlo modré LED do bílé. V závislosti na složení vrstvy luminoforu lze získat různé odstíny bílé, od chladné bílé resp. denní bílé až po světlo teple bílé.

Rychlý vývoj v oblasti světelných diod v posledních letech přinesl podstatné zvýšení jejich výkonu a zlepšila se také kvalita emitovaného světla.

S nárůstem výkonu úzce souvisí otázka životnosti těchto světelných zdrojů (typicky 25 000 až 50 000 hodin). Pro dosažení deklarovaných hodnot je nutné zajistit odpovídající chlazení, protože tyto údaje jsou vyšší teplotou značně ovlivněny směrem k nižším životnostem. 
Doba života u LED je dána dobou, po které světelný výkon reprezentativního vzorku poklesne na 70 % původní jmenovité hodnoty. LED diody postupně ztrácí výkon, ale většinou nedojde k tomu, že by náhle přestaly svítit. K dispozici jsou LED v různých provedeních jako je SMD, COB (Chip On Board), High-Power atd. Přesto jsou nejdůležitější vždy dva faktory, tj. provozní proud a z něj vyplývající ztrátové teplo.

VÝHODY LED
- Delší životnost v porovnání  s jinými světelnými zdroji,
- Energeticky úsporné zdroje světla,
- Neobsahují rtuť,
- Nevyzařují infračervené  ani UV záření,
- Odolné vůči otřesům,
- Kompaktní rozměry,
- Možnost barevných scén a řízení,
- Různé odstíny bílé,
- Provoz na malé bezpečné napětí,
- Vhodné pro chladírenské provozy,
- Nezatěžují okolí tepelnými ztrátami.

PRODUKTY
Typickým představitelem LED svítidel pro komerční a administrativní objekty jsou například svítidla řady NEW TRIA LED. Ty představují inovativní světelné řešení postavené na technologii LED. Jsou určeny pro stropní vestavnou montáž. Vyznačují se profesionálním materiálovým zpracováním a využívají moderní a energeticky úsporný systém LED – „Chip On Board“. Sady jsou vhodné pro přímá připojení na 230 V AC. Designové provedení  ROUND a SQUARE – liší geometrickým provedením vestavného rámečku (čtvercové, resp. kulaté). Zajišťují efektivní a jednotné osvětlení při zachování přirozených barev a poskytují vysoce kvalitní textury. Vyzařují světlo teplé bílé barvy vhodné pro dlouhodobou práci i odpočinek. Vyrábí se v barevném provedení NEW TRIA LED – česaný hliník a matná bílá barva. Dodávány jsou v sadě, která obsahuje svítidlo s rámečkem, zdroj a chladič.

Technická specifikace produktu
- Jmenovité napětí:  230 V AC / 24 V DC,
- Třída ochrany: II,
- Spotřeba energie: 6,6 W,
- Světelný tok: 525 lm,
- Barevná teplota: 3000 K,
- Index podání barev: Ra > 80,
- Průměrná životnost: 40 000 hodin,
- Vyzařovací úhel: 38 °,
- Materiál: hliník / plast,
- Montážní průměr: Ø 77 mm.

Představitelem průmyslového nasazení LED technologie je řešení ARKTUR. LED svítidla Arktur byla vyvinuta speciálně pro nahrazení klasických halogenidových a rtuťových výbojek. Vhodné využití nachází zvláště pro osvětlování výrobních a skladovacích prostor v průmyslu. Vynikají třemi různými variatními provedeními vyzařovacího úhlu (40 °, 60 ° a 120 °) s instalační výškou svítidla až 20 metrů.

Technická specifikace produktu
- 11 900 lm při 115 W,  13 500 lm při 132 W,
- Softstart  – omezení zapínacího proudu,
- Vysoká účinost: > 90 %,
- Minimální ztráty,
- Energetická třída  A+,
- Životnost:  > 60 000 provozních ­hodin / L80,
- Okamžitý náběh světla,
- Nevyžaduje výměnu  světelného zdroje,
- Přípustná okolní teplota  - 20 °C až + 50 °C,
- Tepelná ochrana odepne svítidlo  při eventuálním přehřátí,
- Barva: RAL 9006,
- 5-letá záruční lhůta.

SCHRACK TECHNIK spol. s r. o.
Dolnoměcholupská 2, 100 00 Praha 10 – Hostivař
tel.: +420 281 008 231-3, fax: +420 281 008 462
e-mail: praha@schrack.cz, www.schrack.cz