Hlavním letošním hitem je však špičková taška Tegalit STAR, která získala na letošním veletrhu Střechy Praha hlavní cenu, tj. Zlatou tašku 2015.

Tegalit STAR: spojení špičkové technologie i designu
Rovný profil, klasické zbarvení, čisté linie a geometrický vzhled plochy - to jsou vlastnosti, které stále více zákazníků upřednostňuje při volbě střešní krytiny. Příkladem zmíněných charakteristik, které navíc harmonicky ladí s moderním designem budov, zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva a je zároveň vhodný i pro moderní architekturu, je Tegalit STAR – letošní novinka od společnosti Bramac.

Technologie STAR představuje nejnovější trend ve výrobě střešních krytin. Taška Tegalit STAR se vyznačují výrazně hladkým a atraktivním povrchem, který zvyšuje ochranou schopnost krytiny a její odolnost před extrémními vlivy počasí, jako je například krupobití,“ uvedl Ing. Vladimír Nováček, ředitel společnosti Bramac. Speciální, do povrchu integrované pigmenty, v případě tmavých odstínů, zajišťují odraz infračerveného záření a chrání tak střechu před přehřátím, což zákazníci ocení během horkých letních dní.

Podle Ing. Daniela Mareše je speciální hladký povrch také skvělou ochranou proti usazování nečistot, mechů a řas. „Většina jiných krytin na trhu dosahuje hladkého vzhledu pouze navýšením množství barvy na tašku. Naše technologie je jiná. Samotné tělo tašky je na povrchu při mikroskopickém zvětšení pórovité. Z tohoto důvodu na něj aplikujeme vrstvu jemnozrnného betonu, která zaplní všechny póry a tím zabezpečí lepší spojení další finální vrstvy k tělu tašky,“ vysvětlil Ing. Daniel Mareš, vedoucí technického oddělení společnosti Bramac s tím, že až na tento hladký podklad se poté nanese poslední barevná krycí vrstva s reflexní ochrannou úpravou STAR. Velkou výhodou je pak optimalizace předního řezu tašky (tzv. paty tašky), kde je tato úprava díky nové technologii uplatněna.

Pevná fólie se širokým spektrem použití – Bramac Pro Plus RESISTANT 140
V loňském roce přišla společnost Bramac s novinkou v oblasti střešních fólií, která nese označení Bramac RESISTANT. Pod tímto příznačným názvem se skrývá odolnost těchto fólií vůči běžně používaným chemickým impregnacím dřeva. Že bylo zařazení této fólie správným rozhodnutím, dokládá fakt, že tato fólie byla v průběhu roku nainstalována na polovinu realizovaných střech s krytinou Bramac.

Letos přichází firma s novou fólií Bramac Pro Plus Resistant 140, která vychází technologicky z loňské fólie Bramac Pro Plus Resistant. Má však vyšší plošnou hmotnost – 140 g/m2, vyšší pevnost v tahu a vyšší odolnost proti vytržení z hřebíku. „Výhodou nové fólie je možné použití na tuhý podklad nebo bednění. Při dodržení stanovených zásad při pokládce se bude vztahovat patnáctiletá záruka na funkčnost celého střešního systému,“ popsal Ing. Mareš, vedoucí technického oddělení společnosti Bramac.

Univerzální držák hřebenové latě
Další novinkou letošního roku je univerzální držák hřebenové latě. Ten se používá pro řešení hřebene a nároží při použití jakékoliv střešní krytiny Bramac. Jeho výhodou je vysoká pevnost, rychlost montáže a následné lepší větrání v dané oblasti.

Stranová příchytka tašky
Největší výhodou nové příchytky je montáž bez použití jakéhokoliv nářadí. Tím se značně usnadní a zrychlí práce pokrývače. Stranová příchytka se jednoduše zahákne za vodní zámek tašky a druhým koncem zasune pod střešní lať, dokud slyšitelně nezaklapne. Tím je upevnění tašky hotové. Praktické balení navíc šetří místo a zabraňuje zamotání stranových příchytek do sebe.

Větrací pás okapní Alu
Hlavní předností je použitý materiál. Hliníkový větrací okapní pás nabízí zejména dlouhou životnost. Při manipulaci bude přínosem tuhost a tvarová stálost materiálu, který se nebude po upevnění na čela kontralatí vlnit, jako se tomu děje v některých případech při použití plastových větracích pásů. Použitý materiál okapního pásu také znemožní jeho prokousnutí např. kunami nebo proklovnutí ptactvem.

Souprava pro napojení na doplňkovou hydroizolační vrstvu Plus
Další užitečný pomocník při realizaci střechy pro dokonale vodotěsné a větrotěsné napojení fólie na kolmo prostupující trubku Duroventu. Souprava je určená pro všechny modely keramických střešních tašek Bramac.

Lepidlo M-Glue
Montáž Wakaflexu kolem komína nebo jeho napojení na stěnu lze provést díky novému, pro tento účel vyvinutému, lepidlu M-Glue i na vlhké nebo mokré podklady. S úspěchem lze tímto lepidlem rovněž zvýšit pevnost jiných spojů, kde nalepujeme butylkaučukové lepidlo na tašky – např. Figaroll, Metalroll apod. Díky lepidlu M-Glue není potřeba přerušit práci na střeše ani při déletrvajícím dešti.

Systém Bramac Cool zamezí přehřátí podkroví
Absolutní novinkou letošního roku je vlastní systéme Bramac Cool, který zabraňuje přehřívání podkrovních místností v horkých letních dnech. Jde o komplexní řešení střešního pláště, jehož jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost. O tomto materiálu Vás však budeme informovat až v březnovém vydání před MSV IBF v Brně.

S využitím podkladů firmy Bramac

Ing. Jiří Zahradnický