Jaké jsou v současné době priority SVST? „Snažíme se informovat širokou veřejnost o výhodách použití kvalitní stínicí techniky, zvláště v úsporách energie na vytápění a chlazení budov. Zasazujeme se o důležité změny v české legislativě, např. měřením emisivity materiálů stínicích prvků a následným návrhem na revizi normy ČSN 73 0540-3 a připomínkováním dalších norem spojených s problematikou stínicí techniky. Dále pracujeme na plnohodnotném postavení stínění ve státních programech jako je např. Nová Zelená úsporám,“ vysvětluje Ing. Štěpánka Lubinová, výkonná manažerka SVST.

SVST v zájmu zvýšení informovanosti vydalo pro odbornou veřejnost Produktové listy – základní nezávislý technický dokument z oboru stínicí techniky, a pro laickou veřejnost knihu Stínění oken, která přináší informace pro ty, kteří plánují investici do stínicí techniky a chtějí se rychle zorientovat v možnostech a novinkách, které trh nabízí.

Každoročně, vždy 16. května, pořádá sdružení Den stínicí techniky – jde o aktivity zaměřené na obor stínění, a to v různých regionech republiky. Letos se k této události připojilo 13 členů prostřednictvím např. dnů otevřených dveří, akčních slev, či přednášek pro studenty středních škol s technickým a stavebním zaměřením. SVST také díky účasti některých členů poskytlo finanční dar, tentokrát Oblastní charitě v Červeném Kostelci.

K velmi zajímavému a již osvědčenému projektu patří certifikát Ověřená firma v oboru stínicí techniky, který SVST vydává firmě, splňující předpoklad toho, být dobrým obchodním partnerem. Společnost vlastnící tento certifikát by měla poskytovat pouze kvalitní služby a výrobky, chovat se seriózně z hlediska platební morálky, či plnit podmínky certifikace výrobků. „Pro širokou veřejnost to znamená jednodušší orientaci ve firmách poskytujících služby v oblasti stínicí techniky a jakousi záruku, že tyto firmy stojí za to oslovit jako obchodní partnery pro jejich kvalitu a serióznost. V roce 2014 obdrželo tento certifikát 26 firem,“ dodává Ing. Štěpánka Lubinová.

SVST také zpracovává analytická data o oboru stínění, např. Analýzu trhu stínění v ČR (data o objemu výroby) nebo Analýzu vybavenosti českých domácností stínicí technikou (data o uplatnění stínicích

prvků na českém trhu). Právě z letošní analýzy vybavenosti vyplývá, že oproti minulým rokům došlo k nárůstu exteriérového stínění oproti interiérovému stínění, zvýšil se podíl sítí proti hmyzu a téměř na dvojnásobek vzrostl podíl motorizovaných stínicích prvků. „To může znamenat, že lidé více investují do svého pohodlí, ale také to, že více oceňují výhody motorizace směrem k energetickým úsporám. Jak to vypadá v praxi? Jestliže nepoužíváme motorizaci a ráno odejdeme z domu, po celý den nemůžeme ovlivnit, jestli naše stínění zůstane zatažené nebo vytažené, ať už slunce svítí nebo ne. Motorizace v návaznosti např. na čidla nám umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo, a díky tomu se nám dům nepřehřívá a nemusíme v létě chladit, nebo nám nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění. Právě o těchto výhodách stínicí techniky se snažíme veřejnost co nejvíce informovat,“ dodává Ing. Štěpánka Lubinová.