Na přelom jara a léta mají všichni, kdo se zajímají o stavební a těžební techniku, už hezkou řádku let v kalendáři rezervované místo pro Cat Roadshow, tradiční akci pod širým nebem. Ani rok 2024 nebyl v tomto ohledu výjimkou. V pískovnách ve středočeských Ledčicích a moravských Hrušovanech proběhly ve dnech 7. června, resp. 14. června opět dvě zastávky Cat Roadshow 2024.

K vidění tu byly novinky z nabídky strojů Cat od Zeppelin CZ včetně moderními technologiemi nabitého pásového rýpadla Cat 323, vybaveného hlavou Tiltrotátor TRS18, nebo dvojice strojů s přípravou autonomního řízení. Dozer Cat D5 i válec Cat CS76B tak vyžadoval od obsluhy jen velmi málo, stroje si samy řídí směr dle připraveného digitálního modelu terénu,
a tím zvyšují přesnost a efektivitu práce.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet i řadu dalších zajímavých strojů. Mezi minirýpadly se představila sada nástrojů Ease of Use, která do této kategorie přináší některé prvky výbavy dosud známé jen z velkých strojů. Půjčovna strojů Zeppelin CZ se mohla pochlubit unikátním pásovým damprem Morooka MST-4000VDR schopným pracovat v extrémních podmínkách. K vidění tu byla i servisní vozidla Zeppelin CZ, která pomáhají udržovat v kondici na 6 000 strojů Cat v České republice.


Svůj stánek měla na akci i společnost Construction SITECH CZ. Tady si návštěvníci mohli vyzkoušet moderní technologie propojené stavby v praxi. Nejen že se propojená stavba stává ve stavbnictví již standardem, ale postupným vývojem je i samotná obsluha všech technologických nástrojů jednodušší a intuitivnější. Sledovat, jak se z digitálního modelu postupně rodí skutečný upravený terén, je nejen velmi efektní, ale také nesmírně efektivní.

Ostatně technologie začínají hrát v našem odvětví zásadní roli. Ne náhodou předcházela oběma zastávkám Cat Roadshow 2024 i série odborných seminářů Technology Days 2024. Pozvaní hosté se tu seznámili s nejnovějšími produkty v oblasti technologií – ať už integrovaných přímo ve strojích Cat či dodávaných firmou Constructin SITECH CZ. První den semináře byl vždy věnován teoretické přípravě, druhý den si hosté mohli získané znalosti vyzkoušet i v praxi.

V rámci Cat Roadshow 2024 proběhlo tradičně i republikové kolo soutěže strojníků Klubu posádek Cat. Ani zde se už soutěžící nemohli spolehnout jen na svou zručnost, ale museli prokázat, že umí pracovat s technologickými nástroji, které jim moderní technika Cat nabízí.

Letošní Cat Roadshow 2024 opět ukázala, jaké trendy můžeme ve světě stavební techniky očekávat, jak výrazný skok za poslední roky učinily moderní technologie a že značka Caterpillar zůstává v tomto ohledu i nadále na špici ve svém oboru.