Číslo prý platí k 29. prosinci a po finálním součtu do konce roku se zřejmě změní již jen o několik kilowatt. Od ledna připojené a licencované sluneční zdroje budou elektřinu prodávat za nižší výkupní ceny.
ERÚ sice ke konci roku 2010 vydal licence na solární elektrárny o výkonu 1 780 megawtt, všechny však nebyly připojeny a investoři tyto projekty musí letos realizovat za méně výhodných podmínek. Od března navíc přestanou být finančně podporovány solární elektrárny o výkonu nad 30 kilowatt postavené na volných plochách. „Čekám určitý tlak o investorů, kteří to nestihli v loňském roce a budou chtít investice dokončit do konce února,“ uvedl Fiřt.
V lednu loňského roku činil instalovaný výkon tuzemských solárních elektráren 463 megawatt. Od té doby se vyšplhal téměř na čtyřnásobek.
ERÚ již v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci budou připojeny solární elektrárny o výkonu zhruba 1 600 megawatt. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.
Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy z loňských 12 150 korun za megawatthodinu na 5 500 korun za megawatthodinu.
převzato z www.E15.cz