Scott Park, CEO společnosti Doosan Bobcat, k tomu uvádí: „Naše inovace vycházejí z potřeby zvýšit efektivitu, produktivitu a udržitelnost. Inovujeme nikoliv pro inovace samotné, ale proto, abychom vytvářeli hodnoty pro naše zákazníky, jejich komunity a celou naši planetu. Bobcat i nadále pokračuje ve vývoji odvážnými způsoby, které našim zákazníkům umožňují překonávat i ty nejtěžší výzvy a zároveň přinášejí řešení, která přispívají k udržitelnější budoucnosti.“

V Mnichově se nyní koná 33. ročník celosvětového veletrhu bauma 2022. Kromě působivé expozice na svém stánku se Bobcat účastní letošního ročníku bauma FORUM, série mezinárodních přednášek a diskusí o stavebních metodách a materiálech zítřka, cestě k autonomním strojům, udržitelné, efektivní a spolehlivé těžbě, digitálních staveništích a dosažení nulových emisí. V rámci tohoto fóra přednese viceprezident společnosti Bobcat pro globální inovace Joel Honeyman příspěvek s názvem Stojíme v čele: Bobcat T7X mění staveniště pomocí udržitelných řešení v 16:30 v pátek 28. října 2022 v místě konání Innovation Hall Bauma LAB0 (ICM – International Congress Center Messe München).

T7X: první plně elektrický kompaktní pásový nakladač na světě
T7X – první plně elektrický kompaktní pásový nakladač na světě – je jednou z několika novinek v oblasti elektrifikace, se kterými se můžete seznámit na stánku Bobcat. T7X se může pochlubit užitečnou nosností 1374 kg a nulovými emisemi CO2.

Systém řízení výkonu se snímáním zatížení, který automaticky upravuje výkon podle prováděné úlohy, pomáhá maximalizovat životnost akumulátoru. Díky možnosti měnit otáčky pohonu při plném točivém momentu může obsluha ručně vyladit výkon stroje T7X pro konkrétní aplikace. Díky tomu stroj při volnoběhu nespotřebovává žádný výkon, čímž eliminuje jednu z nejčastějších příčin plýtvání energií. Stroj vybavený lithium-iontovým akumulátorem s kapacitou 60,5 kWh, který zajistí až čtyři hodiny nepřetržitého provozu, byl navržen tak, aby snížil emise a hlučnost bez ztráty výkonu.

Další vlastností, kterou se T7X liší od všech ostatních nakladačů na světě, je skutečnost, že neobsahuje téměř žádné kapaliny. Tradiční hydraulická pracovní skupina stroje byla kompletně nahrazena elektrickým hnacím systémem, který se skládá z elektrických válců a elektromotorů. Jedinou kapalinou uvnitř stroje T7X je tak ekologická chladicí kapalina.


S76: inovativní čtyřpásový smykem řízený nakladač

Účastníci veletrhu bauma 2022 budou mít také možnost prohlédnout si alternativní verzi nakladače Bobcat S76. Kola tohoto smykem řízeného nakladače byla nahrazena čtyřmi samostatnými pásovými podvozky, čímž se z něj stal pásový nakladač. Tato inovativní konfigurace dodává modelu značnou všestrannost, takže se dokáže snadno přizpůsobit řadě různých pracovních prostředí. Mezi výhody tohoto řešení patří zvýšená pohyblivost, snížený tlak působící na terén a lepší trakce na mokrém povrchu ve srovnání s tradičními kolovými smykem řízenými nakladači. Zároveň je jeho pohyb plynulejší ve srovnání s tradičními pásovými nakladači se dvěma pásy.

Model S76 vystavený na veletrhu bauma je také vybaven nejmodernějším radarovým systémem pro vyhýbání se kolizím, který je schopen zastavit stroj nebo snížit jeho rychlost a upozornit obsluhu vizuálními nebo zvukovými výstrahami. Tento systém může být namontován na jakýkoli stroj, ať už je ovládán elektronicky nebo ručně. Tuto technologii vyvinula společnost Bobcat ve spolupráci se společností Ainstein se sídlem v USA, která vyrábí nejmodernější zobrazovací radarové senzory podobné těm, které se používají v luxusních automobilech a špičkové zemědělské technice.

Čtyřpásový koncept strojů Bobcat byl vybrán mezi finalisty v kategorii strojního inženýrství cen Bauma 2022 za inovace.

E35: minirypadlo, se kterým bude každý řidič vypadat jako profesionál
Stroj o hmotnosti 3,5 tuny je vybaven elektrohydraulickým řídicím systémem namísto běžných hydraulických joysticků. To znamená, že jej lze přizpůsobit a naprogramovat tak, aby vyhovoval všem úrovním dovedností obsluhy. Díky integrovaným snímačům může model provádět řadu poloautomatických úkonů, které uživatelům pomáhají při přesných úpravách a srovnávání terénu či výkopových pracích a usnadňují opakující se operace, jako jsou například pohyby při návratu k výkopu. Tým Bobcat expertů je připraven předvést, jak koncept elektrohydraulického ovládání se snímači přináší obsluze přidanou hodnotu a pomáhá jí k přesnější a produktivnější práci bez ohledu na zkušenosti


Jak dosáhnout úplného přehledu na staveništi

Kromě připravovaných a stávajících modelů předvádí Bobcat na veletrhu také řadu svých nejnovějších technologických inovací. Koncept transparentního displeje vyvinutý ve spolupráci se společnostmi LG Electronics a BSI Research je jedním z klíčových témat. Jedním z takových systémů, který využívá technologii OLED, je vybaven teleskopický manipulátor Bobcat TL43.80HF. Tato inovace integrovaná do skleněné konstrukce kabiny snižuje mrtvý úhel pro obsluhu, čímž zvyšuje produktivitu a viditelnost a zároveň umožňuje snadný výhled přes výložník. Tento displej může být zabudován do čelního skla nebo bočních oken různých modelů strojů Bobcat včetně minirypadel a nakladačů či teleskopických manipulátorů.

Pro Bobcat je bauma 2022 také příležitostí k prezentaci svého dotykového displeje T-OLED, dalšího pokroku v technologii transparentních displejů, který obsluze poskytuje možnost ovládat dotykem a přizpůsobovat uživatelské rozhraní pomocí chytrých widgetů a interaktivních aplikací. Tato přehledná multifunkční sestava, kterou si můžete prohlédnout na stojanu v hlavním stánku Bobcat, poskytuje uživatelům důležitá data z pracoviště a přehled o stroji v reálném čase. A díky průhlednému provedení mohou pracovníci jednoduše přeorientovat svůj zrak a věnovat pozornost tomu, co se kolem nich na staveništi děje.

V komentáři k novým konceptům uvádí Vijay Nerva, ředitel pro inovace a akceleraci společnosti Doosan Bobcat EMEA, následující: „Tyto průhledové displeje patří k nejpokročilejším technologiím, které kdy byly v našich strojích či jakýchkoli jiných strojích použity. Účastníci tak mohou nahlédnout do toho, jak bude vypadat budoucnost v kabině strojů Bobcat.“

Další informace o společnosti Doosan Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com nebo na  www.bobcat.cz – webu distributora pro ČR, společnosti Bobcat CZ, a.s.