Evropská směrnice ukládá povinnost významně snížit energetickou náročnost budov v členských státech Evropské unie. Od roku 2020 proto budou mít všechny nově postavené budovy v EU téměř nulovou spotřebu energie. Nejúčinnější formou, jak snížit energetickou náročnost, je přitom prevence v podobě snížení spotřeby energií na vytápění. Novela evropské směrnice tak přináší tlak na úspory energie.
Zateplením dosáhneme výrazných úspor
Až do roku 1980 se stavěly domy s roční potřebou tepla v rozmezí 150 až 300 kWh/m2 vytápěné plochy. Od počátku tohoto století je doporučený standard v rozmezí 50 - 90 kWh. Dá se očekávat, že v roce 2020 bude vyžadována výstavba, která zajistí potřebu tepla jen kolem 20 kWh/m2 vytápěné plochy. „V tomto desetiletí budeme bezesporu svědky revoluce ve stavebnictví – pokles potřeby energie na topení pro nové budovy bude násobně rychlejší než kdykoliv v minulosti. Hlavní přínosy se přitom projevují v podstatě okamžitě na fakturách za topení,“ uvedl předseda Cechu pro zateplování budov Ing. Milan Machatka.
Kromě finančních úspor existují k zateplení i další důvody. Jaké to jsou?
Snížením energetické náročnosti domu zároveň snížíme emise skleníkových plynů (CO2) a výskyt kyselých dešťů (SO2). „Jeden m3 pěnového polystyrenu totiž ušetří až 50 kg emisí CO2 za rok! Energie potřebná na výrobu izolací a s ní spojené emise CO2 se zateplením vrátí během několika týdnů a dále již chráníme naše životní prostředí,“ dodává Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Zateplovací systémy s pěnovým polystyrenem jsou navíc recyklovatelné. Dobře zaizolovaný dům také potřebuje zdroj tepla s malým výkonem, což má pozitivní vliv na jeho pořizovací cenu. U domů s nízkou energetickou náročností se dají výhodně využívat i alternativní zdroje, jakými jsou solární články, tepelná čerpadla, teplovzdušné vytápění apod. Nespornou výhodou zateplovacích systémů je pak rovněž ochrana vlastních stavebních konstrukcí před vlivem povětrnosti a zlepšení dosavadního vzhledu. „Kvalitní systém také zabraňuje karbonataci betonu panelových budov, čímž opět prodlužuje jejich životnost,“ uzavírá Pavel Zemene. Investice do snížení energetické náročnosti domu je navíc výhodná a trvalá. „Kvůli neustále rostoucím cenám energií se bude návratnost zateplení dále výrazně zkracovat,“ uzavírá Milan Machatka.
Novela Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31 EU
/
V květnu 2010 Evropský parlament schválil novelu evropské směrnice o energetické náročnosti budov 2010/31/EU. Její zavedení do české legislativy již probíhá, ukončeno bude přijetím novel předpisů nejpozději do poloviny roku 2012, účinnost pak nabude od roku 2013.
Kontaktní údaje
3E Praha Engineering, a.s.U Uranie 954/18, 170 00, Praha-Holešovice , Tel.: 284 823 127 , 3epraha@3epraha.cz , Web: http://www.3epraha.cz