V centru zájmu spotřebitelů navíc budou i koberce vyrobené s maximálním ohledem k životnímu prostředí. Takové zákazník pozná podle mezinárodního označení GUT. To vše vyplývá z průběhu největšího veletrhu podlahových materiálů na světě Domotex, který se konal v Německu. Koberce s označením GUT najdou v České republice spotřebitelé v síti prodejen Komfort, která je předním prodejcem podlah a koberců.

„Trh s koberci je velmi podobný módě. Každý rok čekají všichni na to, co designéři vymyslí a kudy se trh vydá. Směr tradičně ukazuje největší přehlídka koberců – německý Domotex. Letos zamířili tvůrci do přírody. A to nejen v designu, ale také ve zpracování a materiálech,“ přiblížila kobercové trendy Sylva Pivodová, marketingová manažerka společnosti Komfort.

Kromě přírodních motivů poukázal Domotex i na geometrii. Velmi žádané budou koberce s pásky nejrůznější šířky a bohaté barevné kombinace. Tvůrci koberců se v letošní kolekci zaměřili také na metodu patchwork, jejíž obliba roste. Tato metoda umožňuje každému vyrobit si svůj vlastní koberec z malých dílů nejrůznějších designů. Někteří výrobci dokonce nabízejí koberec vyrobený mechanicky s využitím metody patchwork.

Hlavním tématem roku 2011 ale bude příroda. A ta hraje velkou úlohu také při způsobu výroby koberců. Do popředí vystupuje pečeť GUT. „Je to vyznamenání pro koberce, které splňují ty nejpřísnější kritéria. Koberec s pečetí GUT je ekologicky nezávadný, tedy bezpečný pro uživatele a také pro životní prostředí. V průběhu jeho výroby byly vyeliminovány veškeré škodlivé látky,“ přiblížila význam pečeti Sylva Pivodová.

GUT (Gemeinschaft Umweltfreundlicher Teppichboden) je zkratka německého sdružení se sídlem v Aachenu. Sdružení se snaží motivovat výrobce koberců k maximálnímu ohledu na životní prostředí. Pečeť se uděluje kobercům, při jejichž výrobě byly dodrženy nejpřísnější normy.