Společnost Schüco patří k vedoucím firmám evropského trhu v oblasti dodávek opláštění objektů, hliníkových fasád, plastových profilů, solárních a fotovoltaických systémů.
Nemohli jsme si nevšimnout, že právě segment fotovoltaických a solárních zařízení zaznamenává na našem území i díky široké státní podpoře dynamický rozvoj. Společnost Schüco je dodavatel kompletního fotovoltaického programu od fotovoltaických krystalických modulů, tenkovrstvých modulů i modulových řešení na míru. Dále disponuje klasickými solárními systémy pro ohřev TUV v zásobníku a dnes již také výkonnými tepelnými čerpadly.
Samostatná divize Solar byla v rámci firmy Schüco vytvořena již v roce 2001. Její vedoucí, paní Ing. Janu Šebestovou, jsme v uplynulém období navštívili a položili jsme jí několik otázek souvisejících s nynější činností divize.

Při mé loňské návštěvě se zvyšoval zájem o fotovoltaické systémy? Pokračoval tento zájem i v závěru roku a nyní?

Mohu jen konstatovat, že zájem trvá i v současné době. Hlad po fotovoltaických systémech je dle mého názoru způsoben dvěma faktory. Prvním z nich je rostoucí cena energií a druhým pak výhodné výkupní ceny za energii vyrobenou z těchto zdrojů.

Výkupní cena energií ze slunce se však má v příštím roce změnit. Jste na tuto situaci připraveni?

Očekáváme, že výkupní cena klesne o výrazně více než jen 5 %. Může nastat situace, že investoři velkých solárních parků odejdou do zahraničí a budou tam hledat lepší podmínky. Nicméně investice do fotovoltaiky zůstane smysluplnou záležitostí.

Můžete vyjádřit růst zájmu o vaše fotovol­taické systémy procentuálně?

Mohu. Meziročně se zvýšil objem prodeje našich systémů o 100 %. V letošním roce počítáme opět s tímto nárůstem.

To je samozřejmě výrazný úspěch. Co pro vás znamenal?

Úspěch vytvořil prostor pro další posílení našeho obchodního a technického týmu. To nám samozřejmě umožní dále zkvalitnit služby zákazníkům.

 

Tenkovrstvé fotovoltaické moduly umožní instalaci i na méně únosných plochých střecháchKdo jsou v současné době vaši zákazníci?

Jsou to nejen dodavatelé velkých solárních parků, ale rovněž instalační firmy středních a malých systémů na střechách obytných a průmyslových budov.

S jakými novinkami oslovíte vaše zákazníky v nadcházejícím období?

V příštím období bychom chtěli oslovit všechny majitele plochých střech, kteří mají zájem o instalaci fotovoltaických systémů, ale konstrukce jejich střechy není dostatečně únosná. Pro tento účel vyvinula společnost Schüco speciální konstrukci pro tenkovrstvé fotovoltaické moduly pro ploché střechy MSE 100 východ/západ, které dosahují maximálního využití plochy střechy k zajištění energetických výnosů. Integrovaná podpěra zadní stěny tenkovrstvého Schüco modulu umožňuje staticky bezpečnou a velmi rychlou montáž. Každý pár modulů je vzájemně svázán pomocí vazníků. Vznikají tak zcela bezzátěžové a přesto staticky bezpečné řady modulů, které jsou fixovány na volně položených základových deskách a zajištěny stahovacími lanky. Odpadá jinak nutná potřeba roznášecích roštů a kotvení do střešního pláště. Výhodami tohoto systému je konstrukce, která umožňuje využití kompletní plochy střechy, a tenkovrstvá technologie sklo-sklo modulů, s níž je možné docílit sklonu pouhých 10 ° bez většího rizika znečištění modulů.

Jaké jsou vaše cíle pro nejbližší období?

V příštím roce to bude především hledání takových technických řešení, která budou investičně atraktivní. Očekávám další zefektivnění technologií vedoucí k dosažení vyšších energetických výnosů.

Kde budou moci případní zájemci o vaše systémy získat nejnovější informace?

Naše společnost se zúčastní expozicí na MSV IBF v Brně 2010 a vystavujeme také v Mnichově na výstavě Intersolar v červnu 2010. Na těchto výstavách představíme nový unikátní systém fotovoltaických modulů východ/západ, termické kolektory, ale i fotovoltaické systémy integrované například přímo do fasády. Pokud nás navštívíte, můžete od nás očekávat individuální přístup při řešení právě vaší investice.

Děkujeme za rozhovor a srdečné přijetí
Ivo Románek

 


Schüco International KG
Karolinská 650/1
186 00 Praha 8
tel.: 233 081 411
fax: 233 326 394
e-mail: info@schueco.cz
http://www.schueco.cz